Radioteleskop CHIME detekoval extrémně divný signál, jako když tluče srdce  
Rádiový záblesk FRB 20191221A je jako žádný jiný. Trval asi 3 sekundy a byl tím pádem asi tisíckrát delší než běžné „rychlé“ rádiové záblesky. Ještě záhadnější je, že obsahoval cyklus s periodou 0,2 sekundy. Je to první pravidelně periodický rádiový záblesk, s jakým jsme se zatím setkali.
CHIME jako lovec rádiového záblesku. Kredit: CHIME/MIT.
CHIME jako lovec rádiového záblesku. Kredit: CHIME/MIT.

Napínavá sága rychlých rádiových záblesků (FRB, Fast Radio Burst) má další kapitolu. Stále přitom platí, že s jistotou nevíme, co ve vesmíru ječí v rádiové oblasti a jak vlastně rychlé rádiové záblesky vznikají. Už jsme měli tu čest s jednotlivými výkřiky i s případy, kdy něco ječí na rádiových vlnách opakovaně. Známe je něco přes 10 let. Nejprve to bylo náročné, ale radioastronomové už těchto pozoruhodných výkřiků detekovali stovky. Nic podobného jako signál je FRB 20191221A jsme ale neviděli.

 

Daniele Michilli. Kredit: INAF.
Daniele Michilli. Kredit: INAF.

Typický rychlý rádiový záblesk je opravdu rychlý. Trvá pouhé milisekundy. Kanadský radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) detekoval „rychlý“ záblesk, označený jako FRB 20191221A, který je asi tisíckrát pomalejší. Trvá několik sekund. Aby to bylo ještě divnější, zahrnuje cyklus s periodou 0,2 sekundy. Jako když tluče srdce (to je trochu pomalejší). Ani to jsme u rádiových záblesků neviděli.

 

Logo. Kredit: MIT Kavli Institute.
Logo. Kredit: MIT Kavli Institute.

Vedoucí výzkumu Daniele Michilli z kanadské McGill University a amerického MIT Kavli Institute for Astrophysics and Space Research potvrzuje, že se ničím takovým zatím nesetkali. Jde o první známý periodický „rychlý“ rádiový záblesk

 

Co by mohlo být zdrojem tohoto zvláštního výkřiku? Badatelé věří, že by viník mohl být stejný jako hlavní podezřelí u většiny ostatních pozorovaných rádiových záblesků. Buď pulzar nebo jeho exotická odrůda magnetar. Má to ale háček. Signál výkřiku FRB 20191221A je asi tak milionkrát jasnější než cokoliv, co jsme viděli u našich domácích pulzarů nebo magnetarů v Mléčné dráze.

 

Michilli se domnívá, že vysvětlení exotické povahy nejen tohoto ale i některých dalších rychlých rádiových záblesků může spočívat v extrémním prostředí kolem pulzaru či magnetaru. Víme, že některé pulzary obývají velmi turbulentní mračna plynu a prachu, což bývá pozůstatek supernovy, která stvořila i dotyčný pulzar. V případě záblesku FRB 20191221A by to ovšem musel být pulzar (či magnetar) v opravdu extrémně turbulentním mračnu. Ať to tak je či nikoliv, badatelé budou čekat na případné další rádiové výkřiky tohoto zvláštního objektu, aby se dozvěděli víc.

 

Video: Fast Radio Bursts to Probe the Circumgalactic and Intergalactic Media - by Daniele Michilli

 

Literatura

New Atlas 13. 7. 2022.

Nature 607: 256–259.

Datum: 15.07.2022
Tisk článku

Související články:

Opět šok: Nový zdroj rádiových záblesků se ozývá v 16denním cyklu     Autor: Stanislav Mihulka (12.02.2020)
Astronomové vystopovali chybějící hmotu v podobě vodíkového sněhu     Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2021)
Ultra rychlé rádiové záblesky ještě více prohlubují záhadu     Autor: Stanislav Mihulka (01.03.2022)Diskuze:

A nebo UFO jinak

Pavel Mendl,2022-07-21 09:25:23

(Zatím ?) jako žert: krátké (ms) pulsy jsou zhuštěné navigační zprávy, obdoba hlášení letadel ve vzdušném prostoru. Tento delší a výrazně silnější je signál nouzového majáku lodi (u letadel se automaticky zapíná nárazem). Někdo to asi praštil do komety...
A proč je tento typ tak zřídka? Jak často asi UFO havarují?

Odpovědět

Tlukot srdce

Viktor Spicka,2022-07-15 11:21:31

Jsem zvědav .Tlukot srdce je stále přirovnání .Až tu bude nějaká matematická posloupnost ,asi bych se začal zvedat že židle ...

Odpovědět

zvedavý laik

Gábor Vlkolinský,2022-07-15 10:42:04

Je to dobrý nápad hľadať mimozemšťanov signálom EKG a tlkotom srdca.

Odpovědět

Jak to bylo poprvé?

Tomáš Novák,2022-07-15 08:40:43

To Sověti vyslali něco jako "Lenin, mír, Sovětský svaz? :-/

Odpovědět

Temný les

Marcel Brokát,2022-07-15 07:53:40

Hlavně, prosím, neposílat žádnou zprávu od nás, ve smyslu "hurá, jsme tady taky ... vidíme Vás ... přijďte..."

Odpovědět


Re: Temný les

Václav Dvořák,2022-07-15 22:04:43

stejně to někdo natruc všem udělá, třeba ti čínští vědci...

Odpovědět


Re: Temný les

Tomas Hacek,2022-07-17 04:10:20

Presne tak!
Za par milionu let by jim ta zprava dorazila a pokud by ji byli schopni hluboko pod urovni sumu detekovat (protoze nas signal by byl o par desitek radu slabsi nez ten jejich), tak by vedeli ze tu jsme. A za par miliard let by sem doleteli a zotrocili nas.
Ale obdivuji Vas optimismus ze tu budeme jeste vic jak par desitek tisicileti (jestli vubec tolik). Zirtra Volodovi nekdo muze ze msty zabit dceru, on sam ma asi konec blizky, tak se rozhodne "po me potopa" a pak nas nemusi trapit ani pristi splatka hypoteky :-D

Odpovědět


Re: Temný les

Milan Milan,2022-07-19 12:55:37

Zpravy uz ale neustale vysilame uz od dob Marconiho! Tj. nejakych 120 let.

Kdysi jsem pocital SETI, tam rikali neco ve smyslu, ze ta aparatura byla tak citviva, ze signaly naseho rozhlasu nebo televize by byly rozpoznatelne na cca 30 svetelnych let a signaly radaru na cca 300 svetelnych let. (cisla si pamatuji z hlavy, tak to nemusi byt uplne presne).

A to jsou vzdalenosti odpovidajici nasim prijimacim technologiim z roku 2000! Da se ocekavat, ze pripadni mimozemstani maji k dispozii jeste citlivejsi pristroje.

Takze urcite na tech 120 svetlenych let nas nekdo zachytit muze a jeste par set let taky a na tu vdalenost onech 300 svetelnych let.

Odpovědět


Re: Re: Temný les

Milan Milan,2022-07-19 13:04:19

Ted jsem si nasel k tomu SETI nejaky clanek, tak signaly specialnich vojenskych radaru az na vzdalenost 800 parsecu coz je nejakych 2600 svwtwlnych lwt. Coz je z pohledu moznych nepratelkych civilizaci celkem pruser, pokud ovsem maji pohon rychlejsi nez svetlo.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace