Očkování proti chřipce snižuje riziko Alzheimerovy choroby  
Většina definic Alzheimerovy nemoci začíná tam, kde pacienti bohužel obvykle končí, totiž na patologii. Těmito slovy začínal na Oslovi nedávno článek o totální válce v mozku jako důsledku infekce. Nejnovější poznatky zveřejněné na stránce University of Texas takovému pojetí dávají za pravdu. Statistika ze souboru téměř dvou milionů Američanů odpůrce vakcinace rozhodně nepotěší.

Pod studií jsou podepsání jako první autor Avram S. Bukhbinder z UTHealth Houston a jako vedoucí kolektivu Paul. E. Schulz, profesor neurologie na McGovern Medical School. Za vydatné pomoci cifršpionůse vědcům podařilo vyhodnotit rizika výskytu Alzheimerovy choroby u očkovaných proti chřipce a u neočkovaných. Výsledkem sledování rozsáhlého celonárodního vzorku, dospělých Američanů ve věku 65 let a starších, je poznatek, že očkování snižuje riziko rozvoje Alzheimera na několik let. A také že síla ochranného účinku se zvyšuje s počtem let v nichž se osoba nechala vakcinovat.

Několik let probíhající studie Američanů vydala zajímavé svědectví: Zatímco u očkovaných proti chřipce se Alzheimerova choroba projevila u 5,1 % sledovaných, u neočkovaných to bylo 8,5 %. Foto kredit: Unsplash/CC0 Public Domain
Několik let probíhající studie Američanů vydala zajímavé svědectví: Zatímco u očkovaných proti chřipce se Alzheimerova choroba projevila u 5,1 % sledovaných, u neočkovaných to bylo 8,5 %. Foto kredit: Unsplash/CC0 Public Domain

Laicky řečeno – vakcinace zabírá podle hesla „čím častěji, tím lépe“. Nejnižší míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla totiž u těch, kteří se proti chřipce nechávali bodnout každoročně.

 

Tím nejdůležitějším poznatkem ale nejspíš bude, že nejde o specifický účinek konkrétní vakcíny proti chřipce, ale že na vině jsou změny v imunitním systému ,které chřipkové infekce doprovázejí. Například takový nětlivý proces spojený se zápalem plic. Pravděpodobně to jsou změny v chování imunitního systému po prodělané infekci, které stojí za aktivací a zhoršováním Alzheimerovy choroby. Tomu by ostatně nasvědčovaly i slibné výsledky týmů připravujících vakcíny šité na míru konkrétně jen „Alzheimerovi“.


Protože jde o snadno ověřitelný výsledek z veřejně dostupných dat, lze nějaké takzvané „přibroušení tužky“ k získání publikačně zajímavých výsledků takřka vyloučit. Mělo by tedy platit, že osoby s absolvovanou alespoň jednou vakcinační dávkou proti chřipce, mají v porovnání s neočkovanými vrstevníky, o 40 % menší pravděpodobnost, že se u nich během čtyř let Alzheimer projeví.


K podobným závěrům jako Schulzův tým dospěla nedávno i parta Hervé Bercoviera, Charlese Greenblattema a Benjamina Kleina z katedry mikrobiologie a molekulární genetiky Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Rozdíl je jen v tom, že vyšel ochranný vliv u vakcíny vyvinuté proti tuberkulóze. Mezi vědci roste přesvědčení, že se brzo prokáže i ochranný efekt vakcín proti covid-19. A nejspíš u všeho, co nás je schopno ochránit před vážnějším průběhem infekčních zánětlivých procesů.

 

Literatura

Avram S. Bukhbinder et al.: „Risk of Alzheimer's Disease Following Influenza Vaccination: A Claims-Based Cohort Study Using Propensity Score Matching“, Journal of Alzheimer's Disease (2022). DOI: 10.3233/JAD-220361

Datum: 28.06.2022
Tisk článku

Související články:

Jak nám ApoE4 ohrožuje mozek     Autor: Josef Pazdera (10.07.2020)
Dementní mozek se podařilo zotavit dodáním kmenových buněk     Autor: Josef Pazdera (29.04.2021)
Jak na periferní neuropatie? Nejlépe transferovou RNA!     Autor: Josef Pazdera (17.10.2021)
Totální válka v mozku: Je Alzheimerova nemoc důsledkem infekce?     Autor: Tomáš Petrásek (27.03.2022)
Alzheimerova choroba souvisí i s poruchou činnosti imunitních buněk     Autor: Dagmar Gregorová (08.06.2022)Diskuze:

zkreslení

Richard Vacek,2022-06-28 15:08:01

Nevím, ale předpokládal bych, že se nejedná o příznivý vliv vakcíny. U lidé, kteří se nechávají pravidelně očkovat proti chřipce, bych předpokládal, že i jinak více dbají o své zdraví a proto si je i Alzheimer najde později.
Namátkou bych očekával, že budou mít i chrup v lepším stavu. A za jednu z příčin degenerativních chorob se pokládá dlouhodobý neléčený zánět zubů.

Odpovědět

Lumir Sova,2022-06-28 11:59:47

Zase jeden hezký příklad jak do nás všech nacpat vakcíny a nejlépe rovnou i s čipy....

Odpovědět


Re:

Pavel K2,2022-06-28 18:41:07

čipy z injekčních stříkaček vykoupily automobilky na 5 let dopředu a pořád jim chybí další,.... takže smůla, žádný AI čip vám teď do žíly nevstříknou, ani kdybyste si chtěl připlatit (jako že ho evidentně potřebujete :-).

Odpovědět

možné zkreslení?

Eva M,2022-06-28 09:31:57

Na druhou stranu - očkování proti covidu je nejméně u mRNA vakcín provázeno výraznou celkovou reakcí - vím snad jen o 2 osobách z cca 10 známých, které ji měly pouze lokální nebo je na 2 dny nesložila úplně ("známí známých" prý popisovali tutéž zkušenost, "po očkování to je, jako když dostaneš covid"). Pokud TOHLE není imunitní reakce...

Naopak tu slavnou chřipku nikdy nedostane celá populace a procento závažných průběhů u covidu kolísá; navíc u chřipky se (pokud vím) zásadně nepředpokládá perzistence v lidském organismu po překonání infekce; u covidu byly publikovány i nějaké práce, které by to případně mohly zpochybňovat, navíc je zde ta kanalizační záležitost ....

Takže se mi ty závěry dvakrát nepozdávají a tento výzkum řadím k vědeckým studiím o prospěšnosti kávy, které si čtu vždy, když si chci dát několikáté kafe :)

Odpovědět


Re: možné zkreslení?

Florian Stanislav,2022-06-28 09:41:34

Zkreslení je možné vždy, kromě statistiky asi 10 známých. A "známí známých" a další kafe to jistí.

Odpovědět


Re: možné zkreslení?

Max Karas,2022-06-28 09:59:48

Nebyl jsem příznivce očkování, ale první a druhé jsme měli. Celá rodina. A nikdo neměl ani jeden jediný problém. A asi jsme měli i covid, včetně babičky ve věku 90 let. A nic. Jo, trochu mne bolelo dva tři místo v pichu, ale to bylo vše. Manželka se testovat nikdy nenechala, ale na nějaký ten týden přišla trochu o čich. Žádná opatření nebo omezení jsme více méně nedodržovali, rodina fungoval jako jindy. A v celé široké rodině nebyl s covidem ani jeden jediný problém. A naopak, u manželky v práci je kolegyně, kde si těžkým průběhem prošla půlka rodiny a ona sama byla mimo 2x 6 týdnů. Nechci rozebírat covid, ale píšu to jako ilustraci reakce okolí. Jedna rodina neví o tom, že něco jako covid bylo, druhá rodina byla dva roky mimo a s několika úmrtími. Jak byste toto chtěla hodnotit? V naší bublině je covid opravdu rýmička, v bublině jiné je to těžká a smrtelná nemoc.

Odpovědět


Re: Re: možné zkreslení?

Eva M,2022-06-28 12:08:48

Dobrý den, já bych očkování proti covidu v této fázi nechtěla hodnotit vůbec, protože je na to z jedné strany brzy, z druhé strany pozdě. U nastupující vlny se ostatně uvádí unikání imunol. ochraně poskytované jak očkováním, tak proděláním.

Co mi ovšem připadá sporné, je ten údajný přínos častého a neustálého očkování jakožto prevence Alzheimera, prezentovaný jako "zcela evidentní závěr".

On nám na druhou stranu zase třeba narůstá výskyt roztroušené sklerózy...

Odpovědět


Re: Re: možné zkreslení?

Eva M,2022-06-28 12:11:27

PS Vámi popisované rozdíly by patrně byly hodny nějakého toho výzkumu.... ovšem je možné až pravděpodobné, že získané poznatky by byly u dalších mutací nepoužitelné.

Odpovědět


Re: Re: Re: možné zkreslení?

Max Karas,2022-06-28 13:37:30

Ale to je obecně známé. Hodně to bylo patrné na "celebritách", o kterých se psalo. O tom, že hromada lidí nemá s covidem problém, se ví. A já to mohu potvrdit na mé rodině. Ale koukněte se, co třeba covid natropil v rodině Věry Martinové. Na to člověk nemusí být specializovaný odborník, aby viděl, že v tom zřejmě bude hrát roli genetika a určité "rodové zatížení", když v jedné rodině si toho ani nevšimnou a v druhé jich na to půlka vymře. Ono se i vědělo a ví, o co se jedná a jaké jsou důvodu, ale nechci do toho tahat covid jako takový, šlo mi hlavně o princip.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz