Máme doma osla  
Řeč je vskutku o oslech, oněch krásně ušatých a hýkajících zvířatech, která lidstvo doprovázejí mnohem déle nežli kůň…
Řeč je vskutku o oslech, oněch krásně ušatých a hýkajících zvířatech, která lidstvo doprovázejí mnohem déle nežli kůň.
Tyto řádky jsou určeny každému zájemci o oslíky, přesněji osla domácího, ať již z pouhých sympatií, chutě pořídit si ho jako mazlíčka nebo z důvodů ryze chovatelských či hospodářských. Protože se popularizaci těchto zvířat věnuji mnoho let, budou to i řádky osobní, vycházející jak z chovatelských zkušeností, tak i z kontaktu s chovateli, jakož i laickou veřejností. 

Hloupý jako osel?
Každý, kdo blíže osly nepoznal, klade s takřka železnou pravidelností dotaz na tvrdohlavost a poznámku o tom, že oslů je v okolí jistě dost. Těch dvounohých. Přiznávám, že tyto duchaplnosti mne po nějakých dvaceti letech, co je slýchám, už těžko donutí byť jen ke zdvořilému úsměvu, i když vím, že pramení z neznalosti, a v mnoha případech je v této souvislosti považuji spíše za urážku oslů...

Připouštím však, že jsou situace, v nichž to může vypadat právě jako souboj člověka s tvrdohlavým zvířetem. Například když se osel „zasekne“ před potokem (i pouhou louží), příkopem, mostem - místy, která mají společného jmenovatele „nebezpečné neznámo“. Osli jsou od přírody velice obezřetná zvířata. V domovině jejich předků zdolávali terén velice náročný na pozornost. Nemohli si dovolit šlápnout vedle. Potřebují jistotu, že místo, kam mají šlápnout, je bezpečné. Tu jistotu jim musí dodat člověk. S vámi přejde louži (nejde jenom o vodu, ale i lesklou plochu), přeskočí potůček, přejde lávku... Pokud se to nedaří a vy vyrukujete (což je ve většině případů to nejhorší) po zlém, dovede se opravdu zatvrdit. Ale mimochodem - jak byste se tvářili, kdyby někdo nutil vás udělat něco, co ve vás vzbuzuje strach?

Osel je zvíře, které se dá naučit mnohému. Kdyby tomu tak nebylo, jistě by nebyl po tisíce let využíván jako domácí zvíře. Z hlediska učenlivosti snese srovnání s koněm. Budete-li mít to potěšení a navštívíte chovatele, který s nimi stále obdělává políčko, kdy naprosto samozřejmě reagují na slovní povely a podobně, budete možná překvapeni. Kdysi jsem mnohé kolegy chovatele překvapovala tím, že s oslem přes překážky nejen skáčeme, ale můj ušatec je dovedl i podlézat (na povel, samozřejmě). Jednoduše řečeno - osel se naučí to, co vy jste schopni ho naučit. A tady je to otázka vaší zkušenosti, citu, důslednosti a vztahu ke zvířeti, který si dovoluji zdůraznit.

Nedávno se mne kolegyně chovatelka ptala, co s pětiletým kousavým, naprosto jakékoli povely neznajícím hřebcem, kterého od kohosi odkoupili. Situace jako vystřižená třeba i z našich ulic. Ulic?, zarazíte se. Ano, stačí se rozhlédnout, kolik kolem vás běhá psů, kteří své páníčky příliš neposlouchají ani v základních povelech. A že se pes zatraceně něco dovede naučit. A takový oslík, který je schopen se toho rovněž naučit víc, než bychom do něj řekli, potřebuje skutečně nezbytnou dávku důslednosti a trpělivosti. Vyplatí se to. V opačném případě můžeme z roztomilého oslíka vychovat neposlušné zvíře, které se může stát pro okolí obtížným a putuje většinou k jinému majiteli. Jinými slovy - i osel se dá zkazit.

Pokud se vám zdá, že otázce výchovy věnuji příliš prostoru oproti těm zajímavějším „praktickým otázkám“, pak věřte, že osel je vlastně natolik nenáročný, že zabezpečení jeho žaludku i střechy nad hlavou je záležitost mnohem jednodušší.

Kam s ním?
Nerudovská otázka padla v okamžiku zcela jiném - my se osla jaksi nezbavujeme, ale naopak se s předstihem připravíme na jeho ubytování. Ten „předstih“ uvádím jenom pro jistotu, kdyby snad někdo chtěl začít stloukat oslí příbytek až v okamžiku, kdy už zvíře běhá po zahradě a nemaje vytyčený prostor, páchá nepravosti. Vstupuje do kytiček, žere zeleninu i okrasné keříky, drbe se o gril, který se převrací, sežvýká volně položenou krabičku cigaret... a nastávají první, obvykle naprosto zbytečné konflikty. (Něco jako když v bytě štěňátko udělá loužičku a skončí v útulku.) Pročež: mějme od počátku jasné, kde se bude zvíře pohybovat, kde bude mít svou stáj s výběhem, a hlavně - mějme to předem připravené.

Slůvkem stáj lze v případě oslů označit minimálně přístřešek, v němž nefouká, přesněji není průvan, a je tam sucho. Osel se našim klimatickým podmínkám dobře přizpůsobuje, což v chladných měsících znamená díky takřka robustně působící zimní srsti i téměř jiný vzhled. Ale aby si někdo nemyslel, že když má osel takovou dobrou ochranu před chladem, může spát v závěji jako nějaký severský pes! Mějme stále na zřeteli, že prapůvodní domovinou oslů je Afrika! Před příchodem tuhých mrazů je tudíž nutné i podle okolností stáj teplotně zabezpečit. Někdo může o obyčejném, z prken stlučeném přístřešku prohlásit, že si ho zvíře vydýchá - ano, do jisté míry. Například venku bude minus dvacet, ale osel se může radovat ze svých minus deseti... Věřím, že každý jen trochu technicky zdatný chovatel si s otázkou zateplení stáje - pokud nepostavil rovnou zděnou - dobře poradí. Výhodu mají ti, kdož chovají třeba i jiná zvířata a osel tam může být ve společně vyhřívaném prostoru pohromadě.

Co se výše uvedeného vytyčení prostoru týče, je nutno uvést, že se nejedná pouze o zabezpečení zmíněné zahrádky, keřů či jiných plodů vaší práce. Jde i o bezpečnost zvířete. V „kontrolovaném“ prostoru, tedy oslí ohradě, budete mít jistotu, že si kupříkladu nezpůsobí tržnou ránu o trčící hřebík, skobu, nejrůznější náčiní, tedy vše, co do ohrady nepatří. (Pozor na umístění vidlí, které je jistě dobré mít po ruce, ale shozené, případně i v zubech odnesené, se mohou nebezpečně válet na zemi!)

Závěrem kapitoly o umístění osla ještě poznámka (pro sadaře) - bude-li se vám zdát, že sklízíte nějak málo jablek, byť strom jimi byl obsypán, nebojte se, nikdo vám je neukradl. To jen chytrý osel postupně sklízel - stačí se drbat o kmen tak dlouho, dokud jich nespadne požadovaný počet. Když ty na zemi sežere a má ještě chuť, podrbe se znovu. Jestliže bylo vitaminů dost, pokračuje jindy.

Žere bodláky?
Máte-li představu, že budete běhat po polích a shánět bodláky, neboť to je to jediné a pravé, co osel miluje, můžete být klidní. Nechme bodláky a jiné mýty stranou a podívejme se na obvyklý oslí jídelníček.

V prapůvodní domovině se osli živili v nehostinných, dosti vyprahlých oblastech Afriky především tvrdými až ostrými druhy trav. A tráva, či zelené krmení vůbec, činí základ - máte-li možnost pastvy, je to ideální. V zimních měsících potom seno, které lze kombinovat i se slámou. Co se množství týče, počítejme na zimu přibližně 5 kg sena (+ slámu) na zvíře a den. Dobré je doplňovat i řepou a výjimečně i jádrem. To v případě, že zvíře pracuje. Zejména v zimních měsících nezapomínejme na sůl.

Voda musí být především čistá - většina oslů se byť jen lehce znečištěné či dlouho stojící vody nenapije.

Dbejme, aby zvíře dostávalo krmnou dávku odpovídající jeho vytížení. Nikdy zvíře, i když v dobré víře, že mu jednoduše chcete poskytnout to nejlepší, nepřekrmujte! Takový překrmený osel se za chvíli změní obdobně jako obézní člověk. Nejen jistou mírou lenosti, ale na oslím krku se může objevit postupně se zvětšující tukový polštář, případně tukové „bochánky“ podél páteře. Má hořká zkušenost plyne právě z oslího přežírání - když jsme našeho oslíka museli z důvodů stěhování přemístit do nedaleké salaše, kde žil s ovcemi a hlavně bez našeho každodenního dozoru nad skladbou jídelníčku, měl přísun žrádla ad libitum. Zanedlouho ztloustl a pak se mu stalo osudným, že ho místní mládenci hnali příliš rychle ze svévolného výletu - srdíčko nevydrželo. Jak říkal po pitvě pan doktor, takový oslí infarkt. Jistě chápete, proč před oslím přežíráním tak varuji.

Ještě bych k tomu dodala, že bych už si toto zvíře nepořídila, pokud bych nevěděla jistě, že si právě takové věci jako krmení a množství pohybu budu moci kontrolovat častěji než třeba jenom o víkendu.

Vybavení
Dalšími dotazy, které obvykle chovatele-začátečníka zajímají, je vybavení. Co vše vlastně k takovému oslíkovi potřebujeme?

Opět záleží na tom, co vše se zvířetem hodláme podnikat. Budou ho mít děti na ježdění? Budeme chtít zapřahat? A co - jenom vozík na výlety, nebo i k polním pracem? Proto nepovažuji za účelné rozebírat v těchto obecných řádkách jednotlivosti, jež by zabraly mnoho dalšího prostoru a omezím se na samozřejmé minimum: ohlávku (s nějakým úvazem), kartáč, hřbílko, háček na kopyta, dezinfekční spray.

To další, konkrétní vybavení lze sehnat buď přes inzerát, nechat si poradit či „odkoukat“ a vyrobit sám, případně ta nejdražší varianta - nechat si udělat na zakázku.

Při pořizování postrojů dávejte zvlášť pozor na to, aby zvířatům všude dobře seděly, aby nevznikaly různé otlaky, které by vedly samozřejmě i k neochotě zvířete v takovém postroji pracovat. Nenechte si proto jako bezvadně vyhovující vnutit chomoutek či jinou součást vybavení po poníkovi stejné velikosti - srovnáte-li stavbu poníka a osla, je zcela odlišná. V takovém případě počítejte s úpravami, přešíváním, což by ale pro šikovné ruce neměl být problém. Pokud nemáte šikovné ruce, najděte šikovného sedláře. Jeho služby budete jakožto majitelé osla s největší pravděpodobností čas od času stejně potřebovat.

Co je dobré si rozmyslet
Když už se rozhodnete, že se stanete majiteli osla, zvažte pečlivě otázku účelu nejen kvůli vybavení. Já osobně držím palce každému, kdo se chce časem pustit i do odchovu, neboť je žádoucí, aby se stavy oslíků v naší zemi zvyšovaly. Považuji ale za správné upozornit, že oslí hřebec může být občas docela agresivní. Protože i osli se v nátuře odlišují, nemusí to platit u každého, ale pokud nepořizujeme hřebečka s úmysly odchovu, počítejme předem s tím, že ho vykastrujeme. Takový kousavý, nepříjemně hýkající osel, který skáče na vše, co se pohybuje, může být zejména dětem nebezpečný. Abych to patřičně podbarvila, tak vím o oslu, který jednomu člověku ukousl kus ucha! Ve zcela vážném tónu zní i jednoznačné doporučení britské společnosti chovatelů oslů, že je nutné oslí hřebce nechat vykastrovat. Jedná se o zákrok, který probíhá bez komplikací a každý veterinář vám jistě řekne co a jak.

Překvapivá pestrost
Pestrost jako u kytiček může být v oslím zbarvení. Nebuďte zmateni obvyklou oslí šedí. Černí, šedí, hnědí, žlutí, téměř bílí ba dokonce i strakatí a albíni. Pravda je, že u nás se setkáte výhradně s osly šedými a černými, s bílými znaky.

Baudet du Poitou

Nejvyšší oslí plemeno by vás také asi překvapilo - osel poitouský. Tmavě zbarvený, robustním dojmem působící osel s dlouhou srstí, ba dokonce i rousy, výškou v kohoutku asi 1,5 m. Je to impozantní zvíře, na které jsem se vydržela dívat dlouhé hodiny (což pochopí asi jenom milovníci oslů). Ve srovnání s ním se mi pak už každý osel jevil jako trpaslík. Vždyť naši oslíci se pohybují velikostí přibližně od 90 do 115 cm. Tak až pojedete do Francie, zamiřte i za osly poitouskými (Baudet du Poitou). Je to zážitek. Ale chcete-li si opravdu pořídit oslíka domů, nezapomeňte možná nejprve zajet na radu i k dalším zkušeným chovatelům v naší vlasti.

Tak mnoho zdaru!
ÍÁÁ

Datum: 08.02.2004
Tisk článku

Související články:

Osel - jen jednou a dost     Autor: Jaroslav Petr (09.09.2022)
Osel jako oxymóron     Autor: Jaroslav Petr (07.12.2010)
Klon osla doběhl pátý     Autor: Jaroslav Petr (06.06.2006)
Osel     Autor: Petra Nachtmanová (31.12.2005)
Zebel nebo osbra?     Autor: Jaroslav Petr (29.04.2005)Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Petr Pavel2,2015-03-24 13:07:14

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 6 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 8 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

prodáme oslíka

Barbora Veselá,2009-11-20 10:28:41

skoro roční ušatý mazel z dobré rodiny, bohužel nemá rád starého berana, jinak je to vychované, vzorné zvíře, cena dohodou, střední Čechy

Odpovědět

Koupím oslíka

Blanka Adámková,2009-05-25 06:55:13

Dobrý den, můžete někdo prosím nabídnout oslíka? Děkuji za brzkou nabídku. S pozdravem Blanka Adámková, mobil: 724 626 146

Odpovědět

oslik

korandova,2008-04-08 14:23:59

reaguji na vas inzerat pokud je jeste aktualni muzete mi odpovedet ? hledam oslika hrebce pro moji oslici pokud mate hrebecka napiste mi dekuji moc Korandova

Odpovědět

koupím oslíka

Kateřina Kočí,2008-01-29 13:57:32

Dobrý den,zvažuji koupi mladého oslíka, bohužel nevím kde se dá koupit. Můžete mi prosím poradit kde oslíka sehnat. Předem děkuji....

Odpovědět


Prosim o pomoc

Lucie Vašková,2008-02-18 15:24:11

dobry den uz vam nekdo dal vedet kde se da koupit oslík pokud ano mohla by jste mi napsat taky schanim oslika a nevim kde ho najit dekuji s pozdravem

Odpovědět

zájem o oslíka

Klára Juránková,2008-01-09 21:09:02

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli teď v dohlednu budete mít hříbata. Sháním zetím jen podklady a shromažďuji informace a uvažuji o možné koupi. Proto bych se chtěla zeptat, jestli nějáké budete mít k prodeji a za jakou cenu popřípadně zaslat foto
Předem děkuji za odpověď

S pozdravem
Klára Juránková

Odpovědět

koupim osla

nikolahybnerova,2007-08-22 11:30:17

koupim osla mladeho holku kluka jemi to jedno, zdraveho hodneho pot sedlem max cena 7000kč napište na mejl dekuji přeji hezki den --

Odpovědět

Prodám oslíka

Gregorova Petra,2007-03-17 15:59:32

Prodám oslíka jmenem Monty. Jsou mu čtyři roky.Je velmi přatelsky a klidny.Pokud bude mit někdo zajem tak na tel.737360932.

Odpovědět

Farma oslíků

Jana,2006-08-22 11:47:14

Ahoj všichni, máme doma pár oslíků a pravidelné máme hříbata. Jestli někdo máte zájem se na nás podívat a třeba se něco dozvědět(čím více se staráte a rozmazlujete tím horší to pro ně většinou je) , najdete nás Adamov u Brna . Tam proti produ řeky a už po cca2 km v lese nás najdete. Z Blanska je to po proudu. U tunelu č. 7. vlaku Brno- Česká Třebová. Tel:603510600. Mějte se.
PS.Te´d máme dvě hříbata tak se přijďte podívat . Možná se budou časem (1-2 měsíce)prodávat ke Kladnu.

Odpovědět

Koupě oslíka

Diana Ronovská,2006-06-21 13:59:43

Měla bych zájem o koupi osla domácího. Mohl by mi někdo poradit. Kde??? Děkuji

Můj e.mail: diana.ronovska@centrum.cz

Odpovědět

Dotaz na osly Baudet du Poitou

Jan,2006-02-22 20:28:56

Prosím, je možné se dozvědět bližší informace o oslech
Baudet du Poitou.Jak se chovají,a také jak jsou místně využíváni, popřípadě jestli je zde někdo nechová.
Pokud ne, tak kde je možno tyto zvířata vidět ve Francii
S pozdravem a púoděkováním Jan

Odpovědět

inet

srbanator,2006-02-18 03:33:43

Ahoj, tak jsem vam nasel nejaky inzeraty.

Koupím hříbě Kdo prodá levně(do 10.000)hříbě nebo remontu do dobrých rukou? Ne pony. Zkušenosti s koňmi mám, jsem studentka. Děkuji tel. 723 704 118
Odpovědět: odpovědět | E-mail: soirinka@seznam.cz

Prodám osla makedonského, stáří 21 měsíců, série očkování proti tetanu, 2x odčerven, je zvyklý pod sedlo i do tahu, velmi poslušný, ideální k dětem. Při rychlém jednání sleva !!! P. Solovský: 776 611 655
Cena: 15 000,-

Prodám osla,hřebec, 2,5 letý,hodný,jezdící pod sedlem i ve voze.Cena dohodou.
Region: Olomoucký kraj
Kontaktní osoba: Jaroslav Trna, Telefon: 732733805
Adresa: Široká 164, Tovačov, 751 01
E-mailová adresa: jaroslav.trna@seznam.cz

Odpovědět

Koupě osla

Barbora čajánková,2006-01-12 09:26:14

Mí známí schaní osla, k dětem. Neprodává někdo osla?

Odpovědět

koupě osla

Žaneta Navrátilová,2005-09-15 19:59:47

Dobrý den!
četla jsem vše co se týče Oslů a měla bych o něj veliký zájem,ale nevím kde ho koupit,poradíte mi prosím?Dokonce jsem slyšela,že je vhodný k dětem,mám dvě děti 4 a 6 let a myslím že bych jim s tímto udělala velikou radost.
Předem Vám děkuji za kladnou odpověd.Se srdečným pozdravem Navrátilová

Odpovědět

osel

ZDENĚK PAPE,2005-08-09 15:21:11

Delší dobu máme zájem o koupi oslíka, ale nepodařilo se nám sehnat nějakého chovatele.Jestli víte o nějakém chovateli, dejte nám prosím vědět.Děkuji
Tel.583 212 273, mob.731777464

Odpovědět

Mohu si koupit na osla sedlo pro poníky?

Veronika Šestáková,2004-12-06 20:22:25

poradte prosím!!!!

Odpovědět

Prosím o informaci o oslech - nákup

David Winkler,2004-11-20 18:18:52

Mám zájem pořídit pro svoje děti osla - problém je však v tom , kde ho sehnat.Jste li schopni mi poradit budu Vám velice vděčen.David Winkler 777781802

Odpovědět


Koupě osla

Milan,2004-11-22 08:11:22

Dobrý den, mám zájem o koupi osla, ale netuším kde. Za vaše inzeráty, nebo radu formou e mailu budu moc vděčný. Děkuji

Odpovědět


Koupě osla

Láďa,2004-11-28 18:49:11

Měl bych zájem o koupi osla. Má to být dárek k narozeninám. Bohužel nevím ,kde ho sehnat a ani na koho bych se mohl obrátit. Za vaše rady nebo konkrétní inzeráty ,které mi pošlete na mou e-mailovou adresu předem moc děkuji

Odpovědět

Další informace o oslech

Radka Poslušná,2004-06-18 12:44:15

Pokud Vás zajímají další informace o oslech najdete je na vcelku nové stránce (www.oslici.lesklekoule.cz)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz