Vibracemi dobíjené baterie  
aneb jste-li v nouzi, stačí zatřepat.

 

 

Zvětšit obrázek
AA monočlánek, který má v sobě generátor nabíjecího proudu. Poskytuje 1,6V.

Zařízení na obrázku je generátor a dobíjecí baterie od firmy  Brother Industries Ltd.

Zvětšit obrázek
Řešení „AA dvoukusovka“ má generátor oddělen. Výhodou je, že kondenzátorová baterie má větší kapacitu. V tomto řešení monočlánek poskytuje 3,2V.

Reklamní upoutávka uvádí, že nový typ baterie je vhodný pro situace, kdy jste odříznuti od elektrické energie a nebo když jste nechali dobíječku doma. Pak by mělo nastoupit něco vlastních kalorií a intenzivním třepáním bychom se z nouzové situace měli dostat. Pokud ovšem jde o přístroje s příkonem okolo 100 mW.

 

Technicky se jedná o malý generátor, který je uzpůsoben tak, aby velikostí vyhovoval parametrům kladeným na baterie AA a AAA. Firma Brother vyrobila na ukázku jak jednokusové zařízení, v němž je kondenzátor i generátor v jednom i takzvané „dvoukusovky“ v nichž  jsou zařízení separátně. Výhodou druhého řešení je částečná eliminace nevýhody, kterou je malá kapacita kondenzátorového článku. U “dvoučlánku“ má baterie dvojnásobné napětí  - za oba monočlánky dohromady.  Výkon nabíjecího generátoru kolísá od 10 do 180mW - podle frekvenci třepání 4-8Hz. Princip generátoru zřejmě s největší pravděpodobností spočívá ve Faradayově zákonu elektromagnetické indukce a dobíjení baterie zajišťuje pohybující se magnet. Tím, jak váleček magnetu "létá" sem a tam, z jednoho konce baterie na druhý, přičemž prochází cívkou, vzniká proud, který je potřebný k nabití kondenzátoru. Jev, při němž v uzavřeném elektrickém obvodu změnou magnetického indukčního toku vzniká elektrické napětí žádnou převratnou novinkou není, je znám již od r. 1831.


 

Zvětšit obrázek
Totéž, jen v provedení velikosti AAA baterie.

Stávající parametry nové nabíjecí baterie (500 mF a 100 mW) zatím odborníky asi moc nenadchnou, neboť znamenají, že se baterky hodí jen pro diodové svítilny, dálkové ovladače a další nenáročné spotřebiče. Zařízení bude poprvé předvedeno pozítří v Tokyu na letošním veletrhu Techno-Frontier 2010. Trochu podezřelé se na celé věci zdá to, že všechny agenturní zprávy hovoří jen o prototypech a o jejich předvádění. Nic o tom, že by novinka měla jít brzo do výroby a jít na trh. Možná i proto, že nás „vyléčených“, kteří jsme si zakoupili vodě odolnou a nárazu vzdornou  svítilnu, která je na stejném principu a měla po „zašejkování“  trvale svítit, je již hodně. Leda, že by marketing přišel s novým neodolatelným  sloganem, například  „Naše zařízení vám vaše vibrační udělátko předělá na perpetum mobile“…

 

Pramen:  Tech-On 
 

Datum: 19.07.2010 08:59
Tisk článku

Související články:

MOND versus standardní kosmologický model     Autor: Dagmar Gregorová (11.07.2022)
Nová lithium-sírová baterie funguje v úctyhodném rozmezí teplot     Autor: Stanislav Mihulka (05.07.2022)
Výhled evropské energetiky čtyři měsíce po začátku ruské invaze na Ukrajinu     Autor: Vladimír Wagner (28.06.2022)
V Číně je v provozu první testovací zařízení pro příjem orbitální energie     Autor: Stanislav Mihulka (16.06.2022)
Významný průlom: Čína postavila prototyp reaktoru s protonovým urychlovačem     Autor: Stanislav Mihulka (13.06.2022)Diskuze:

Realita

Ondi Vo,2010-07-19 11:41:22

Ano, autor článku poukazuje zcela správně na suspektní skutečnost, že existuje jen reklamní materiál s údaji o prototypech AA-článku na třepáním vyráběnou elektrickou energii.
Kapacita 500mF nabitá na 1,6V představuje energii 0,64J. Ta stačí v ideálním případě na krátké bliknutí jedné LED, bliknutí o délce několika málo vteřin.
Třepací "baterky" většího formátu jsou na trhu, každý si může vyzkoušet vlastní rukou, kolik natřepá elektriky, než mu ruka zemdlí.
Nadšené články nad tímto vynálezem opomíjejí fakt, že musím třepat několikakilogramovou paží, abych uved do pohybu nekolikagramový magnet, který přemění několik procent své kinetické energie v elektrickou. Účinnost takového systému je hodně pod promile.
Generátory na kličku jsou podstatně účinnější, ale také nákladnější na zhotovení.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace