Americké letectvo testuje robotický nakladač hypersonických střel  
Letectvo blízké budoucnosti bude spoléhat na hypersonické střely. Do akce by je měly vozit bombardéry B-52 i další letouny. Problém je v tom, že hypersonické střely a další podobné systémy jsou dost těžké a obtížně se s nimi manipuluje. Klíčovým pomocníkem pozemního personálu letectva by se měl stát unikátní robotický nakladač munice MHU-TSX.
Test prototypu MHU-TSX. Kredit: US Air Force.
Test prototypu MHU-TSX. Kredit: US Air Force.

Představte si, že nějaká regionální mocnost spustí útok na spojence USA. Americké letectvo v dané oblasti nasadí bombardéry, které budou operovat z místních letišť. Budou sice použitelná, ale bez infrastruktury, která je nezbytná pro rozsáhlé operace bombardérů. S bombardéry tam bude jen omezený personál, který bude muset zvládnout přípravu letounů k akci.

 

Robotický nakladač MHU-TSX obsluhuje jeden operátor. Kredit: US Air Force / William Pugh.
Robotický nakladač MHU-TSX obsluhuje jeden operátor. Kredit: US Air Force / William Pugh.

Klíčovou součástí výzbroje bombardérů se stávají hypersonické střely. Například z bombardérů B-52H Stratofortress i dalších letounů by měl operovat vyvíjený hypersonický systém AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW). Jsou to zbraně budoucnosti a určitě na ně dojde. Problém je v tom, že hypersonické střely jsou dost těžké. Společnost Boeing vyvíjí masivní pylon pro hypersonické střely, který se nikoliv náhodou jmenuje Hercules. Jeden pylon by měl nést tři střely ARRW anebo podobné střely. Celková hmotnost pylonu se střelami by měla být 9 tun. Jeden bombardér by měl nést dva pylony, což dohromady dělá téměř hmotnost nákladu, jaký unese vojenský nákladní letoun C-130J Super Hercules.

 

Bombardér B-52 při prvním letu s hypersonickou střelou ARRW v roce 2019. Kredit: US Air Force / Christopher Okula.
Bombardér B-52 při prvním letu s hypersonickou střelou ARRW v roce 2019. Kredit: US Air Force / Christopher Okula.

Nakládat takovou váhu, to by byl pro pozemní personál vpravdě herkulovský úkol. Proto US Air Force počítají s robotickým nakládacím systémem MHU-TSX, který je na práci s masivními hypersonickými střelami jako dělaný. Svou práci zvládne rychle, do značné míry autonomně a v podstatě na jakémkoliv letišti. Letectvo momentálně testuje prototyp tohoto robota, který vyvinula společnost Square One Systems Design se sídlem ve Wyomingu. Testy probíhají na letecké základně Barksdale Air Force Base v Louisianě, kde mimo jiné cvičí i posádky legendárních bombardérů B-52.

 

MHU-TSX využívá nehydraulické mechanismy, díky nimž dosahuje přesnějších pohybů. Při práci s municí je maximální přesnost rozhodně na místě. Při obsluze letadel na improvizovaných letištích to platí dvojnásob. Robotický nakladač by se ale mohl uplatnit i na klíčových základnách amerického letectva. Tam sice mají bohaté zkušenosti s obsluhou bombardérů, to ale neznamená, že by to byla procházka růžovým sadem. Šikovný a výkonný robotický systém by se jim tam určitě hodil.

 

Vývoj robotického nakladače MHU-TSX započal v roce 2019, v rámci projektu „Munitions Loading, Robotics, Supervised Autonomy, MHU-83, MJ-1, Tri-Sphere“. Zatím není jasné, kdy bude MHU-TSX k dispozici pro operační nasazení. Představuje ale významný pokrok na cestě k automatizované obsluze letounů US Air Force.

 

Literatura

The Drive / Warzone 21. 9. 2021.

Datum: 24.09.2021
Tisk článku

Související články:

Pozoruhodný americký vojenský dron X-61A Gremlin absolvoval první let     Autor: Stanislav Mihulka (25.01.2020)
Nová strategie US Air Force: Valkýry v kontejnerech     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2020)
Americké letectvo plánuje proměnit transportní letouny na bombardéry     Autor: Stanislav Mihulka (29.05.2021)Diskuze:

moderní bojové prostředky

Jaroslav Fisnar,2021-09-26 21:28:45

prozatím žádnou válku nevyhrály. Přeji Vám pane Mihulko vaše představy, ale prozatím nechme platit fakt, že válku vyhrává odhodlání podstoupit oběti spíš než vydělat na produkci vojenské výzbroje.

Odpovědět

Robotické nakladače mají nepopiratelné výhody

Jan Novák9,2021-09-25 16:10:17

Např. s pomocí robota dokáže jinak náročnou odbornou práci udělat i voják Talibánu.

Odpovědět


Re: Robotické nakladače mají nepopiratelné výhody

Václav Dvořák,2021-09-25 17:15:09

To asi ne.... A k čemu jim to bude, když nebudou piloti co by s tím letěli... a zadalší, jak by takové monstrum dostali do Afghánu ?

Jednodušší bude koupit si velké drony třeba od Turecka a ty plně naložit klasickou výbušninou... navést je na cíl by už nejspíš zvládli - anebo by to udělali jejich pakinstánští poradci. Ostatně celý projekt Taliban je od začátku pakistánská diverzce, který tím teď v podstatě získal další velkou provincii... něco ve stylu vztahu Severní Koreje a Číny.

Odpovědět


Re: Robotické nakladače mají nepopiratelné výhody

Vít Výmola,2021-09-27 15:14:21

Toho bych se opravdu nebál, stejně jako třeba (zne)užití techniky, kterou v Afghánistánu síly NATO nechaly. Zkušenosti poradců v Afghánistánu vypovídají o přímo vyjímečné nekompetenci Afghánců a také o jejich neschopnosti učit se (bavíme se o dospělých, ne o dětech!). Za pár let nebude většina techniky použitelná, některá možná od chvíle, než jí dojdou baterky... nebo neskončí v čínských a ruských zkušebnách.

Odpovědět

ééé ...nakladač...nabíjač ..

Vladimír Bzdušek,2021-09-24 21:29:27

niekedy tak mimochodom pripomeniem, že keď sa strhne najbližšia revolúcia, budú barikády, a ja, ak sa toho dožijem, už neschopný boja, budem aspoň kamarátom nabíjať ... Tož tak !

Odpovědět


Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Josef Hrncirik,2021-09-25 10:51:20

A u kanónu stál a pořád ládoval jako robotický nabíječ-zabíječ již Jabůrek.
Pak přiletěla koule prudce a utrhla mu srdce i s oběma sférami. NATO dejte si velký pozor Ami!

Odpovědět


Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Pavel Pavel1,2021-09-25 12:37:56

Ano, na bombové a travičské útoky agentů gru si je třeba dát pozor

Odpovědět


Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Josef Hrncirik,2021-09-25 14:13:53

Na každého Agenta bude shozen tucet nakladačů.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Pavel Pavel1,2021-09-25 18:37:47

Nakladače se neshazují. Traviči a bomboví agenti se vyznamenávají ... tedy alespoň v rusácku.

Odpovědět


Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Jan Novák9,2021-09-25 16:14:41

Mám pro vás špatné zprávy. Připravujete se na MINULOU revoluci, ne na tu budoucí.

Tady je ukázka jak by mohla budoucí revoluce probíhat:
https://www.youtube.com/watch?v=9fa9lVwHHqg

Odpovědět


Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Václav Dvořák,2021-09-25 17:04:27

Myslím že ne, tohle může fungovat, ale jen v místě nebo malé lokalitě. Takové množství mikrodronů je potřeba na místo nějak dopravit a pro to bude potřeba vybojovat vzdušnou převahu a vyčistit místo výsadku od protiletecké a jiné obrany...

Apropos něco podobného už testovali Amíci proti Japonsku v podobě netopýřích bomb (každá obsahovala tisíce netopýrů nesoucích zapálnou látku něco jako napalm). A přestože vývoj byl dokončen, tak se nakonec rozhodli pro atomovky.

Odpovědět


Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

D. Hruška,2021-09-25 18:26:39

Dobrý den. Píšete o revoluci nebo o válce? Revoluce probíhá uvnitř státu a k dopravení na místo stačí například dodávka. Relativně slušný dron dnes váží 200g, do dodávky s nosností 1000kg jich naložíte třeba 4000 kusů (něco by vážil přepravní obal).

A dejte prosím tip na protileteckou obranu, která si poradí s hejnem 4000 nízko letících dronů. Vážně - zamyslete se nad tím. I kdybyste měl technologii, která tu malou kličkující mrchu dokáže trefit, tak vy těch mrch potřebujete sundat několik tisíc.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Alyo Sha,2021-09-26 12:51:25

Brokovnica s dobrym rozptylom by mohla pomoct. Aspon na blizko. Uz teraz po dronoch strielaju cosi ako konfety.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

D. Hruška,2021-09-26 14:46:59

Brokovnice s dobrým rozptylem - no nechtěl bych stát poblíž Vás, až kolem poletí dron. A zkuste si schválně rozbít vosí hnízdo a bránit se rozzuřeným vosám brokovnicí, jak budete úspěšný. S hejnem dronů to nebude lepší.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

D. Hruška,2021-09-26 15:07:15

Podle mého názoru se na obranu proti hejnům dronů začnou využívat laserové/mikrovlnné zbraně na oslepení senzorů nebo stíhací protidrony. Ale aby vám byla protivzdušná obrana platná, musíte se zdržovat v její blízkosti. V případě obrany proti hejnům malých dronů to bude znamenat radius v řádu stovek metrů, v zástavbě ještě mnohem méně. Zabezpečit území celého státu moc reálné nebude.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Václav Dvořák,2021-09-26 16:27:16

Malý dron = krátký dolet. S tím přes hranice nedoletíte. Můžete použít velký dron velikosti stíhačky, ten má taky patřičný dolet, ale takový už jde výborně sestřelit kvalitním protileteckým systémem. Anebo to tam dovézt hypersonickou střelou (malý objem) anebo bombardovací stíhačkou. A v těch případech zase funguje PVO.

O revolucích nebo lokálních konfliktech neuvažuju. Tam bude stačit nasadit patřičné drony z druhé strany, nepochybuju že třeba proti amatérským palestinským nebo talibanským strojům budou líp fungovat hejna spolupracujících armádních dronů. Je to právě jeden ze scénářů, kdy např. F-35 řídí velké hejno malých dronů spolupracujících nad cílovou oblastí. Pro nové stroje (F35, F18X) se uvažuje flexibilní modulární systém komunikace který propojí celé bojiště. Viz:
Darpa Gremlins - https://nationalinterest.org/blog/reboot/f-35-stealth-fighters-could-soon-control-their-own-fleet-drones-182214
Cluster drones - https://www.youtube.com/watch?v=KLmmPnMvwNY.

Odpovědět


Re: Re: Re: ééé ...nakladač...nabíjač ..

Jan Novák9,2021-09-25 19:44:35

Jestli jste se na to video díval, tak revolucionáři byli ti kluci a stát drony používal proti nim na cílené potlačení odporu. Vzdušná převaha na vlastním území zajištěna :-))

Takže pan Bzdušek by si to nabíjení na barikádách, postavených např. na odpor proti tomu že EU nám vnucuje Green Deal nebo že chce naplnit kapacitu 60 milonů uprchlíků v ČR, moc neužil.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace