„Slepé střevo“ není zbytečné  
Apendix, lidově „slepák“, není rudiment bez funkce.

 

 

Zvětšit obrázek
Víte, že tenké střevo ústí do tlustého ne přímo na jeho počátku, ale až kousek za ním. V běžném hovoru dochází k záměně slepého střeva s apendixem, což je červovitý výběžek slepého střeva. Často zmiňovaný zápal slepého střeva je ve skutečnosti zápalem apendixu a pouze apendix je při operaci odstraňován. (Upravená kresba podle Graye 1918)

Apendix neboli červovitý přívěsek, je 5 – 10 cm dlouhá výchlipka slepého střeva. Je uložený v pravém podbřišku. Pro trávicí činnost střeva nemá prakticky význam. Lékaři proto s oblibou tvrdili, že jsou známy spíše jeho nemoci než význam pro lidské tělo. Tento názor pramenil z toho, že se apendix nijak neprojevuje a když se projeví, jde nám většinou o život. Často se totiž nepodaří jeho zánět zvládnout ledováním břicha, přísnou dietou ani podáváním antibiotik. Pak už jen závisí na včasnosti chirurgického zákroku, zda zanícenou tkáň odstraníme dříve, než dojde k sepsi celé břišní dutiny.

 

Zvětšit obrázek
Ruský skladatel Igor Stravinskij se tak obával zánětu slepého střeva, že si ho nechal odstranit preventivně.

 

Není to dávno, co vědci zjistili, že  11 týdnů po početí začne apendix uvolňovat buňky, které jsou nezbytné k rozvoji plodu. Po narození zase produkuje bílé krvinky a protilátky. Zdá se, že spolu se slepým střevem hraje důležitou roli při boji s infekčními nemocemi. Někdy se dokonce hovoří o "tréninkovém centru" bílých krvinek, ve kterém se lymfocyty učí zápasit s nebezpečnými bakteriemi, jako je Escherichia coli. Význam apendixu upadá a jeho přispívání k naší obranyschopnosti ustává mezi 20. a 30. rokem věku. Po šedesátce je už na definitivním odpočinku.

 

 

Novinka
Chirurgové William Parker a R. Randal Bollinger, oba z  Duke University Medical Center, zveřejnili nyní výsledky svých pozorování a pokusů. Je z nich patrna ještě jedna funkce apendixu. Také souvisí s bakteriemi, ale jinak než ty předchozí popsané funkce.  Právě objevenou schopnost apendixu oceníme až ve chvíli, kdy nám zdravou mikroflóru ze střev vymete průjem. Pak teprve nastupuje appendix se svou železnou zásobou hodných bakterií a zachraňuje, co se dá. Jeho bakterie zajišťují rychlou kolonizaci našeho traktu. Tím se zkracuje doba, kdy naše tělo prakticky nemá žádnou možnost získat z potravy energii ani živiny. 

 

 

Nová funkce apendixu je tedy jiná, než ta dříve zmíněná a která hlásala výuku bílých krvinek a funkci apendixu jako jakéhosi školícího zařízení pro leukocytární „bojové jednotky prvního sledu“. Jde spíše o dobře utajené sklady.

Nejvýraznější a přitom velmi barvitá postava českého lékařství na přelomu 19. století J. Thomayer byl zapřísáhlým odpůrcem operací apendixu. Sám tomuto onemocnění málem podlehl, když vzdoroval chirurgickému zákroku ledováním břicha a studenými zábaly.

Parker ale přichází s ještě jednou kacířskou myšlenkou. Tvrdí, že imunitní buňky, které se v apendixu vyskytují v tak hojné míře, tam nejsou proto, aby nás chránily před zlou infekcí. Podle něj jsou tam proto, aby chránily bakterie. Může mít pravdu, protože tam žádný boj neprobíhá. Naopak. V apendixu panuje vzájemné soužití a pohoda. V tamním biofilmu - směsi tvořené mikroby, slizem a molekulami uvolňovanými buňkami imunitního systému, se o žádném napadání nedá hovořit. Pokusy ukázaly, že imunitní systém zde nejen, že bakterie chrání, ale dokonce je i vyživuje! I když je pravdou, že tento biofilm je záležitostí delší části střeva, tak mocnost vrstvy biofilmu v apendixu je zdaleka největší. Čím dál od apendixu tím je biofilm sliznice střeva tenčí a tenčí. 

 

 

Logicky tedy má apendix největší šance ukázat, co umí tam, kde si lidé s hygienou moc starostí nedělají a kde průjmová onemocnění jsou na denním pořádku. Podle chirurgů je umístění našeho apendixu ideální. Je přesně v tom místě, kde je obtížné, aby se do něj něco nepatřičného dostalo. Biofilm v apendixu je tak chráněn i v situaci, kdy se v křečích střevních problémů, takzvaně „obracíme naruby“.  Jakmile ale infekce pomine, apendix spustí znovu osídlování traktu ze svých dobře střežených zásob.   

 

Zvětšit obrázek
William Parker: „Moderní způsob života představovaný dodržováním hygieny a v případě potřeby možností použití léčebných a probiotických přípravků, činí apendix postradatelným. Dělá z něj ale také viníka mnohých našich příkoří“ (Kredit: Duke University Medical Center)

 

Tato nová teorie o funkci apendixu je v souladu s tím, co někteří autoři pozorovali již dříve. A sice, že v civilizovaných zemích je výskyt zánětů apendixu vyšší. Zřejmě to souvisí s tím, co jme na Oslu již několikrát probírali - že všeho moc škodí. A že to platí i o hygieně. Náš imunitní systém byl dlouhou evolucí vypiplán k tomu, aby prakticky neustále bojoval s parazity i jinou běžně přítomnou havětí. S postupující čistotou a sterilností našeho prostředí se tato armáda ale začíná nudit a vymýšlí si nepřítele i tam, kde není. Sebemenší podněty vyvolávají neadekvátní zánětlivé reakce. Stávají se tak z nás alergici a trpící dalšími autoimunitními chorobami. Nyní se ukazuje, že je tu souvislost i s naším červovitým výběžkem. Místo toho, aby nás chránil, tak v něm náš imunitní systém zbytečně vyvolává akutní záněty, které nám znepříjemňují život více, než je nezbytně nutné. 

 

 

V našich končinách a s našimi kulturními návyky, nám je apendix, asi tušíte na co. Při cestách za exotikou je ale dobré brát ho s sebou. Ostatně, je to i dobrá příruční lékárnička pro případ potřeby rekonstrukční chirurgie. Tkáň apendixu může být použita k opravě svěrače močového měchýře, jako náhrada močovodu,...

 

Prameny:
Duke University Medical Center
Journal of Theoretical Biology

 


 

Datum: 09.10.2007 15:33
Tisk článku

Související články:

Jak se střevo brání, když mu dopřejeme škodliviny?     Autor: Josef Pazdera (09.08.2019)
Sháníme dělohu pro naše dítě. Zn.: cena dohodou     Autor: Josef Pazdera (06.10.2014)
Včasné varování před rakovinou z rutinních odběrů krve     Autor: Josef Pazdera (06.08.2010)
Historie rakoviny tlustého střeva     Autor: Stanislav Mihulka (10.01.2008)
Naše střevo má chuťové receptory     Autor: Josef Pazdera (22.08.2007)Diskuze:

Mam ho

Daniel Hkavatý,2008-04-28 14:54:13

dobrý den potřeboval bych vědět jak dlouho může slepé střevo trvat prosim napiste mi na email-cpu009@seznam.cz napiste prosim vsechno co víte

Odpovědět

Rudimentární(lékařský termín)

JosefŽ,2007-10-15 09:50:11

Znamená-neúplně vyvinutý,nedostatečný,neúplný(rudimentum-počátek,rudis-syrový,nezpracovaný).Termín se ale nadužívá k označení nadbytečných,nepotřebných orgánů/mimo přívěsek slepého střeva to svého času byly např hypofýza,kostrč,zuby moudrosti,mandle a třeba u jelenů těžké parohy/ a postupně se ukazuje-že všechny mají svou důležitou funkci.

Odpovědět

Další doklad pošetilé nebetyčné pýchy darwinistů,

milchama,2007-10-13 22:35:12

kteří chtějí posuzovat které orgány či struktury jsou v našich (a nejen našich) tělech zbytečné či špatně uspořádané. Ukazuje se však naštěstí (jako např. v tomto případě), že jejich mínění je pouze plodem jejich neznalosti... :)

Odpovědět


Posetilost Darvinistu ?!

kor,2007-10-17 15:01:39

Vetsi blbost jsem uz dlouho neslysel. Darviniste se spis divili, ze by to bylo uplne k nicemu a predpokladali, ze jsme funkci apendixu bud nepochopili, nebo, ze se jedna o neco, co bylo drive potreba a zakrnelo to. Prirozeny vyber totiz veskerou nepotrebnou pritez rychle odstrani, maximalne muze zustat nejaky pozustatek, ktery uz neni pritezi. Takze se asi potvrzuje ta prvni verze, ze to k necemu opravdu je. Nemate spis vy problemy s pochopenim Darvinistu?
Krecikove totiz vetsinou Darvinismus moc nechapou.

Odpovědět

..kolega Igor S

jara cimrman,2007-10-10 22:02:44

...ze chybelo kolegovi Igorovi Stravinskym par hodnejch bakterii se posleze projevilo na jeho skladbach..... kdyby si ponechal slepe strevo, ktere je mimochodem taky hluche, bylo by nam pri poslechu jeho cetnych opusu podstatne lip....Vas Jara Cimrman

Odpovědět


Priznat

Bojim,2007-10-10 22:42:17

:) :)
Taky Stravinskyho zrovna nemusim.
josef

Odpovědět

prdeni

xy,2007-10-10 12:22:21

Az si bude manzelka stezovat, ze moc prdim, tak ji reknu ze na rozdil od ni nemam zeleznou zasobu uzitecnych strevnich potvor a odkazu ji na tento clanek. ;-)

Odpovědět


Tak uz vim proc manzel prdi vic nez ja)))))

Nina,2007-10-10 21:12:35

Nemam moc materialu k posouzeni ale mam kamaradku ktera je od detstvi bez apendixu. Vzdycky byla casteji nemocna nez ja. A protoze doslova miluji syrove maso a vejce,mozna proto tektez nemam zadne problemy se slepym strevem.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace