Americká armáda úspěšně otestovala novou hypersonickou střelu HAWC  
Program hypersonické střely se scramjetovým pohonem HAWC, která ničí cíl kinetickou energií, má za sebou další významný milník. V tomto historicky druhém letovém testu sehrál hlavní roli jiný design než během prvního testu. Raketu od Lockheed Martin poháněl scramjet od Aerojet Rockedyne.
Hypersonická střela. Kredit: Lockheed Martin.
Hypersonická střela. Kredit: Lockheed Martin.

Program amerických hypersonických střel se scramjetovým pohonem HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) má za sebou další stěžejní milník. Vojenští vývojáři DARPA a US Air Force Research Lab (AFRL) spojili síly se společnostmi Lockheed Martin a Aerojet Rocketdyne a provedli v pořadí druhý letový test hypersonické rakety tohoto programu. Jak je u vývoje hypersonických systémů zvykem, informací není k dispozici mnoho. Nebylo například oficiálně zveřejněno, kde k testu došlo. Prý to bylo někde u západního pobřeží USA.

 

Podle zpravodajské stanice CNN byl tento test uskutečněn již v polovině března. Americká administrativa to ale oznámila až teď, údajně v poněkud naivní snaze vyhnout se eskalaci s Ruskem, které se naopak chlubí použitím hypersonických zbraní během své invaze na Ukrajinu.

 

Starší ilustrace střely programu HAWC. Kredit: DARPA.
Starší ilustrace střely programu HAWC. Kredit: DARPA.

Historicky první letový test střely HAWC se odehrál loni 20. září (2021). Šlo ale o poněkud odlišný prototyp, který postavili Raytheon Missiles & Defense a Northrop Grumman. O novém letovém testu, v němž se hrála hlavní roli raketa od Lockheee Martin se scramjetem od Aerojet Rockedyne, je známo, že po shození z bombardéru B-52H střela HAWC dosáhla hypersonické rychlosti, tedy vyšší než Mach 5. Letěla ve výšce 20 kilometrů na vzdálenost překračující 555 kilometrů.

 

Hypersonické zbraně mohou být různé. V dnešní době se často setkáváme s hypersonickými kluzáky, které dosahují hypersonické rychlosti v závěrečné fázi letu, když se řítí z výšky k cíli. Střela HAWC namísto toho využívá scramjet, díky němuž může letět v nízkých výškách a manévrovat na velké vzdálenosti. To jí umožňuje vyhnout se protivzdušné obraně protivníka a zaměřovat se na zvolené cíle, které ničí pouhou kinetickou energií při ohromném nárazu a nikoliv výbušnou hlavicí.

 

Logo. Kredit: Lockheed Martin.
Logo. Kredit: Lockheed Martin.

Jak potvrzuje Andrew "Tippy" Knoedler, manažer programu HAWC, který běží v Tactical Technology Office agentury DARPA, nový test střely HAWC úspěšně předvedl, že i druhý design tohoto systému, jehož autory jsou Lockheed Martin a Aerojet Rockedyne, je životaschopný. Pro program HAWC je to velký krok vpřed. Experti stále ještě analyzují data získaná tímto testem, už teď jsou si ale jistí, že program HAWC přinese americkému letectvu a námořnictvu nové možnosti, které se budou v dnešním neklidném světě nepochybně hodit.

 

Video: DARPA Confirms Successful Test Of HAWC Missile


Literatura

New Atlas 6. 4. 2022.

Datum: 07.04.2022
Tisk článku

Související články:

Americké letectvo testuje novou hypersonickou střelu s bombardérem B-52     Autor: Stanislav Mihulka (16.06.2019)
Americké letectvo financuje vývoj hypersonického letounu Quarterhorse     Autor: Stanislav Mihulka (12.08.2021)
Prototyp hypersonické střely se scramjetem zvládl historický letový test     Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2021)Diskuze:

Je ten pohon na sekeru nebo na H2!

Josef Hrncirik,2022-04-12 07:05:00

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz