SARS - Předpoklady  
Předpoklady pro plíživý rozvoj epidemie - splněny

K dnešnímu dni (15.5.) můžeme brát asi stránky WHO informující o počtu nakažených jako do značné míry pochybné. Neuvádějí ani případ nákazy ve Finsku (převezeno z Toronta) ani v Řecku, ani v Jižní Koreji (z Filipín), ba dokonce ani skupinu s pozitivními krevními testy v Indii (Rediff). Jinak v Malajsii hlásí.též přenos z Filipín, 1 případ přenosu ze Singapore.
Možnost rozvoje epidemie na Filipínách vyvolala v oblasti značnou paniku, některé státy se rozhodly uvalovat karanténu na všechny Filipínce (Malajsie), jiné zrušili  dopravní spojení (Bahrajn - kde se jedná o menšinu asi 25 000 osob pobývajících střídavě v jednom z obou států), též Libanon, Jemen a SAE přestaly vydávat víza pro Filipínce. Velice špatně se vyvíjí situace na Taiwanu - kde 38 lidí vyléčili a 30 jich chorobě podlehlo, navíc byl na dnešek odtud hlášen rekord ve skokovém nárůstu počtu nakažených…indický tisk zmińuje jako podezřelou zemi i Vietnam..(nestihla jsem dosud ověřit).

V Evropě od asi od poloviny dubna pracuje tzv. ad-hoc mezivládní skupina (jež přávě uspořádala asi před 10 dny sezení v Brusselu, kde ČR zastupoval pan Vít z Mzd) - na její program se lze proklikat ze stránek WHO.


Situace je zhruba ve všech státech stejná - nemocnice vesměs nemají testy k dispozici (u nás jen SZÚ a Bulovka) - ať už proto, že z důvodu úspor nebylo v první vlně povinností testovat jiné osoby, než ty, které se kromě příslušných příznaků mohly vykázat též turistickou historií - návštěvou Hongkongu a pod, SZÚ též zřejmě hodlá zu komerčních důvodů pro sebe uchovat monopol na komplexní testování - neb na svých stránkách o SARS odmítl zveřejnit plnou metodiku průkazu SARS - instruuje pracoviště pouze v tom smyslu, že se mají nejdříve pokusit vyloučit jiná vážná onemocnění testy na Legionellu atd.  Symptomy SARS jsou až do okamžiku selhání dechu takové, jaké má asi 50% všech akutních případů přispěchavších na plicní..a s postupem času bude narůstat pravděpodobnost, že nemoc roznesou lidé, kteří nenavštívili nějaké známé epicentrum epidemie..


Kartičková metoda sama o sobě vůbec nepostihuje skutečnost, že turistický ruch nabízí produkty toho typu, že z letadla se vystoupí v jedné zemi a poznávací okruh po dalších metropolích se realizuje autobusovou dopravou. O rozvoji čínské  turistiky v Čechách se hovořilo na malé konferenci asociace průvodců v Čechách - s tím, že jako poznávací v jiných státech Evropy již začala a značně přestihla očekávání co do ekonomického přínosu - předčí i výnosy z turistiky Japonců. Zástupci českého ministerstva zdravotnictví se vyjádřili k dotazu, zda mohou jakkoliv podpořit vydání vzdělávací publikace pro zdravotní profesionály, jejíž copyright má jedna z nakladatelských skupin systematicky spolupracujících s WHO záporně. SZÚ se ale nabídlo, že ji pomůže zdarma distribuovat do zdravotnických kruhů - počet výtisků by měl být rozhodně větší než 900 kusů, při kterémžto množství by případlo asi 10 kusů na okres. Komentář - moje obava je, zda se dostanou relevantní informace též k sestrám a pomocnému zdravotnímu personálu. Ve všech civilizovaných státech platí, že za úmrtí profesionála zaviněné na pracovišti je nemocnice (nebo třeba i záchranka) těžce finančně penalizována - ale nezjistila jsem, jak je to u nás…záchranná služba hl.m. Prahy je vybavena kromě pomůcek pro personál též ochrannými vaky na pacienty.


Jeden z lékařů SZÚ tvrdí, že dávka ribavirinu by zde v Čechách stála 30 000….Je možné, že tuto léčbu považují za velmi drahou i jinde, neb indické firmy vyrábějící antibiotika (!) používaná u plicních onemocnění ohlašují neuvěřitelný nárůst objednávek z těch států Asie, kde choroba již řádí….jestli pak to tedy někde nekvalifikují skutečně jako něco jiného…teprve, až bude testování ve větší než nouzové míře dostupné (tj. bude levné a bude k dispozici), bude možné nejen vydání zákonů stanovující povinnost hlásit riskantní případy ale bude to mít i smysl…Pro brždění epidemie a ekonomických nákladů, jež může způsobit, má určitě smysl podávat antivirální léčbu též osobám, u nichž byly významné důvody pro uvaelní karantény a má velký smysl rozvíjet oganizovanost nutnou pro stopování řetězců nákazy…(navržených 20 dní uchovávání karet nemusí stačit).SARS - muž 39 roků (Singapore). Cytologicky netypické epiteliální buňky s cytomegalií, megalií jader, zmnožením jader uvnitř alveolárního prostoru. Foto: Armed Forces Institute of Pathology (USA).

Datum: 16.05.2003
Tisk článku

Související články:

V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)
Monstrum: Z „britského“ a „kalifornského“ vznikl rekombinantní covid     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2021)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace