Domácí kočky žadoní dětským pláčem  
Kočkám se povedlo rafinovaně zneužít vrozené vzorce komunikace mezi rodičem a potomkem. Při žádostivém předení využívají stejné frekvence, na kterých pláčou lidská mláďata.

 

 

 
Asi nelze odolat. Kredit: GlamGirlCars.

Naše fungování na planetě Zemi je minimálně posledních pár desítek tisíc let spojené s rozličnými zvířecími mazlíčky. Zpočátku a u mnoha lidských etnik až dodnes to byl ryze pragmatický vztah. Vzhledem k neexistenci ledničky bylo jednoduchým řešením problémů s uskladňováním masa, zvláště v tropických oblastech, nechat chlupaté vítané zpestření jídelníčku nějaký čas naživu.

 

 
Ani kočičí žadonění se nemá přehánět. Kredit Index Newspapers, LLC.

U archaických etnik občas hrají některá zvířata kromě živých konzerv ještě jednu zajímavou roli. Místní lidé je považují za velvyslance jejich druhu či světa zvířat vůbec a prokazují jim pocty srovnatelné s poctami vyslancům okolních vesnic či kmenů. V moderní civilizaci se pak tyto ceremoniální sklony přetavily v podivně agresivní až fanatické „ochránce“ zvířat, kteří se projevují groteskními webovými stránkami plnými záště a někdy i nefalšovaným terorem s přepady, únosy i vraždami.

 

Naši domácí mazlíčci jsou pochopitelně maximálně spokojení. Povedlo se jim infikovat hluboce geneticky fixované vzorce lidského chování, především sklony pečovat o potomky. Jsou to sociální paraziti, které si sami aktivně sháníme, abychom si je mohli nasadit do svých příbytků a obětovat jim prostor, čas, peníze, někdy i zdraví a dokonce i vlastní rozmnožovací potenciál.

 

Stačí se podívat na bizarní „pokojové“ rasy mazlíčků různých druhů a hned je jasné, že vypadají jako více či méně zdařilé atrapy lidských mláďat. Ploché kulaté obličeje, velké oči, menší uši, přitroublé nesamostatné chování. Je to vidět dokonce i na některých kultivarech okrasných rostlin.

 

Zvětšit obrázek
Někdy lstivost nestačí. Kredit: Funniest Pets.

Někteří mazlíčci jsou tak zdatní, že dokáží hacknout i naši vrozenou komunikaci. Na vlastní kůži to zažívají třeba majitelé koček. Jak zjistila Karen McComb z University of Sussex, právě domácí kočky, když něco opravdu chtějí, lstivě mění své předení tak, aby útočilo na vrozené lidské instinkty krmit plačící potomky. Nic netušící kočkomilové bývají zneklidněni žalostným předením a kočky tímto hanebným trikem často dosáhnou svého.

 

 

 
Zahnízděný sociální parazit. Kredit: CelýSvět.

Badatelé nahráli předení 10 koček při žebrání o potravu a pak i jejich předení v nějaké jiné situaci. Nahrávky poté pustili 50 dobrovolníkům, kteří hodnotili, jak je které kočičí předení příjemné na poslech a jak naléhavě na ně působí. Jak již jistě čtenář tuší, jako jednoznačně méně příjemné a více naléhavé zvítězilo žadonící předení. Rovněž asi nepřekvapí, že rozdíl mezi běžným a žádostivým předením zvlášť dobře slyšeli majitelé koček.

 

Analýza spektra zvuku kočičích nahrávek odhalila pozoruhodnou věc. Žadonící předení měla neobvyklé maximum na frekvencích 220 až 520 hertzů, což je o dost výš, než frekvence zvuků obvyklých pro běžné kočičí předení. Právě na těchto frekvencí ale pláčou malé lidské děti a naše geny nás nekompromisně nutí právě těmto zvukům věnovat pozornost a nějakým způsobem je řešit. Čím hlasitější bylo v této oblasti zvukového spektra kočičí předení, tím se zdálo posluchačům méně příjemné a naléhavější

 

Jak je vidět, kočky nejsou hloupé a snadno se naučily využívat naše slabé místo. I když se kočičí mozek s tím naším zdánlivě nemůže měřit, stejně nakonec skáčeme, jak si kočky pískají. Ostatně, čtenáři mohou posoudit sami. Běžné kočičí předení je tady: (http://www.newscientist.com/data/av/audio/article/dn17455/pepononsolpurr.mp3) a naléhavé předení s vloženým trikem na lidské majitele zase tady (http://www.newscientist.com/data/av/audio/article/dn17455/peposolpurr.mp3). Schválně, které vám přijde naléhavější?


Prameny: New Scientist 13.7. 2009, Current Biology Online

Datum: 15.07.2009 00:29
Tisk článku

Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování... - Jařabáč Ivan
 
 
cena původní: 225 Kč
cena: 225 Kč
Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování...
Jařabáč Ivan
Související články:

Jací vůdci jsou s to zničit společnost?     Autor: Josef Pazdera (04.05.2020)
Po účasti na obědě hrazeném farmaceutickou firmou, lékaři navyšují recepty     Autor: Josef Pazdera (19.02.2020)
Budeme volit politika, který se zpronevěřuje?     Autor: Josef Pazdera (09.01.2019)
Akumulace a regulace sítě     Autor: Vladimír Wagner (04.09.2018)
Hamlet byl liberál     Autor: Josef Pazdera (18.07.2018)Diskuze:

a jeste neco moc duleziteho:

Zdena Galajdova1,2009-07-17 11:29:08

Stane-li se zvire jak rikate nakonec jenom "parazitem" , neni to nikdy jeho vina. Bylo tam odstrceno svym majitelem proti sve vuli. Kazde zvire je rado aktivni a pokud z nej udelame budizknicemu, muzeme si to jen a jen sami. Pro zvire je dost hrozne muset jen tak vegetovat a nechat si libit tahani sem a tam a cesani a koupani atd atd. Takze by neslo o parazitismus ale o otroctvi...... az je uplne jedno ze nakonec tim otrokem je sam majitel zvirete, ktery ze psa ci kocky udelal otroka, ktery si musi nechat vsechno libit a nakonec mu sam otroci. Ale to uz je na hranici normality a spise zalezitost - doufam - okrajova.

Odpovědět

to jste trochu prehnala :-)))

Zdena Galajdova1,2009-07-17 11:21:35

o jakekoliv lidske reci nemuze byt rec !!! :-):-):-) to je silne za vlasy pritazene. A anglicky pets urcite neznamena jenom milacek ve smyslu neuzitecny darmozrout. Vas nazor na zvirata zrejme predstavuje opacny extrem nez jak vyzniva ze clanku. Prejme zviratum jejich postaveni, ktera si vydobyla behem souziti s clovekem - oni to s nami take nemaji lehke, zvlaste s temi, co si pletou zviratko s kojencem........ Respektujme zvirata a jejich zvlastnosti, stejne jako oni respektuji nase podivne zvyky......

Odpovědět

parazitizmus ?

Jana Kohoutová,2009-07-17 10:19:16

nu, domnívám se, že celý článek je o tom co angličtina nazývá Pets - zvířecí miláček..od něj opravdu nikdo nepožaduje nic - bytová kočka asi mnoho myší neuloví,pekinéz byt před zlodějem taky neuhlídá.
Spíš bychom se měli radovat - kočka se naučila člověčí řeč - je to nesmírně inteligentní tvor.

Odpovědět

proc zrovna parazitismus ?

Zdena Galajdova1,2009-07-16 14:40:18

az to budi dojem, ze autor miluje zvirata zejmena na rozni..... spis bych to nazvama symbiozou, protoze ta je oboustranne prospesna. Kocka lovi mysi a nabizi mazleni a pocit, ze nejste sam. Za to dostava krmeni a teplou strechu nad hlavou. Psovi nic neunikne a i kdyz je malicky, kazde naruseni teritoria ohlasi a nabizi rovnez mazlivou pritomnost ci pocit bezpeci a dostava nazpet totez co zminena kocka. Ma snad autor neco proti tomu? Parazit zneuziva hostitele, ale symbioticke souziti je prospesne pro vsechny zucastnene.

Odpovědět

Nehrotil bych to.

Zdeněk Jindra,2009-07-15 19:34:06

Rostliny i zvířata prostě berou člověka jako kus přírody, kterému se přizpůsobují. Šlechtění by se dalo vysvětlit z druhého konce jako vetření se člověku do přízně za účelem znásobení vlastních řad (pšenice). Nemyslím si ale, že by bylo cokoliv "lstivé". Život se tak chová úplně automaticky, navíc kočky to vlastně dávno používaly ve svém vztahu k matce, takže nic nevynalezly.

Odpovědět

Chytré

Jana Záleská,2009-07-15 18:06:56

Naše kočky taky vynalezly spoustu úskoků a pastí jak na nás. Co se jejich komunikace týče, naše kočka (siamka) pořád něco mele kudy chodí. Když po někom somruje jídlo, tak doslova zpívá, na koťata vrká jako holubička.
Když můj bratr hází po kocourovi kamínky, kocour otvírá tlamu a něco si pro sebe naštvaně brumlá:-D (než mu ujedou nervy a odkráčí někam pryč)

Odpovědět

Marek Marek,2009-07-15 15:33:04

No narazel jsem na tu interpretaci v clanku,ze jde o vyvoj behem domestikace. Je zname,ze mladata pokud neco chteji vydavaji vyssi frekvenci.Je napr. mozne ze je to jakesi protopredeni ktere pak kocky aplikuji pri zadoneni o potravu.Mozna je to spis o tom jak kocka bere sveho (pana). Asi bych rad videl i testy u tech divokych kocek.

Odpovědět


...

Martin Smatana,2009-07-16 15:00:14

Chytím sa Vašej vety "Mozna je to spis o tom jak kocka bere sveho (pana)."
Nepredpokladám, že by mačka pokladala človeka za svojho pána, predsa len je to od prírody individualista a nežije vo svorkách (smečkách) ako pes alebo spoločenská výnimka medzi mačkovitými šelmami - lev, takže zrejme nemá vyvinuté niečo, čo by sa neoficiálne dalo označiť ako "hierarchický inštinkt", čiže schopnosť rozoznávať spoločenskú hierarchiu.

Odpovědět


Divoké kočky

Jana Kohoutová,2009-07-17 10:11:52

domnívám se, že divoké kočky podobné tony vydávat nemusejí - nekomunikují mimo druh- tento trik používají kočky jen pro komunikaci s člověkem, prostě se kočka naučila cizí jazyk.Ze své zkušenosti u toulavých koček se mi zdá, že ony také tento způsob komunikace neužívají, ani pokud se je pokusíme znovu domestikovat.

Odpovědět

Divoké

Marek Marek,2009-07-15 02:22:00

Projevuje se zvysena frekvence predeni i u divokych kocek ?

Odpovědět


Marek Marek,2009-07-15 02:31:06

popr. jak predou kotata ?

Odpovědět


.

Jiří Novák,2009-07-15 10:19:11

Koťata se dožadují potravy vysokými zvuky, skoro až pištěním.

Nejsem si jistý, zda u divokých koček by šla vyvolat situace, kdy by žadonily člověka o potravu... Po nějakém čase v zajetí asi ano.

Pro zajímavost - naše kočky (venkovní) se naučily škemrat o potravu přes zavřené skleněné, téměř zvukotěsné dveře, a to tak, že pouze zřetelně otvírají tlamičky, aniž by vydávaly jakékoli zvuky. Praktikují to i v domě, kde není mezi kočkou a chovatelem žádná zvukotěsná překážka.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace