SpinLaunch hodlají vystřelovat katapultem stovky mikrosatelitů současně  
Po pár letech o sobě dávají vědět SpinLaunch se svým neuvěřitelným vesmírným katapultem. Uzavřeli smlouvu s NanoAvionics, divizí Kongsberg Defence and Aerospace a chtějí vystřelovat stovky mikrosatelitů současně v malých raketách, které je dopraví na orbitu. Takto vybudují konstelaci komunikačních satelitů Meridian Space, která bude tvrdě konkurovat Starlinku. První odpal mikrosatelitů bude už příští rok.
„Palačinkové“ mikrosatelity poletí do vesmíru příští rok. Kredit: SpinLaunch.
„Palačinkové“ mikrosatelity poletí do vesmíru příští rok. Kredit: SpinLaunch.

Před pár lety svět žasl nad odvážnou technologií kalifornského startupu SpinLaunch. Postavili katapult, který dostřelí na nízkou oběžnou dráhu. Teď, jak se zdá, dozrála doba na praktické aplikace. SpinLaunch oznámili, že budou odpalovat stovky plochých mikrosatelitů na nízkou oběžnou dráhu zároveň. Mikrosatelity budou umístěny v raketě, kterou vystřelí SpinLaunch a raketa doletí na požadovanou orbittu. První start je naplánovaný na příští rok.

 

Výstřel katapultu Suborbital Accelerator v září 2022. . Kredit: SpinLaunch.
Výstřel katapultu Suborbital Accelerator v září 2022. . Kredit: SpinLaunch.

SpinLaunch vyvinuli centrifugální katapult, který urychluje náklad bleskurychlou rotací ve vakuové komoře, až do výstřelu, při němž náklad vyletí z katapultu rychleji než kulka. SpinLaunch teď chtějí svou technologii využít k vytvoření vlastní konstelace satelitů Meridian Space. Věří, že se stanou tvrdou konkurencí pro Starlink a podobné služby.

 

Před pár dny SpinLaunch prozradili, že nově získali 12 milionů dolarů od norské společnosti Kongsberg Defence and Aerospace (KDA). Mají tím pádem téměř 150 milionů dolarů. Jistě nebude náhoda, že divize KDA NanoAvionics postaví první várku 280 mikrosatelitů pro konstelaci Meridian Space. Tyto mikrosatelity by měly letět do vesmíru při testovacím výstřelu na orbitu v roce 2026.

 

Mikrosatelity mají tvar palačinky o průměru 2,2 metrů a hmotnosti přibližně 70 kilogramů. Díky tomu budou podstatně lehčí než většina soudobých komunikačních satelitů. Pro srovnání, aktuální satelit Starlinku V2 váží asi 800 kg. Pokud se příští rok startupu SpinLaunch povede vypálit mikrosatelity na orbitu podle plánu, bude to rekord v počtu satelitů vypuštěných zároveň do vesmíru. Momentálně ho drží mise Transporter-1, při níž bylo v roce 2021 vypuštěno do vesmíru 143 satelitů.

 

Satelit konstelace Meridian Space. Kredit: SpinLaunch/NanoAvionics.
Satelit konstelace Meridian Space. Kredit: SpinLaunch/NanoAvionics.

SpinLaunch již testovali demonstrační zařízení Suborbital Accelerator v Novém Mexiku. Vystřelili celkem 10 zkušebních raket, naposledy v září 2022. Při těchto testech trval jeden odpal až zhruba 30 minut. Náklad opouštěl katapult rychlostí až 8 tisíc kilometrů za hodinu a čelil při tom přetížení až 10 tisíc G.

 

Startup počítá s tím, že při budoucích komerčních výstřelech na orbitu bude stát vynesení 1 kilogramu nákladu něco mezi 1 250 a 2 500 dolary za kilogram. Je to méně než polovina nákladů SpaceX, když náklad na orbitu vynáší nosná raketa Falcon 9. Výhodou SpinLaunchu je i vstřícnost vůči životnímu prostředí, a také vůči orbitě.

 

SpinLaunch plánují, že vystřelí na orbitu cca 1 200 mikrosatelitů konstelace Meridian Space. Pak chtějí vybudovat plnohodnotný katapult Orbital Accelerator, který bude ještě podstatně větší než Suborbital Accelerator. Dostřelí přímo na orbitu, takže nebude nutné využívat pro přepravu nákladu rakety. SpinLaunch věří, že časem zvládnou až pět komerčních odpalů na orbitu denně. S touhle technologií rozhodně není nuda. Uvidíme, jak to zvládnou, držme jim palce!

Video: Watch a SpinLaunch test payload soar with on-board cam

 

Video: We're Building 280 Satellites for SpinLaunch's Satcom Constellation

 

Literatura

Live Science 11. 4. 2025.

Datum: 14.04.2025
Tisk článku



Diskuze:

Kesslerův efekt

O. Dvorak,2025-04-17 15:17:08

začíná být první, na co si vzpomenu, když čtu o těchto projektech satelitních sítí.

Počítám, že bude brán přibližně stejně vážně jako klimatická změna, a víceméně jen budeme čekat, kdy se ucho džbánu utrhne, a orbit se stane na několik tisíciletí střelnicí fragmentů poletujících všemi směry orbitální rychlostí.

Odpovědět


Re: Kesslerův efekt

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 15:31:34

Nikoliv. Ke Kesslerovu syndromu se jako k vážné hrozbě přistupuje. Viz:
https://www.esa.int/Space_Safety/Space_Debris/Active_debris_removal
https://www.esa.int/Space_Safety/ClearSpace-1

Oběžnou dráhu využívá relativně malé množství subjektů, které mají stejný zájem na její "čistotě", čímž je jednodušší se konstruktivně domluvit.

Odpovědět

Tomas Hacek,2025-04-17 06:25:49

Tak dle Spin Launch pusobi na satelit pri startu sily az 10000G (deset tisic G). 250 mikrosatelitu, kazdy 70kg, to mame 17500kg pouze satelity - bez schranky ci jakekoliv dalsi motoriky. To mame 175 tisic tun zatez na rameni (v tahu). Teda ono to bude muset byt mnohem vice, ale cert vem jestli 175 tisic nebo 250 tisic tun. To uz nehraje roli.
Nejsem materialovy inzenyr, tak mi tu nekdo muze osvetlit zda to ten material z uhlikovych vlaken takovou namahu v tahu zvladne.
Jsem ochoten se vsadit ze tech dvestepadesat 70kg mikrosatelitu v roce 2026 nevypusti. Ani v roce 2027, ani v zadnem pristim. Ze se jim povedlo dosahnout 1600km/h a vysky 10km s malym demonstratorem jeste neznamena ze vse jen zvetsi a pojede se dal.

Odpovědět


Re:

O. Dvorak,2025-04-17 10:45:11

Ten karbon to teoreticky udrzi, jina vec je, ze by to rameno idealne potrebovali skladat po atomech, protoze mikrotrhliny v nedokonalostech na atomarni urovni se budou akumulovat.

Odpovědět

Karbonový vrhač

O. Dvorak,2025-04-16 21:18:53

Zajímavé bude sledovat jak se vypořádají s únavou materiálu, a předejdou katastrofickému selhání při těch silách, co tam působí. V tom karbonu budou vznikat mikrotrhliny při každém roztočení, a klíčové asi bude kolik startů to rameno vydrží, než ho budou muset vyměnit. Ponorka Titan budiž odstrašujícím příkladem.

Odpovědět

+

O. Dvorak,2025-04-16 21:07:03

každá alternativa k pošahanému deviantnímu sociopatu Muskovi se počítá

Odpovědět


Re: +

O. Dvorak,2025-04-16 21:25:21

kdo někdy viděl perníkovou vykroucenost, tohle bude asi ketaminová varianta
https://youtu.be/M6ZSHlmjWeg?si=A1KLQvOBLZZkFX2N&t=1171

Odpovědět


Re: +

Tomas Hacek,2025-04-17 06:07:56

Proboha.
Chapete ze ten nejhodnejsi clovek muze byt uplny hlupak ktery si ani nedokaze zavazat tkanicku u boty, natoz secist 2+2, a naopak sociopat muze byt genius? At uz technicky nebo obchodni.
Myslet o Muskovi si muzeme cokoliv, ale faktem je ze rozjel nekolik celosvetove uspesnych firem. Ostatne vetsina takovych lidi jsou vicemene sociopati - od Muska, pres Bezose az po zesnuleho Steva Jobse.
Navic u tohoto strtupu silne pochybuji o realnosti jejich planu. Osobne sazim na to ze pristi rok, ani 2027 zadny mikrosatelit o prumeru 2.2m nevystreli. Nefunguje to ani fyzikalne, ani finance.

Odpovědět


Re: Re: +

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 10:12:16

To nic nemění na tom, že pro nás jako Evropany je vhodné, abychom se satelitním internetem nebyli odkázáni na rozhodnutí Elona Muska.

Odpovědět


Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-17 10:38:23

Musk je neco jako Fantomas, ktery se chlubi vysledky prace svych inzenyru. Nebyl schopen ani priznat, ze mu Tim Astronaut poradil jak zlepsit Starship a privlastnil si i jeho napad.

Moje kritika smeruje predevsim na jeho pusobeni v otazce valky na Ukrajine, v niz se prokazal byt spolecenskym analfabetem.

Odpovědět


Re: Re: +

F M,2025-04-17 11:17:40

Vcelku s vámi souhlasím. Jen bych tam přidal i psychopatie a to, že obecně tito "poruchové osobnosti" bývají inteligentnější než průměr. Samozřejmě sem patří i politici u nás asi všichni, tedy alespoň ti exponování v médiích. Pak je tam ještě míra "normalizace" tedy jak jejich vývoj dokáží ovlivnit normálnější lidé.
Jenže ono je to samozřejmě zjednodušení. Obvykle se třeba zapomíná odčítat, výsledek vidí každý, náklady a dopady na ostatní lidi a i podvody narušený předmět (obor bo co je objektem zájmu) se moc nerozmazavá. Další věc, spíše obecná, většina těch "úspěchů" jsou v podstatě podvody, vy/zneužití šedých zón (třeba dotace). Pravidla se stanoví tak aby postihla hlavní proud (nemůžou postihnout všechny možnosti a mohou být manipulována) a předpokládají, že lidé budou ze slušnosti dodržovat toho ducha ve kterém byla zavedena. Tedy, to obcházení může být i užitečné, ale narozdíl od zisku toho kdo to udělá šikovně, to není nikde zaručeno (spíše naopak většina společnosti škodí). Pak je tak ještě možnost udělat chybu, tito lidé často časem dost věcí, ne-li téměř vše znehodnotí.

Odpovědět


Re: Re: Re: +

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 11:45:39

"poruchové osobnosti bývají inteligentnější než průměr"
Takové tvrzení by vyžadovalo důvěryhodná data. Mohlo by se i ukázat, že je to přesně opačně. Jisté je jen to, že inteligentní poruchové osobnosti jsou ve společnosti více vidět.
Stejně tak by vyžadovala důkaz jejich prospěšnost pro společnost. Jistá je podle mého názoru jen jejich evoluční nevyhnutelnost (jako u parazitů či predátorů). Tady je potřeba zohlednit, že psychopati či sociopati jsou i ve vedení méně úspěšné konkurence. Například topmanagement Boeingu. Ti defektní manažeři naopak otravují prostředí kolem sebe, takže se tam nehrnou vysoce inteligentní tvůrčí lidé. Jsou to žáby na prameni a jednou za čas se objeví nějaký technokratický sociopat jako Musk, který mezi nimi vyčnívá.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: +

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 11:59:01

(Ti ostatní defektní manažeři či politici většinou nejsou technokrati. Jejich hlavním zájmem je být na špičce společenského žebříčku a je jim jedno jak a kde.)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-17 13:18:36

Inteligence je schopnost operovat v ramci sirokeho kontextu, a zejmena etickych norem. Sociopat neni zatezovan timto kontextem, postrada schopnost vnimat tento kontext, anebo jej vedome ignoruje z duvodu interni patologie. Oboji znamena odstraneni prekazek ke kratkodobemu uspechu a tim vznika iluze vysoke inteligence. Ve skutecnosti je uspech dosazeny na ukor kompatibility s etickym kontextem dukazem dukazem inteligence nedostatecne k dosazeni uspechu v tomto kontextu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-17 13:28:16

Ve zkratce, etika je meritkem inteligence, a kazdy zlocinec je z definice blb, jakkoliv "genialnim" se na povrch muze zdat byt.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 15:00:45

"etika je meritkem inteligence"
Máte dost svéráznou definici a klidně bych s Vámi na to téma diskutoval, ale začíná to být silně offtopic, takže ocením, když se to téma opustí. Máte šílenou kadenci příspěvků.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-17 15:07:16

Co bylo dříve, japonská etika anebo japonská inteligence, anebo jsou to spojené nádoby?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 15:36:12

Offtopic

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-17 20:34:27

Gratuluji, prave jste si udrzel posledni slovo v cizi diskuzi.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

F M,2025-04-17 23:37:38

Etika je věc značně individuální, mění se s časem i zeměpisnou lokalitou a ještě s nějakou slušnou mírou tolerance, pro nás v extrému někde může být normální baštit lidi. I vysoce inteligentní normální člověk může mít problém zapadnout do té většinové etiky (ne vzácné) a i mentálně retardovaný ji naopak může mít vysoce vyvinutou. Vysoce morální člověk paradoxně může splňovat diagnostiku poruchy osobnosti (třeba té psychopatie). Třeba mě tam zapadá takový ten ideální obrázek Matky Terezy (ten reálný 100%), osobnost úplně mimo normál.
jinak jeden pohled (psychiatrů) na věc je ten, že jistá míra těch poruch je běžná "složka" normální osobnosti a právě ty vyhraněné extrémy jsou ty poruchy (dokonce většinou bývají kumulované).
Relevantní příspěvky by měly být vítány v každé konstruktivní nesoukromé diskusi, jinak hrozí bubliny a zbytečné rozepře.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-18 00:18:48

S tou relativizací etiky si nejsem tak úplně jistý, ale dokážu si představit, že by si v nějakém alternativním vesmíru inženýři AMD nosili ke svačině restované končetiny ulovených inženýrů z nVidie, a ničím by to neovlivnilo kvalitu jejich práce.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-18 00:42:26

Pane Dvořáku, trochu se vzpamatujte.

1. Diskuse není Vaše (nebo jste si ji zprivatizoval)? Já jsem reagoval na pana F M, to Vy jste reagoval na mě. Nikoliv opačně. A on nereagoval původně na Vás.

2. Taktně jsem Vás upozornil, že jste od svého přihlášení spustil kanonádu příspěvků pod většinou článků. Pod jedním například máte pět příspěvků ze šesti. Problém je, že čím více příspěvků, tím méně je diskuse přehledná. Proto je lepší, když se v diskusi nekupí příspěvky nesouvisející s článkem, aby ty související nezapadly.

Klidně si dodejte své poslední slovo, když to potřebujete, jen doufám, že se k Vám informace donesla.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-18 00:50:38

Říkám si, proč hádce s Vámi dávám 30+ vteřin.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: +

F M,2025-04-17 23:03:25

Máte pravdu, měl jsem zafixovány nějaké starší výsledky (minulé století) tedy jejich přežívání, dříve se to tak bralo, teď jsem trochu hledal a vypadá to nejednoznačně/vyrovnaně (pro celou populaci). Problém je, že výzkumníci si troufnout dělat statistiku většinou jen ve vězení a to není zrovna nejreprezentativnější prostředí. Něco jsem viděl z VŠ, což je obdobné, těch schopnějších tuším většina proklouzne s běžnou populací. Vypadá to, že nějaká široká statistika není, jak ji udělat. Také se od té doby kdy jsem něco na toto téma načetl změnila "systematika".
Tu prospěšnost si netroufnu rozsoudit, jen jsem chtěl ukázat, že je třeba i odčítat, třeba ty demotivace ostatních, odstavení schopných, zničenou psychiku ostatních, nebo společenský smír. Oproti vzdálené minulosti se to také dost posunulo, jeden "kousek" dnes dokáže nadělat tolik škody, že jich to ani milión neodčiní.

Odpovědět


Re: Re: Re: +

O. Dvorak,2025-04-17 13:03:15

Ambivalence, ci dokonce straneni rusku je objektivni dukaz defektni osobnosti, a vyrazny vliv takove osoby na spolecnost je snehiva koule rituci se k velkemu prusvihu.

Odpovědět

cirkularizace?

Jan Rychlik,2025-04-15 13:37:03

Jsem jen prostý člověk, školy nemám, ale jak se dostanou na tu oběžnou dráhu bez raket? Mi to furt vychází jako že to někde zase spadne, pokud se nepodaří trajektorii toho projektilu změnit tak, aby si zvedl perigeum, které je u SpinLaunche pod zemí. Leda že by ty satelity měly natolik silné vlastní motory, že by si zvedly perigeum samy...?

Odpovědět


Re: cirkularizace?

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 14:13:55

Článek je chybný. To, co vidíte na fotce a ve videu, na orbitu nic nedostane. Jde jen o demonstrátor ve zmenšeném měřítku. Uvažovaná orbitální verze by měla být větší a ústí by mělo mířit šikmo, ne kolmo. Projektilu by udělila jen 2,1 km/s zbytek rychlosti by dodal raketový motor. Viz diskuse níže.

Odpovědět


Re: Re: cirkularizace?

Jan Rychlik,2025-04-15 14:28:53

Nojo, ale mám dojem, že se taky píše, že plná verze vy měla být schopna dopravit ten náklad na orbitu bez raket. A to mi nejde na rozum, jak to udělají, když bez dalšího pohonu mají k dispozici jen balistiku a ta vede jednoznačně zpátky na Zemi (pokud to teda nevystřelej na oběžnou dráhu kolem Slunce, ale to jim k orbitě taky moc nepomůže)

Odpovědět


Re: Re: Re: cirkularizace?

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 14:45:44

Píše se spousta nesmyslů, protože papír snese všechno. Ale takovou informaci nenaleznete ani na oficiální stránce SpinLaunche. Tam přímo píšou, že akcelerátor o průměru 100 m urychlí střelu až na 8000 km/h, čímž se ušetří 70% hmotnosti rakety a paliva.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: cirkularizace?

Radoslav Pořízek,2025-04-15 22:04:40

Myslim, ze toto sa uz preberalo predtym v diskusii pod nejakym predoslom clanku o inom vesmirnom katapulte.

Strela urychlena na 8000 km/h zabrzdi o atmosferu, pricom sa zahreje a zhori.

Na rozumny katapult by to chcelo vakuovu ruru az niekam, kde je atmosfera vyrazne redsia, cca. 10 km nad urovnou mora.

Problemom cislo jedna je trenie v atmosfere pri vysokej rychlosti. Preto aj konvencne rakety startuju najprv "nelogicky" kolmo hore, co im nepridava ziadnu uhlovu rychlost, ale dostane ich to co najrychlejsie prec z hustej atmosfery, kde to potom postupne zalomuju a zrychluju na rychlosti, ktore by boli v hustej atmosfere nemyslitelne.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: cirkularizace?

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 10:46:14

8000 km/h je vysoká rychlost, ale ne technicky nereálná. Není to ani třetina orbitální rychlosti. S tou rychlostí pracují prototypy railgunů na hladině moře i některé protivzdušné rakety, i když ve větších výškách. Hlavní otázkou je, jestli to po vyřešení všech technologických výzev bude dávat ekonomický smysl, když na trhu existují inovativní rakety pro levné vynášení malých satelitů, kde ty satelity nemusí odolat 10000G.
Je jasné, že čím výš by to umístili, tím lépe. Ale myslím, že měli obecně problém s výběrem lokality pro orbitální verzi katapultu a byli několikrát odmítnuti. Nelze se divit, tohle za dvorkem nechceš.

Odpovědět

Dokud to nedostane zakázku od NASA

Jan Syk,2025-04-15 09:59:59

budu předpokládat, že to může být nefunkční prototyp. Každopádně pokud umí rychlost 8 000 km/s, mnohasetkilogramový projektil s náklady do 2 500 USD za kg a opakovaně během dne, čekal bych, že to koupí armáda, vylepší to a postaví z toho z toho "strategické" dělo. Možná by se kolem toho dala postavit i loď. Balistické střely jsou pořád děsivé.

Odpovědět


Re: Dokud to nedostane zakázku od NASA

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 10:29:45

Neumí to 8000 km/s. Má to údajně umět 2,1 km/s a zbytek rychlosti má dodat horní raketový stupeň. Ale ten je jen ve fázi návrhu. Viz můj komentář níže - článek jen zkopíroval některé dezinformace ze zdrojového článku, na který se odkazuje.

Odpovědět


Re: Dokud to nedostane zakázku od NASA

F M,2025-04-17 10:58:00

Joke. 8000km/s je zajímavá rychlost pro mezihvězdné cestování (necelá 3% rychlosti světla). Pro armádu, asi i fyziky by to bylo zajímavé z hlediska produkce gama záření, možná již před odpalem při "explozi" odpalovadla. To by potom mohlo fungovat na úrovni jaderných zbraní, jen protivníka přesvědčit aby si to nechal postavit na svém území (dacanskej dar?), jinak zbývá jen orbitální bombardování. Potom (asi každopádně) bych měl trochu strach o biosféru, pokud by se jednalo o desitky tuny materiálu.

Odpovědět

zaneřádění vesmíru

Alexis Bergman,2025-04-15 05:15:55

Nejbližším dílem Západu je zaneřádění a znečištění vesmíru. A ještě se to bude medidálně předvádět jako nesmírný kosmický přínos.

Odpovědět


Re: zaneřádění vesmíru

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-15 09:15:26

Západ na rozdíl od Rusácka nevytváří kosmický odpad cíleným sestřelováním satelitů na orbitě a neohrožuje tím astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_1408#Destruction

Pokud máte obavu o ty internetové satelity, ty zpravidla operují v relativně nízkých výškách a bez vlastního pohonu se za několik let díky brždění o zbytky atmosféry samy přirozeně deorbitují. Starlinky navíc vlastní pohon mají, takže se po skončení životnosti deorbitují řízeně, aby minimalizovaly nebezpečí pro lidi na zemi.

Odpovědět


Re: Re: zaneřádění vesmíru

Waldemar Nováček,2025-04-16 12:27:02

Tohle černobílé vidění ať tak nebo tak (ten je správnej, ten je špatnej) mě fakt už vůbec nebaví, nikde. Nic osobního... Stalo se to neuvěřitelně přiblblou normou. Je to fakt dětinské.

A k tématu - faktem je, že bordel ve vesmíru dělá lidstvo. Vesmíru je to šumák, bylo a bude. Ten kdo tím trpí je - světe div se - jenom lidstvo.

A když má lidstvo bordel na Zemi, všude a ve všem, tak bude i nad Zemí...

Odpovědět


Re: Re: Re: zaneřádění vesmíru

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-16 23:39:33

Souhlasím, byl bych pro, aby redakce nesmysly pana Bergmana s celým vláknem smazala. Zde například úryvek jeho příspěvku z 2024-04-06 09:04:24
"K výrobě raketových motorů je opravdu potřeba rozsáhlý nákladný průmyslový potenciál, a ten USA nemá, kdežto Rusko jej má."

Vzhledem k tomu, že drtivou většinu nákladu do vesmíru vynášejí právě USA svými raketami, může takové tvrzení napsat jedině duševně zaostalý jedinec nebo ruský troll.

Odpovědět

Nepřesnost

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-14 23:04:03

V článku je zásadní nepřesnost převzatá už ze zdrojového článku. Firma SpinLaunch rozhodně neplánuje nyní vynášet satelity Meridian Space pomocí svého suborbitálního katapultu! Je to nesmysl hned ze dvou důvodů:

1. Dosud ani neotestovali prototyp chemické rakety, která by změnila suborbitální trajektorii střely na orbitální. Suborbitálním katapultem se na orbitu bez horního raketového stupně nedostanou a orbitální katapult nemají (do toho mají jeho parametry sakra daleko)

2. V článku se uvádí, že chtějí stanovit rekord ve vynesení největší satelitní konstelace v jediné várce. Dosud je rekord 143 kusů, oni chtějí naráz vynést 250 kusů. Jejich satelity váží 70 kg/kus, takže celkový náklad by měl 17500 kg netto. To zhruba odpovídá nosnosti Falconu 9 nebo Ariane 6, ale katapult SpinLaunch takové nosnosti nedosahuje ani omylem ani v návrhu. Původní návrh byl, že bude na nízkou orbitu dopravovat asi 200 kg nákladu. A i k tomu má ten současný hoodně daleko.

Odpovědět


Re: Nepřesnost

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-14 23:15:57

(Čili to vypadá, že se rozhodli získanou podporu investorů nasměrovat do něčeho, co má šanci fungovat v reálném světě a nechají si od někoho pomocí klasických raket vynášet vlastní satelity pro bezdrátový internet.)

Odpovědět


Re: Nepřesnost

F M,2025-04-17 01:31:55

Pro potvrzení, ono je to skryto i v tom zdrojovém článku: "Podrobnosti o orbitální demonstraci v příštím roce jsou omezené, ale mise bude pravděpodobně provedena pomocí stejného stroje jako předchozí testy. To znamená, že raketa bude katapultována na suborbitální let předtím než se její motory nastartují a vynesou náklad na LEO, uvádí Space.com."
Ono dost řekne i to slovíčko "suborbitální". Tedy bráno za jiný konec, tohle je vynese alespoň na tu suborbitální dráhu. Těch 8km/s tam přibližně vyjde 2,1km/s (krát 3,6 na km/h) s nějakým drobným zlepšením, nebo po zaokrouhlení (o chlup přes 7,5), nebo kombinací.
Každopádně ten stroj bude děsivý, hlavně porucha, ale to je u rakety stejné.
Ta váha mě také nejprve zarazila, pokud má satelit 70kg, to by ta raketa i s nákladem cca okolo těch 200kg mohla vyjít? Jaké tam bude palivo?

Odpovědět


Re: Re: Nepřesnost

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 10:04:45

Informace o palivu je schovaná malým písmem pár sekund v jedné z jejich vizualizací. Počítají s dvoustupňovou raketou na kapalný kyslík a letecký petrolej (Jet A-1). Do spalovací komory je palivo hnáno stlačeným plynem (kyslík možná vlastním tlakem a palivo třeba dusíkem či heliem). To je sice méně účinná, ale konstrukčně velmi jednoduchá koncepce motoru na kapalné palivo, takže by možná těm 10000 G možná mohla odolat. Nádrže jsou hliníkové a vše těsně objímá masivní karbonové pouzdro, které se před zažehnutím motorů oddělí.

Odpovědět


Re: Re: Re: Nepřesnost

F M,2025-04-17 10:45:54

Pardon mám tam hloupost, má tam být samozřejmě 2,1km/s x 3600 (s) přibližně na 8000km/h. Kdyby to četl někdo jiný nemusel by tu mou hloupost pochopit, tak se opravuji.
Videa moc nekoukám, kvůli času :-( děkuji. Slušná odstředivka na oddělení složek paliva (joke).

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Nepřesnost

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-17 15:10:26

V pohodě, já zas proti Vám pomalu čtu a Vaše výcucy z textů se často hodí :)

Odpovědět

Moc se těšíme...

Ladislav Truska,2025-04-14 22:35:37

lidi jsou jako mor...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz