Hurikány mohou spustit tsunami  
Hurikány a gigantické ničivé vlny tsunami mohou jít ruku v ruce. A v Karibiku už se jim to zřejmě několikrát povedlo. Opakovat se to může už příští hurikánovou sezonu. Kam by se pak hrabala Katrina!

 

Zvětšit obrázek
Hurikán u pobřeží Floridy. Nepáchá škody jen nad hladinou. Na mořském dně dokáže rozpoutat bahnito-písčitou bouři a přemístí při ní gigantické objemy sedimentů.

Tropické bouře zvedají na moři překvapivě vysoké vlny. Hurikán Ivan se přehnal v roce 2004 nad Karibikem a udeřil na pobřeží Floridy a Alabamy. Vrcholky největších vln se při něm tyčily do výšky 40 metrů. Vlna tsunami, která v témže roce zdevastovala rozsáhlé oblasti na pobřeží Indického oceánu, dosahovala výšky „jen“18 metrů. Američtí oceánologové vedení Williamem Teaguem došli k závěru, že tropické bouře v minulosti „odpálily“ v Karibiku tsunami, které byly s katastrofální vlnou z konce roku 2004 bezmála srovnatelné.

 

Zvětšit obrázek
William Teague


Tsunami vznikají při otřesech mořského dna nebo při velkých sesuvech usazenin na podmořských svazích. Hurikány nejprve vytvoří mocná souvrství sedimentů a následně je mohou uvést do pohybu.  Názorně to dokládají následky řádění hurikánu Ivan, který se přehnal nad šesti sondami pro měření tlaku a rychlosti proudění vody. Bouře navršila na sondy ukotvené na mořském dně asi třiceticentimetrový nános bahna a písku. O prudkosti této podmořské písečně-bahenní „bouře“ svědčí, že jí neodolala kovová  schránka jedné ze sond. Usazeniny ji úplně ucpaly. Hurikán Ivan zvedl 100 milionů kubických metrů písčitých usazenin, přenesl je na mělčiny poblíž ústí řeky Mississippi do Mexického zálivu a navršil tam gigantickou podmořskou „dunu“.

 

 

Zvětšit obrázek
17. července 1998 vyvolalo slabé zemětřesení u Nové Guineje podmořský sesuv usazenin, který zvedl dvacet metrů vysokou tsunami. Ta zasáhla řídce osídlenou oblast laguny Sissano. Srovnala se zemí tři vsi a zabila 2100 lidí.

Ročně se proženou tropickým pásem desítky podobných bouří. Pokud by přešly nad nestabilní „dunou“ vytvořenou předchozími hurikány, můžou vyvolat její kolaps. Lavina podmořských usazenin je pak s to zvednout tsunami. Taková podmořská bahenní lavina se může rozjet i po překvapivě mírném svahu se sklonem pouhých dvou stupňů.
„Naštěstí se to nestává často,“ říká William Teague. „Pokud by k tomu však došlo, byly by následky horší než po hurikánu Katrina.

Zvětšit obrázek
Takhle zachytil tsunami slavný japonský výtvarník Hokusai. Obří vlnu nemusí zdaleka vyvolat jen zemětřesení.

Velké škody by vznikly také na plošinách pro těžbu ropy a zemního plynu v pobřežních vodách.“ 

 

 

Při geologickém průzkumu pobřeží Mexického zálivu odhalil Teagueův tým stopy po podmořském sesuvu, který vrhl na pobřeží bezmála osmimetrovou tsunami. V ještě dávnější minulosti zvedl sesuv na mořském dně poblíž mississippské delty tsunami přinejmenším dvakrát mohutnější. Protože oblast Mexického zálivu není seismicky aktivní, nestojí za sesuvy otřesy mořského dna. V podezření z „odpálení“ sesuvů jsou právě hurikány.
„Nelze vyloučit, že by se něco podobného mohlo opakovat,“ připouští Teague.

Datum: 24.04.2006 06:41
Tisk článku

Příroda plná překvapení -
 
 
cena původní: 897 Kč
cena: 753 Kč
Příroda plná překvapení

Související články:

Jestli se Etna zřítí do moře, tak rozpoutá zničující vlny tsunami     Autor: Stanislav Mihulka (12.10.2018)
Technologie proti živlům: Porazíme tsunami protivlnovým dělem?     Autor: Stanislav Mihulka (05.03.2017)
Dávný sesuv kráteru kapverdské sopky rozpoutal děsivé megatsunami     Autor: Stanislav Mihulka (04.10.2015)
U Sumatry dřímá další velké zemětřesení     Autor: Jaroslav Petr (19.12.2008)
Bengálskému zálivu hrozí katastrofická tsunami     Autor: Jaroslav Petr (10.09.2007)Diskuze:

LooooL

LooooL,2007-10-01 11:22:49

no LoooL

Odpovědět

tsunami/ cunami

dan,2006-04-24 21:20:48

Rád bych jen podotkl, správně česky se píše "cunami". Je to foneticky správně a navíc je to přímo přepis z toho jazyka v jaké slovo "cunami" vzniklo.
"Tsunami" je přejaté z angličtiny...

Odpovědět


ne tak docela

kolisko,2006-04-27 17:06:12

Na strankach Ustavu pro jazyk cesky se pise, ze obe varianty jsou mozne. 'Tsunami' dokonce uvadi jako pouzivanejsi. Co me prekvapilo, ze c/tsunami muze byt rodu zenskeho nebo stredniho (!).

Zdroj: http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#tsunami

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace