Monstrum v kaldeře Flegrejských polí má špatné spaní  
Flegrejská pole představují idylickou italskou krajinku v Neapolském zálivu. Jen se tam občas kouří ze země a nápadně často tam bývají malá zemětřesení. Římané ale dobře věděli, že tam od pradávna žije bůh ohně Vulkán. Nová studie posouvá kalderu Flegrejských polí zase o něco blíže k erupci.
Flegrejská pole jsou doslova obytnou čtvrtí. Kredit: Baku / Wikimedia Commons.
Flegrejská pole jsou doslova obytnou čtvrtí. Kredit: Baku / Wikimedia Commons.

Co mají společného Betelgeuze, Yellowstone a Flegrejská pole? Odpověď je velmi prostá. Očekávání brutální exploze. V případě Flegrejských polí to není tak zjevné. Lidé mají sklon zapomínat, že i v Evropě máme „supervulkán“ nebo přesněji řečeno vulkanický systém, který dovede supermasivní erupce se stovkami kilometrů krychlových vyvrženého materiálu a globálním zásahem do klimatu. Index vulkanické aktivity VEI 7,tedy o stupeň nižší než supervulkán.

 

Christopher Kilburn. Kredit: University College London.
Christopher Kilburn. Kredit: University College London.

Flegrejská pole jsou totiž ve skutečnosti vulkanická kaldera o průměru 13 kilometrů, nacházející se asi 35 kilometrů od Vesuvu. Leccos vysvětluje doslovný překlad do češtiny. Campi Flegrei znamená „Planoucí pole“ a je to dost výstižné označení. Tahle kaldera je neustále aktivní, i když v dnešní době to není nic moc napínavého. Takový malý Yellowstone.

 

Geologové tam našli stopy po dvou devastujících supermasivních explozích, z nichž ta starší, před necelými 40 tisíci let, byla tak děsivá, že to vedlo k přehnaným úvahám o zničení neandrtálců. Pliniovská erupce Vesuvu byla ve srovnání s tím jen takový pšouk.

 

Aktivní fumaroly na Flegrejských polích. Kredit: Manuel Mauer / Wikimedia Commons.
Aktivní fumaroly na Flegrejských polích. Kredit: Manuel Mauer / Wikimedia Commons.

Betelgeuze, Yellowstone a Flegrejská pole se vší pravděpodobností v budoucnu explodují s nesmírnou ničivou silou. A bude to parádní podívaná. Ani v jednom případě ale nic (z jistého pohledu bohužel) nenasvědčuje tomu, že k tomu dojde bezprostředně. Nicméně, odborníci i veřejnost tato spící monstra sledují se zatajeným dechem. Protože… co kdyby?

 

Tak je dobré číst i nejnovější výzkum, který vedl Christopher Kilburn z britské University College London, a který rozdrnčel titulky v médiích po celém světě. Modelovali si praskání hornin v kaldeře, s přihlédnutím k zemětřesením, kterých je tam opravdu požehnaně, a ke zvedání úrovně terénu, které rovněž není úplně malé. Dospěli k závěru, že situace v kaldeře je na některých místech těsně před bodem zlomu.

 

Jak upozorňuje Kilburn, neznamená to, že v dohledné době dojde k erupci. Ale vše nasvědčuje tomu, že se Flegrejská pole „posouvají“ tím směrem. Vzhledem k vyhraněné situaci časem nepochybně dojde ke vzniku prasklin v horninách. Ale aby došlo k pořádné erupci, muselo by se magma hnout správným směrem, což ovládají doposud ne zcela jasné mechanismy.

 

Monstrum Flegrejských polí tedy stále spí. Ale asi se mu zdají špatné sny. Výzkum Kilburna a jeho kolegů není proroctvím zničující erupce v nejbližších týdnech či měsících. Ale mohlo by být dalším z řady varování pro asi 360 tisíc obyvatel, kteří žijí přímo na Flegrejských polích. Je tam krásně, teplo, a také nesmírně úrodná půda. Ale tahle idylka jednou skončí.

 

Video: The Supervolcano in Italy; Campi Flegrei

 

Literatura

University College London 9. 6. 2023.

Communications Earth & Environment 4: 190.

Datum: 12.06.2023
Tisk článku

Související články:

Pod Flegrejskými poli u Neapole se dějí věci. Čeká nás devastující erupce?     Autor: Stanislav Mihulka (22.12.2016)
Supervulkány jsou horší než asteroidy. A NASA navrhuje řešení     Autor: Stanislav Mihulka (21.08.2017)
Objev neznámých supererupcí: Dochází supervulkánu Yellowstone šťáva?     Autor: Stanislav Mihulka (06.06.2020)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz