Záhadný Vojničův rukopis není snůškou nesmyslů  
Kniha sepsaná neznámým písmem v neznámem jazyce o nejasných věcech podle počítačové analýzy komplexnosti obsažené informace není úplný blábol. Vojničův rukopis má smysl luštit, i kdyby to měl být sborník středověkých lechtivých vtípků.


 

Zvětšit obrázek
Stále svěží barvy Vojničova rukopisu. Kredit: volně dostupné.


Nelze jinak, každý kovaný milovník záhad musí znát Vojničův rukopis (anglicky Voynich manuscript). Tahle slavná a zároveň velice záhadná ilustrovaná kniha fascinuje spoustu lidí nejspíš už stovky let. Rukopis se jmenuje po americkém obchodníkovi Voynichovi, který se stal jeho majitelem v roce 1912. Historie rukopisu je sama o sobě úžasně zajímavá a napínavá a snad ještě lepší je pozorovat četné pokusy odborníků i fascinovaných laiků o jeho pochopení či alespoň náznak rozluštění. Pokud jste viděli povedenou mysteriózní detektivku Ztracená brána (2012) od Jiřího Stracha, jistě tušíte o čem je řeč.


 

Marcelo Montemurro. Kredit: University of Manchester.

Vojničův rukopis je kniha o téměř 300 stranách, která je psaná neznámým písmem v neznámém jazyce a doprovázená poměrně záhadnými ilustracemi. Podle ilustrací ji lze rozdělit na několik tématických částí. Botanická část obsahuje obrázky rostlin, které jsou ale obtížně identifikovatelné a u některých nelze vůbec poznat, co by to vlastně mělo být. V astronomické části jsou u některých diagramů dopsány názvy měsíců latinkou v neurčitém románském jazyce. Biologická část zahrnuje miniatury nahých žen s korunami, které se koupou v podivných útvarech připomínajících lidské orgány. Kosmologická část obsahuje náčrtky jakýchsi podivných krajin či světů, snad s hrady a sopkami, farmakologická část zase části rostlin a k nim možná farmaceutické recepty. V knize jsou i krátké odstavce textu, oddělené obrázky květů či hvězd, které připomínají recepty. Fanoušek dětských seriálů pozdní totality by v rukopisu mohl vidět scénář k Létajícímu Čestmírovi pro dospělé.


 

Zvětšit obrázek
Analýza obsahu Vojničova rukopisu, angličtiny, čínštiny, latiny, Fortranu a DNA kvasinky. Kredit: Montemurro & Zanette, PLoS ONE (2013).

O původu knihy se vedou komplikované spory. Na prvním místě je samozřejmě domněnka že jde o podvrh, možná samotného Vojniče. Radiokarbonové datování pergamenu, na němž je rukopis sepsán, klade jeho vznik do let 1404 až 1438. Materiál použitý k výrobě barev odpovídá tomuto období. To všechno sice ještě úplně nevylučuje podvrh, ale musel by být poměrně promyšlený. Jestliže by to podvrh nebyl, tak je ve hře spousta možných autorů s rozličnými motivacemi, od astrologů přes botaniky až po inženýry a vynálezce. Zajímavá je spojitost s českým prostředím, protože prvními známými majiteli rukopisu byli učenci z Prahy a možná tu byl i sepsán. Rozsáhlé dohady panují i o účelu Vojničova rukopisu. Je to středověký lékopis? Herbář šarlatánů k ohlupování zákazníků? Astronomický či astrologický text? Sborník traktátů z různých oborů? Popis nehody s halucinogenem? Nebo snad reportáž z průniku do paralelního světa? Významnou součástí knihy je podle všeho komentovaný herbář, ale řadu rostlin nelze spolehlivě určit. Naopak v ní scházejí tradiční alchymistické symboly a obrazce.

 

Zvětšit obrázek
Herbář anebo něco jiného? Kredit: volně dostupné.


Ještě bouřlivější hádky panují okolo jazyka, v němž je Vojničův rukopis sepsán. Může to být jen zcela nesmyslná čmáranice. Také by to prý mohla být glosolálie zapsaná spiritualistickým médiem. Anebo naopak složitá šifra. Američtí kryptografové v padesátých letech měli za to, že jde o komplikovanou polyalfabetickou substituční šifru. Jeden z domnělých autorů rukopisu Roger Bacon byl odborníkem na šifry a žil v době, kdy šifry bavily spoustu lidí.
Proti zašifrovanému textu ale zase mluví to, že rukopis dodržuje takzvaný Zipfův zákon, empirické pravidlo o rozložení četnosti slov v jazycích vzniklých přirozeným vývojem. A ten u většiny zašifrovaných textů nefunguje. Jinak existují domněnky, že jde o vizuálně zakódovanou hebrejštinu, stenografický záznam, nesmyslný text s obsahem zakódovaným v malých značkách podobných starodávnému řeckému těsnopisu. Poměrně velké přízni se mezi jazykovědci těší představa, že jde o některý tehdy existující orientální jazyk, který byl zapsán nově vymyšleným písmem. To tenkrát nebylo úplně neobvyklé. Podle jedné z představ by to mohl být umělý jazyk poskládaný z vlámštiny, francouzštiny a hornoněmčiny a kniha samotná by pak měla být liturgická příručka sekty katarů čili albigenských. Co to tedy ke všem čertům vlastně je?

 

Zvětšit obrázek
Rozkládací schéma na 6 stran. Kredit: volně dostupné.


 

K zástupu odborníků, kteří se záhadným rukopisem zkřížili kordy, se nedávno připojili fyzici Marcelo Montemurro z University of Manchester a Damián Zanette z argentinského Centro Atómico Bariloche e Instituto Balseiro. Dostala se k nim digitální kopie originálu, který si pečlivě střeží ve speciální knihovně Beinecke Rare Book and Manuscript Library Yaleovy univerzity. Vybrané části textu rukopisu si překódovali do proměnných podle domnělých slov a pak prohnali komplikovanou počítačovou analýzou, jejíž výstupem byla v jednom případě jediná hodnota, popisující komplexitu zkoumaného textu. Stejný postup pak použili i na texty v angličtině, čínštině, latině, na kód počítačového jazyka Fortran a také na část genomu kvasinky.


 

Zvětšit obrázek
I to je v rukopisu :)

Montemurro a Zanette v případě Vojničova rukopisu dospěli ke skóre 805. Anglický text dosáhl skóre 728, čínský 580, zatímco Fortran 285 a DNA kvasinky 25. Autory to vedlo společně s výsledky dalších analýz k závěru, že Vojničův rukopis není jenom graficky pěkně vyvedeným blábolem, ale že obsahuje smysluplnou informaci. Stále ještě nevíme, o čem vlastně rukopis je, v jakém je jazyce, ani kdo ho sepsal, ale podle všeho má smysl se tím zabývat.

 

 Literatura

PLoS ONE 8(6): e66344, Wikipedie (Voynich manuscript, Zipf"s law).

Kompletní Vojničův rukopis na Yale ZDE

 

Datum: 08.07.2013 02:06
Tisk článku

...a velký skok pro lidstvo - Pacner Karel
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
...a velký skok pro lidstvo
Pacner Karel
Související články:

Britský lingvista nejspíš zase nerozluštil Vojničův rukopis     Autor: Stanislav Mihulka (16.05.2019)
Rozluštění záhady: K čemu sloužila tajemná hliněná tabulka z Mezopotámie?     Autor: Stanislav Mihulka (26.08.2017)
Rozluštění egyptské příručky magie z pozdní antiky     Autor: Stanislav Mihulka (26.11.2014)Diskuze:

vypadá

Mojmir Kosco,2013-07-16 09:21:40

to spíš na kombinaci s mřížkou .Což rozluštit bez klíče nepůjde .Jinak jsem o něm viděl hezký pořad na viasat history .Spíš mne zaráží že jaksi chybí mezistupně podobné knihy a dřívější postupy

Odpovědět

vysoké/nízké číslo

Lukáš Kříž,2013-07-12 09:57:31

Předpokládám, že podle té metody, čím nižší výsledné číslo tím vyšší systematičnost. Ale jak tu Oskar Zemčík napsal, zajímavé by bylo jaké číslo vypadlo při zpracování nějakého zašifrovaného textu, či textu úplně nesmyslného. Určitě to ti fyzici zkusili, ale pan Mihulka nám nedal žádný odkaz na zdroj. A mě se dnes tak moc nechce hledat! To si ani nedovedete představit :)

Odpovědět

Pro me neduveryhodne

Jiri Novak,2013-07-09 14:46:40

Tenhle pan ma hodne energie a sebevedomi ale jeho zavery jsou pro me dost neduveryhodne, jen zbezne jsem precetl par jeho clanku nasel jsem rozpory v jeho zaverech. Jeho zpusob vyjadrovani take duvery neprida..

Odpovědět


Muj prospevek byl komentar ke Zlatodejovi

Jiri Novak,2013-07-09 14:47:57

Odpovědět

Zlatoděj

Dominik Matus,2013-07-08 19:33:54

Nějaký pan Zlatoděj jej údajně rozluštil. Prý je v češtině a obsahuje informace o Rožmbercích, Janu Husovi atp.

Odpovědět

...

Jan Kment,2013-07-08 16:31:44

Vyvolat senzaci byla, pokud vím, (nejen) v rané renesanci oblíbená kratochvíle. Ale absence obvyklých alchymických symbolů svědčí spíš pro opravdovou snahu něco sdělit. Ovšem hranice mezi těmito dvěma přístupy může být i dnes velmi rozmazaná, natož v té době!

Odpovědět

Něco mi v té analýze chybí

Oskar Zemčík,2013-07-08 13:02:44

Je zajímavé, že tu metodu srovnávali s anglickým textem, ale proč ji neaplikovali i na text generovaný pomocí některých metod uváděných jinými autory (například s použitím posouvané mřížky) známými ve 14-15 století a vyhovujícím statistické kontrole. Co když by onen nesmyslný text ukázal také vysoké číslo?

Odpovědět

Existují i podložené názory proti

Martin Plec,2013-07-08 10:46:01

Zajímavé informace proti publikovanému "důkazu" o smysluplnosti textu Vojničova rukopisu jsou v druhé polovině článku na technet.idnes.cz:

http://technet.idnes.cz/vojnicuv-rukopis-0z7-/veda.aspx?c=A130701_171454_veda_mla

Jednak prý má dokument spoustu podivností, které skutečné rukopisy nemají, a jednak prý existují způsoby, jak "mechanicky" vytvořit nesmyslný text, který z hlediska statistických metod vypadá smysluplně.

Odpovědět

fandím Edith Sherwoodové

Jiří Novák,2013-07-08 08:24:43

http://www.inflow.cz/voynichuv-rukopis-jako-bizarni-denicek

Odpovědět

kvantové počítače

Martin Smatana,2013-07-08 06:39:02

Teraz sa vedci môžu predviesť s kvantovými počítačmi :)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace