Amatéři našli „Draka z Tamby“  
Dinosauří kosti z období Křídy doplňují obrázek o vstupu sauropodů do Asie.


Návštěva dvou staříků nevyvedla japonského paleontologa Harua Saegusu z míry. Dávno si zvykl, že mu lidé přinášejí do muzea nejrůznější kamení v přesvědčení, že objevili dinosauří kosti nebo vejce. Dva kusy „kamene“, které položili starci Saegusovi na stůl, však byly skutečné kosti dávného dinosaura. Paleontolog byl potěšen, ale od prohlídky místa nálezu na břehu řeky + si moc nesliboval. Jenže skutečnost opět překonala jeho nejbujnější sny.  S pomocí početného týmu postupně z říčních nánosů vydoloval asi padesát kostí. Paleontologové získali kusy pánve, četné obratle, několik žeber, zubů a část lebky. Dá se z nich složit zhruba třetina kostry tvora, který byl dlouhý kolem dvaceti metrů a žil před 130 miliony roků. Patřil mezi velké býložravé plazy souhrnně označované jako sauropodi. Dinosaurus zatím nedostal vědecké jméno. Protože se naleziště kostí nachází blízko města Tamba, začalo se o něm v Japonsku mluvit a psát jako o „drakovi z Tamby“.
Řada světových paleontologů sleduje práci japonských kolegů s napětím. „Drak z Tamby“ je v mnoha směrem unikátní tvor a navíc jsou jeho ostatky velmi dobře zachovalé. Například kosti ocasu nesou některé znaky, které vědci doposud znali výhradně od mnohem mladších titanosaurů. Vzácně dochovaná mozkovna dovoluje srovnání s dalšími sauropody  a odhaluje cestičky evoluce, po nichž druhohorní sauropodi kráčeli.

 

Zvětšit obrázek
Kresba titanosaura z pozdní Křídy, který by měl být podobný „drakovi z Tamby“ (Arthur Weasley Wikimedia )


„Drak z Tamby“ by mohl poodhalit tajemství spojené s průnikem sauropodů do Asie. Během jury, tedy v období  před 200 až 145 miliony roků, se obří sauropodi, jako byl diplokokus nebo brachiosaurus, proháněli rozsáhlými oblastmi dnešní Severní Ameriky, Afriky a Evropy. Asie však zůstávala těmto tvorům z nějakého důvodu uzavřena. Teprve s nástupem období křídy  se asijský kontinent saurpodům otevřel a tamější fauna se tím od základu změnila. „Drak z Tamby“ byl zřejmě jedním z aktérů „dinosauřího převratu“. Z toho, jak vypadal a jak žil, mohou vědci usuzovat na příčiny dinosauřího vpádu do Asie.


Vykopávky na břehu řeky Sasayamy stále pokračují. Postupují však pomalu a jejich perspektiva je nejistá. Kosti se nacházejí v hloubce kolem pěti metrů a po většinu roku jsou zatopeny vodou. Vědci mohou pracovat jen během zimních měsíců, kdy hladiny řeky dostatečně klesne. V letošní země vyzvedli paleontologové  z říčních nánosů podstatně méně kostí než v minulých dvou sezónách. Pokud budou vědci muset kopat ještě hlouběji, dostanou se do neřešitelné situace. Jediným východiskem by bylo odklonění toku řeky a na to nebudou stačit peníze. Šance na další podobný nález jsou mizivé. Japonsko je země s bohatou seismickou a sopečnou činností. Tamější horniny prošly od dob dinosaurů mnohokrát přetavením a fosílie se v nich dochovaly jen výjimečně. Většinu krajiny kryje buď zeleň nebo zástavba a míst vhodných k vykopávkám je jako šafránu. Ani japonské zákony paleontologii nepřejí. Pokud stavbaři narazí na zbytky lidského osídlení, musí nález hlásit úřadům. Na nálezy pravěké fauny nebo flóry se však tento předpis nevztahuje. Okamžik, kdy do Saegusovi pracovny vstoupili staříci se zkamenělými dinosauřími kostmi, považuje vědec za milník své profesní dráhy.
„Bylo to jako vyhrát první cenu v loterii,“ řekl Haruo Saegusa v rozhovoru pro vědecký týdeník Science, který o nálezu „Draka z Tamby“  podrobněji informoval v redakčním článku. 

Datum: 20.04.2009 00:02
Tisk článku

Lživé kameny z Marakéše - Gould Stephen Jay
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 319 Kč
Lživé kameny z Marakéše
Gould Stephen Jay
Související články:

Nejstarším savcem jihu je Adalatherium hui      Autor: Josef Pazdera (30.04.2020)
Sto milionů     Autor: Josef Pazdera (20.03.2018)
Fotony z mikrotronu přispěly k objasnění původu pravěkého "náramku"     Autor: Ivana Krausová (12.03.2018)
Nejstarší fosilie světa ustála pochybnosti o své pravosti     Autor: Josef Pazdera (23.12.2017)
Historie prvního dinosaura     Autor: Vladimír Socha (11.09.2017)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace