Rusové odepsali Fobos-Grunt  
Misi Fobos-Grunt se už podle všeho nepodaří naplnit její jméno „Půda z Fobosu“. Ruští operátoři se vzdali veškeré naděje a meziplanetární sonda spadne na Zemi.

 

Zvětšit obrázek
Fobos-Grunt na CEBITu 2011. Kredit: MKonair, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Nešťastný Mars 96. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Časy, kdy jsme si přáli, aby všechny nanicovaté družice s rudou hvězdou vzal čert, už podle všeho pominuly. Celý svět v uplynulých dnech sledoval napínavý boj ruských operátorů se vzpurnou technikou pozoruhodné kosmické lodi Fobos-Grunt, která po úspěšném startu z kosmodromu Bajkonur 8. listopadu 2011 s nosnou raketou Zenit-2SB41 a zaparkování na oběžné dráze nedokázala zažehnout hlavní motor a odletět k vysněnému Marsu. Mnozí jsme jim drželi palce, ale hollywoodský happyend se bohužel nekonal.

 

V sobotu 12. listopadu večer pustili lidé z ruského vesmírného programu zpravodajské agentuře Interfax informaci, že všechny pokusy o získání telemetrických údajů sondy Fobos-Grunt a aktivaci jejího řídícího systému selhaly. Operátoři ji proto považují za prakticky ztracenou a v nejbližší době se prý v tomto duchu oficiálně vyjádří i ruská federální vesmírná agentura Roskosmos, která tuto meziplanetární misi financovala celkem 5 miliardami rublů, což dělá 163 milionů dolarů. Pro srovnání, nepilotovaná mezinárodní mise NASA a ESA, známá jako Mars Sample Return, která by měla kolem roku 2020 dopravit na Zemi vzorky z povrchu Marsu, bude podle dnešních odhadů stát 8,5 miliardy dolarů, čili bude více než 50krát dražší.

 

Ať si o ruském vesmírném programu myslí kdo chce, co chce, tohle je hrozná škoda. Mise Fobos-Grunt byla v mnoha směrech sympaticky ambiciózní a slibovala pozoruhodné výsledky. Byl to první pokus Ruska o meziplanetární let po neúspěchu sondy Mars 96 z roku 1996, označované též jako Mars 8. Shodou okolností se osudy sond Mars 96 a Fobos-Grunt v mnohém podobají. Obě dvě jsou dílem ruského výrobce kosmické techniky NPO Lavočkina. Start sond Mars 96 i Fobos-Grunt doprovázely veliké naděje a očekávání a v obou případech selhal zážeh motoru před cestou k Marsu. Podobný podle všeho bude i jejich zánik. Mars 96 z větší části shořel v atmosféře a média se vzrušovala osudem 200 gramů radioaktivního plutonia-238 z palivových článků.

Zvětšit obrázek
Fobos, stále nedosažitelný cíl. Kredit: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Fobos-Grunt. Kredit: NASA.

Pokud se nestane zázrak, tak i Fobos-Grunt shoří v atmosféře a všichni už teď mají těžkou hlavu z více než 8 metrických tun hydrazinu s dimerem oxidu dusičitého, který je na palubě. Experti předpokládají, že tohle palivo kompletně shoří, je prý ale také možné, že zmrzne a podaří se mu alespoň z části dopadnout na povrch.

 

V čem měl být Fobos-Grunt tak pozoruhodný? Ač je to ostudné a donebevolající, zatím poslední lidmi postavená meziplanetární sonda, která dovezla na Zemi makroskopický vzorek mimozemské horniny, byla Luna 24 v roce 1976. Fobos-Grunt měl být velkolepým návratem Ruska i celého lidstva na meziplanetární scénu. Reputace ruského vesmírného programu je už delší dobu doma i za hranicemi notně pošramocená a právě ambiciózní mise k měsíci Marsu ji měla vylepšit a přilákat k vesmírným technologiím mladé kreativní nadšence. Nepovedlo se. Podle agentury Roskosmos bylo 90 procent dílů sondy nových a nevyzkoušených při vesmírném letu, což se bohužel ukázalo jako nevýhoda. V NPO Lavočkina, kde je 40 procent vývojářů mladších 35 let, nebude moc veselo. Smutno je i v Číně, která odepíše první sondu směřující k Marsu jménem Yinghuo-1, v překladu Záře světlušky.

 

Především jsme přišli o unikátní možnost prostudovat zhruba 200 gramů horniny bizarního měsíčku Fobos, čili Strach, fazolovitého balvanu o rozměrech 26,8 × 22,4 × 18,4 km, které měl v srpnu 2014 přivést návratový modul. Fobos-Grunt měl také pečlivě prozkoumat Fobos jako takový a přispět k definitivnímu odhalení jeho původu i leccos zjistit o samotném Marsu. Na palubě sondy je i asi 100gramový modul experimentu LIFE (Living Interplanetary Flight Experiment) vyvinutý organizací Planetary Society, který měl otestovat schopnost 10ti vybraných pasažérů přežít tříletou cestu meziplanetárním prostorem. Jsou tam 4 bakterie, včetně legendárního extrémisty Deinococcus radiodurans, 3 archea, pivní kvasinky, semena huseníčku a slavné želvušky, asi vůbec nejodolnější živočichové. Projekt LIFE byl kritizován ochránci čistoty Marsu a Fobosu, ti teď ale mohou klidně spát.

Zvětšit obrázek
Plán, který se neuskuteční. Kredit: Roskomos.

 

Zvětšit obrázek
Fobos-Grunt na startovací rampě. Kredit: Roskosmos.

Modul k Marsu neodletí a s celou sondou zamíří zpět do pozemské atmosféry. Je ironií, že vzhledem k výjimečně odolné konstrukci možná dopadne neporušený a pokud ho někdo najde, tak z projektu Fobos-Grunt získáme alespoň data o schopnosti zúčastněných organismů přežít katastrofu meziplanetární sondy. Co ale bude s ruským vesmírným programem a s meziplanetárními lety vůbec, je ve hvězdách.

 

Prameny:

AFP 12.11. 2011, Wikipedia (Fobos-Grunt, Living Interplanetary Flight Experiment).


 

 

Datum: 13.11.2011 00:11
Tisk článku

Související články:

Hledání života na Marsu 1 Úvod série     Autor: Jan Špaček (19.01.2023)
Osídlíme vesmír v městech uvnitř rotujících nafouklých planetek?     Autor: Stanislav Mihulka (20.12.2022)
Lunární botanika: V půdě z Měsíce vyrostly první rostliny     Autor: Stanislav Mihulka (23.05.2022)
Odvážný plán na terraformaci Marsu zahrnuje umělé magnetické pole a Fobos     Autor: Stanislav Mihulka (23.11.2021)
Co se stalo s organickým uhlíkem na Marsu?     Autor: Václav Diopan (13.10.2021)Diskuze:

Osud sondy

Jiří Amler,2011-12-04 20:35:47

Jaký bude vůbec osud sondy, pokud se jí podaří znovu ovladnout? Ruského neuspěchu je škoda, protože konkurence vesmírnému výzkumu prospívá.

Odpovědět

Fuha

Michal Lichvar,2011-11-14 14:39:36

Ma prekvapilo ze najdem na oslovi odkazy na Nostradama a niekoho kto berie az tak vazne. Apriori nepokladam nic za nemozne, ale niektore veci za dost nepravdepodobne. A Vas vyklad medzi ne patri.
Dokonca mi prijde pravdepodobnejsia sabotaz ako UFO. Vzhladom nato, kolko je v tom prachov, by som sa sabotazi ani nedivil.

Odpovědět

To asi nebude náhoda ...

Petr Gejdoš,2011-11-14 10:53:52

Já vím, že to, co dále napíšu, způsobí, že se budou mnoha lidem "ježit chlupy"...

Ale nemůžu si pomoci, nevypadá to totiž vůbec jako náhoda a tedy nelze nevzpomenout, že by se mohlo jednat o jasný a "zlý úmysl".

Sovětské sondy k Venuši byly poměrně velmi úspěšné, americké zase k Marsu. Nabízí se skutečně dosti fantastické vysvětlení, které však velmi dobře koreluje s tím, jaké rovněž "fantastické spiklenecké teorie" se tak nějak celou dobu trousí po světě.

Co když to prostě není žádná náhoda ? Co když se jedná o v praxi se projevující ingerenci mimozemské entity, respektíve entit ?

Ty sondy marsovské z roku 1988 totiž "havarovaly" za naprosto podivných okolností. Nechci to tu rozviřovat více - jedná se skutečně o dost podivuhodné možnosti, jak to doopravdy asi bylo. Doporučuju každému, seznámit se podrobněji s osudy mise z roku 1988, tam je to dosti markantně vidět. Ukazuje to totiž, že skutečně probíhá tzv. "Válka o planetu Země" a že USA a tehdejší SSSR byly - a vlastně dodnes jsou - spojenci různých ET.

Blíží se "prokleté datum" 21.12.2012 a osobně se domnívám, že se nebude jednat o nějaký v pravém slova smyslu "konec světa", nýbrž, že se konečně rukolapněji dozvíme kousek pravdy !!

Patrně se dozvíme a zde použiji slova Nostradama:

"...
A bohové lidem zjeví,
že toto je jejich (bohů) válka....

Dlouho v hloubi skrytý se zjeví
a zatne krvavý meč do Luny. ...

Nebe bude plné zbraní, obloha bude hořet.

atd..."

To jsem zkompiloval dohromady několik Nostradamovych myšlenek z několika myšlenkově souvisejících siecles, která vcelku nepokrytě naznačují, co že se to vlastně děje.

On Nostradamus k tomu dodává i obecny pohled na v té době aktuální situaci na planetě, v lidské společnosti - třebas:

"...
...a najdou nový černý zdroj zlata ... (1971 a zrušení Bretton-woodských dohod o zlatě)

Simulacra zlata a stříbra ztratí na hodnotě,
budou vržena do moře, až lidé zjistí,
že jejich hodnota byla ukradena ... (současnost a blízká budoucnost - do roka a do dne ...)
... "

Uvádím to velmi zhruba, zájemce by si měl sám nastudovat, že ten obraz současného světa byl Nostradamem velmi dobře popsán a že Nostradamus pro tyto dny vykreslil vpravdě neradostný stav, který povede k tomu, že svět se významně změní. To v závorkách jsou data, která jsem dodal já, abyste se v tom orientovali, jaké časové znaky v tom jsou schované.

Vše souvisí se vším. Kdo v tom nevidí žádné souvislosti a žádnou možnost skutečnosti - nezapomeniž na to, že váš pohled nemusí být (a zaručeně ani není) komplexní. Pouze komplexní pohled začne dávat skutečný smysl !

Vše souvisí se vším a vše je jinak !!

Odpovědět

Ruská smůla na Marsu

Vojtěch Kocián,2011-11-13 16:45:01

Rusové mají ohledně sond k Marsu neobvyklou smůlu. Pokud je pravda, co pan Sedláček napsal do svého blogu, tak ani jedna z osmnácti ruských sond neskončila úplně nejlépe. Několik mělo dokonce dost podobný problém jako Phobos-Grunt.
http://jamsedlacek.blog.idnes.cz/c/228239/Havarie-sovetskych-a-ruskych-sond-k-Marsu.html

Odpovědět

Žeby za tým bol záhadný Čierny rytier? ;-)

Martin Smatana,2011-11-13 15:47:06

http://www.cez-okno.net/clanok/ocko/cierny-rytier-opat-na-scene

Odpovědět

-

Zdeněk Jindra,2011-11-13 12:09:57

Nevím, proč tady podsouváte, že někdo přál něco zlého ruským družicím. Tento server cílí na vědecky smýšlející lidi, kterým jde o poznání, ne malicherné politické hádky. Já třeba nemám rád USA, a přesto nemám problém fandit jejich vědeckým projektům.
Takže v zájmu objektivity a nediskriminace by měl Váš další článek, který asi bude ze západního soudku, začínat slovy:
Ať už přejeme bandě amerických hrdlořezů nukleární zimu nebo ne, inženýr John Smith přišel na...

Odpovědět


-

Petr Klíma,2011-11-14 11:10:30

;-)
berte to jako folklór těch kteří nezapoměli jak se z bratrů stali okupanti

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace