Po vakcinacích v Izraeli klesá počet vážně nemocných  
V záplavě dnešních špatných zpráv poněkud zapadla jedna dobrá. Zveřejnila ji agentura AFP a jedná se o vyjádření Rana Balicera, předsedy izraelského národního panelu odborníků na Covid-19. Devítimilionový židovský stát má již očkováno 35 % populace a jak se zdá, tak vakcinace začíná přinášet ovoce.

Co se České republiky týče, tak se zatím nemáme čím chlubit. V počtu všech případů nemocných na Covid-19 na milion obyvatel, jsme předběhli nejen státy Evropy, ale prakticky celý svět. Na špici nezáviděníhodného peletonu jsme i v počtech mrtvých na milion obyvatel. Předstihli jsme i takové země, jako jsou Itálie, Francie, Německo, USA,… a co je tím největším překvapením, dokonce i Švédsko, které celá Evropská unie spolu s WHO kritizovala a dávala jako vzor špatného přístupu.

 

Prof. Ran Balicer, epidemiolog, ředitel ClalitResearch
Prof. Ran Balicer, epidemiolog, ředitel ClalitResearch Institute, člen poradního sboru WHO.

To, k čemu nyní dochází v Izraeli, by pro nás mohlo být jakýmsi indikátorem, kdy i u nás bychom mohli začít pomýšlet na jisté zlepšení stávající tristní situace. Izrael má zhruba stejně obyvatel, jako má Česko, a co do počtu všech případů na milion obyvatel, nás v pomyslném žebříčku všech zemí (podle údajů Worldometer), dělí jen sedm příček.

Pojďme se tedy podívat na to, při jaké proočkovanosti, se podle vyjádření předsedy izraelského národního panelu odborníků Balicera, již začala (měřeno počtem těžkých případů onemocnění) u nich karta obracet.

Možná je dobré připomenout, že u toho prohlášení o obratu k lepšímu, nejde jen o slova nějakého úředníka izraelské zdravotnické organizace, ale současně o lékaře, profesora a ředitele výzkumného ústavu (Clalit) spolupracujícího s WHO. Své vyjádření opírá o právě zveřejněnou „první studii fáze IV o účinnosti vakcíny", kterou vydal Inovační a výzkumný ústav Maccabi. Ze získaných dat například vyplývá, že pokud se porovnával výskyt případů Covid-19 během dvanácti dnů poté, co osoby dostaly první injekci (tedy v době, kdy ještě imunitní systém nemohl vytvořit dostatek protilátek), s počtem případů propuknutí nemoci v době mezi 13. až 24. dnem po očkování, vyšlo jim 51% snížení výskytu laboratorně potvrzených infekcí.


Jinak řečeno, dva týdny po první dávce dochází k výraznému snížení infekce. Protože jde o výsledky vakcíny Pfizer-BioNTech, kterou se vakcinuje i u nás, mohly bychom časem zaznamenat obdobné zlepšení.

Pro puntičkáře je k izraelským výsledkům potřeba dodat, že se u nich testují pouze osoby, které vykazují příznaky onemocnění koronavirem, nikoli randomizovaný vzorek celé očkované populace, a že tudíž nemají komplexní údaje, tím máme na mysli počet očkovaných osob nesoucích virus bez příznaků.

Prof. Gabriel Barbash, Weizmann Institute.
Prof. Gabriel Barbash, Weizmann Institute.

 

U vakcíny od Pfizeru se doporučují dvě dávky s odstupem tří týdnů. Protože je na tom se zásobami očkovací látky Izrael dobře a druhé dávce se u nich lidi výrazně nebrání, nemohla studie dát odpověď na to, k čemu nejspíš dojde u nás - zda budou dostatečně chráněni i ti, na něž se druhá dávka nedostane, a nebo se dostane, ale se zpožděním. Z předběžných dat o nemocnosti těch, kteří v Izraeli dostali i druhou dávku vyplývá, že v souboru 248 000 vakcinovaných (oběma dávkami) se vyskytlo jen 66 koronavirových infekcí a všechny jen s mírným průběhem.

 

Denní počet nových případů se nyní v Izraeli pohybuje okolo 5 000. To je poměrně hodně vezmeme-li v úvahu rychle rostoucí počet vakcinovaných. Na vině jsou nejspíš ortodoxní věřící, kteří pravidla veřejné bezpečnosti nedodržují, včetně pokynu k nošení roušek.

Že se ale i přesto již v Izraeli začalo blýskat na lepší časy, si podle výsledků studie nemyslí jen, již zmíněný šéf týmu odborníků , který si Izrael na řešení problémů s covidem ustanovil, ale také třeba Prof. Gabriel Barbash, přední světový epidemiolog, absolvent Harwardu, toho času vedoucí vědecký pracovník Weizmann Institute of Science. Pokud je tedy pravdou, že v Izraeli dochází ke zlomu, mohli bychom z dále uváděných čísel odvodit, kdy by k němu mohlo začít docházet i u nás.

 

První ze dvou doporučených dávek očkovací látky ji dostalo 35 procent z devíti milionů obyvatel a 1,8 milionu Izraelců obdrželo již i druhou dávku (většinou osoby nad 60 let). Jejich ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od zítřka si mohou všichni Izraelci ve věku 16 a více let, stanovit termín svého očkování, přičemž věkovou hranici ještě snížili (původně to bylo 35 a více let). Podobně razantně, jako v Izraeli, přistoupili k vakcinaci svých obyvatel i ve Velké Británii.


Naše ministerstvo na svých stránkách uvádí, že máme celkem 294 692 očkovaných, tedy méně než tři procenta obyvatel. S ukončeným očkováním jsme na tom ještě hůř, neboť obě dávky dostalo pouhých 54 851 osob.

Když k tomu vezmeme v úvahu, jak se u nás vyvíjí epidemiologická situace, a že včera jsme měli přes devět tisíc nových případů a že z celkového počtu provedených testů se dlouhodobě nově prokázaná onemocnění pohybují okolo třiceti procent, protiepidemický index PES 71 bodů, reprodukční číslo nad 1,0 a znovu od od poloviny ledna nárůst počtu nakažených covidem na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní, nutně se vkrádá otázka, zda nezískáme kolektivní (stádovou) imunitu přirozenou cestou dřív, než se k nám dostane oněch jedenáct milionů vakcinačních dávek, které má Česká republika objednány.

 


Stojí za pozornost::  Karanténa v Číně

 

Literatura

Weizmann Compas

Worldometer

Medical X Press

Datum: 04.02.2021
Tisk článku

Související články:

Vakcína od Moderny stoprocentně chrání před těžkým covidem     Autor: Stanislav Mihulka (03.12.2020)
Příběh mRNA vakcíny     Autor: Milan Krajíček (09.12.2020)
Nocebo efekt (a vakcíny proti Covid-19)     Autor: Matej Čiernik (28.12.2020)
Bakterie na pomoc s nemocí COVID19. Překvapivé souvislosti     Autor: Milan Krajíček (16.01.2021)Diskuze:

Ještě jeden zajímavý pohled na problém

Pavel Hudecek,2021-02-06 19:36:04

https://eurozpravy.cz/zahranicni/here-s-why-vaccines-can-end-our-covid-nightmare.af8e5e37/

Odpovědět


Re: Ještě jeden zajímavý pohled na problém

Eva M,2021-02-06 21:21:06

---jediné, co zatím spolehlivě platilo, je "vždycky je všechno jinak" :(

hezky to vynikne, když si člověk otevře starší články...

tož uvidíme...

Odpovědět

Mira Mira,2021-02-04 19:07:22

Kdy tam začíná jaro a oteplení a tím ústup rýmy, chřipky a pod.? Aby se netančilo na cizím hnojišti...

Odpovědět


Kdy začíná jaro?

Honza Šimek,2021-02-05 03:22:46

Určitě ne první týden v únoru.

https://weather-and-climate.com/average-monthly-min-max-Temperature-fahrenheit,Tel-Aviv,Israel
https://weather-and-climate.com/average-monthly-min-max-Temperature,Jerusalem,Israel

Odpovědět

"otázka, zda..."

Eva M,2021-02-04 11:36:58

"otázka, zda nezískáme kolektivní (stádovou) imunitu přirozenou cestou dřív, než se k nám dostane oněch jedenáct milionů vakcinačních dávek" -

-- dobrý den, a jak si tedy vykládáte ten Manaus?
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/brazilie-koronaviru-brazilska-mutace-p1-nemocnice-kyslik-stadni-imunita_2101300702_eku

Odpovědět


Re: "otázka, zda..."

Pavel Hudecek,2021-02-04 12:07:02

No, to je to světýlko na konci tunelu ... od protijedoucího vlaku.

Navíc jsem již před časem narazil na víc zpráv, že nemoc zanechává dlouhodobé následky a pak taky že tím se zvětšuje riziková skupina. Kdo má od první nákazy poškozené plíce a krevní oběh, může při nové infekci dopadnout ještě hůř.

Odpovědět


Re: "otázka, zda..."

Josef Pazdera,2021-02-04 12:09:25

Díky za dotaz, ale nejsem přesvědčen, že by mi příslušelo právo něco vysvětlovat. Uchýlím se proto k výhovorke, kterou považuji za hodně pravděpodobnou - reinfekce.

Odpovědět


Re: Re: "otázka, zda..."

Eva M,2021-02-04 13:06:28

aha, díky, a my budem mít reinfekci nebo imunitu?

Odpovědět


Josef Pazdera

,2021-02-04 18:03:50

:) Ti, o nichž si myslím, že věci rozumí, tvrdí, že obojí. Imunitu proti kmenům na něž vakcína zabírá. Reinfekce třeba u těch, kteří dostanou například jen jednu vakcinační dávku (té o níž je tento článek). K tomu asi bude potřeba počítat s výskytem onemocnění u osob, které nebudou vakcinované, a pokud se vyskytne nový kmen, na který bude buněčná i protilátková imunita krátká, potom, ať už tomu budeme říkat reinfekce, nebo infekce novým kmenem, je vcelku jedno. V takovém případě se společnost ocitneme takřka na samém začátku, a to i s případnou potřebou vývinu nových vakcín. Podobně, jako se každým rokem připravují vakcíny na nové kmeny virů chřipky. Ale to přece sama dobře víte :), i to, že předvídání virulence u nových kmenů, je věštění z křišťálové koule. Ale taková již evoluce je, takže se omlouvám, za nošení dříví do lesa :)

Odpovědět


Re: Josef Pazdera

Jan Novák9,2021-02-05 13:19:23

Protože je jisté že značná část populace se nenechá očkovat, je vývoj nových kmenů odolných proti vakcíně dost pravděpodobný.

Odpovědět


Re: "otázka, zda..."

Petr Nováček,2021-02-04 12:21:36

Tamní indiáni asi bududou často vystaveni respiračním onemocněním.

Odpovědět


Re: "otázka, zda..."

Martin Smatana,2021-02-05 10:14:31

Vedúca vedkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie lekárka Soumya Swaminathan sa vyjadrila, že vakcína nás neochráni pred nákazou a aj očkovaný človek môže prenášať vírus.

https://www.smh.com.au/world/europe/who-warns-vaccinated-travellers-could-still-need-to-be-quarantined-20201229-p56qk3.html

Z toho vyplýva logický záver, že očkovaný človek sa stáva fabrikou na výrobu nových mutácií a očkovanie nám môže riadne "zavariť" miesto toho, aby nás ochránilo.

Imunita (protilátky) po prekonaní ochorenia pretrváva mesiace, bunková imunita môže pretrvávať roky.

https://www.forbes.com/sites/tommybeer/2020/11/17/coronavirus-immunity-may-last-years-possibly-even-decades-study-suggests/?sh=6cb5b03b4185

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.11.15.383323v1

Odpovědět


Re: Re: "otázka, zda..."

Josef Pazdera,2021-02-05 23:37:05

Pokusím se vysvětlit, proč věta: „Z toho vyplýva logický záver, že očkovaný človek sa stáva fabrikou na výrobu nových mutácií a očkovanie nám môže riadne "zavariť" miesto toho, aby nás ochránilo.“, je zavádějící. Pravdou je, že vakcinovaný člověk může dostat Covid-19. Ale v porovnání s nevakcinovaným, je to méně pravděpodobné. Jinak řečeno, v populaci nevakcinované bude nemocných víc. A protože v každém nemocném může dojít k mutaci viru, v nevakcinované populaci, kde je více nemocných, je ta pravděpodobnost vyšší. Jinak řečeno, těch fabrik na výrobu nových mutací v nevakcinované populaci bude nutně víc.

Odpovědět


Re: "otázka, zda..."

Mojmir Kosco,2021-02-06 22:35:58

Nejprv bych to tozdelil ziskani kolektivni imunity prirozenou cestou predpoklada ze viru je umozneno provest selekci v ramci populace.A teprve jedinci ,kteri nemoc prodelali a meli tak jejich potomci jsou vuci nemoci bud imunni nebo rezistentni nebo se z nemoci rychle vyporadaji.Takze pro ziskani kolektivni imunity je nejdulezitejsi vek divka teeneger. Vakcina naproti tomu umozni obranu organizmu v ramci cele populace v podtate okamzite. Pocitat se musi ale stim ze vsechny dalsi generace musi byt ockovani a to az fo vymiceni viru nebo do prodelani procesu ziskani imunity prirozenou cestou.

Odpovědět

Petr Sanov,2021-02-04 08:40:11

Obávám se že při současném totálním selhání všeho - díky platné ideologii a rychlosti očkováví spolu se zmatky které je doprovázejí máme k nějakém světýlku na konci tunelu opravdu ještě hodně daleko.

Odpovědět

Martin Pecka,2021-02-04 04:12:43

To prece neni nic divneho, ze pri proockovani 30% obyvatel maji porad velke denni prirustky nakazenych. 30% ockovanych ubralo +- 30% nakazenych (nebo jeste mene, pokud nemoc dostanou, ale s klidnym prubehem). Co je ale dulezite je prave to, ze jim klesaji pocty hospitalizovanych (ty budou klesat tim rychleji, cim vic cilene se jim povede proockovat ohrozene). Takze 5000 novych dennich pripadu u nas (proockovano 1/5 duchodcu) je neco uplne jineho nez 5000 v Izraeli (proockovani snad vsichni duchodci?).

Odpovědět


Re:

Naďa Pěšinová,2021-02-04 08:19:31

No, divne to poněkud je. Vy totiž, na rozdíl od vakcinologů, neberete v úvahu již poměrně vysokou přirozenou promořenost obyvatel, k níž při rychlosti 5000 nakažených denně nutně muselo dojít.

Odpovědět


Re: Re:

Florian Stanislav,2021-02-04 10:12:33

No, vakcinologové říkají, že přirozené promoření by bylo za 5 let a pokud si pamatuji tak asi 75 000 mrtvých na covid.
Není těžké to primitivně odhadnout. 9 milionů lidí : 5000 denně je 1800, tedy 5 let.

Za měsíc průměr 3.1-3.2 2021
Testy -- Pozitivní -- Průměr
25778,2-- 8482,8--- -------32,7%
Přepočet na stejný počet testů, třeba 25 000, je zbytečný, v podstatě jde o %pozitivních vynásobené konstantou, zde 25 000.
Nejvyšší % bylo 6.1.2021, kdy bylo i nejvíc aktivních případů 116 196
36966--- 17668---- 47,80%
Nejvyšší počet testů byl 8.1. 2021
37149---- 13029--- 35,07%
Nejnižší % pozitivních bylo 24.1.2021
27261--- 6969---- 25,56%
Nejnižší počet aktivních případů 24.1. bylo 64 797 a 25.1.2021 bylo 63 098 aktivních.

Pokud z toho plynou nějaké závěry tak snad, že větší % pozitivních případů aktuálních je s v ( časové) korelaci s vyšším % pozitivních testů.
Vysoké % pozitivních se s rostoucím počtem testů nijak rozumně nesnižuje, to ukazuje na to, že skutečný počet nemocných je podstatně vyšší, než zjištěných.
Pravidelně hlášené srovnání s minulým týdnem může být zavádějící, když není přepočteno na stejný počet testů. Procenta pozitivních testů o víkendu neklesají, virus víkendy nedrží.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvkuTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace