Hadi v drahém obleku?  
Lidé se třídí do oborů studia a povolání často i dle svých povahových rysů. Ze systematických introvertů mohou být účetní, velikášští, imaginativní a sebestřední jedinci se stávají umělci, lehce sadističtí perfekcionisté vynikají v chirurgii. Pohříchu mnoho systematických studií neexistuje. Nyní přibyla jedna menší o budoucích finančních profesionálech a dobré jméno jim asi nepřinese.

 

 

Robert T. Daigler,
Florida International University

Profesor financí z Floridské mezinárodní univerzity, Robert T. Daigler, se svým doktorským studentem, Fernandem M. Pattersonem, pro svůj výzkum využili jeden univerzitní kurz o analýze cenných papírů, který navštěvují zejména studenti ekonomie a financí. Část jejich známkového hodnocení závisí i na výkonu ve virtuální investiční hře. Na začátku semestru dostanou studenti do vínku 50 000 USD a v průběhu třinácti týdnů mají vyzkoušet, cokoliv znají či se naučí, aby ze svého portfolia získali co nejvyšší výnos. Ačkoliv jejich peníze i obchodování je fiktivní, pohyby cen v této hře plně reflektují reálnou burzu.

 

Učitelé průběžně vyhodnocují, jak si studenti vedou. Zda riskují a upřednostňují sázky na akcie jedné či pár firem nebo naopak diverzifikují, rozkládají své peníze do mnoha a mnoha firem, aby snížili riziko příliš velké změny jedné akcie na celé své portfolio, jaké výnosnosti dosahují ad. Co udělalo tento kurz výjimečným, byly poměrně detailní psychologické dotazníky určující normální i abnormální charakteristiky člověka, které Daigler s Pattersonem nechali všechny studenty vyplnit.

 

 

Zvětšit obrázek
Pro Osla komentoval MANDOR

Mentální zdraví studentů financí na tom bylo v porovnání s běžnou populací poměrně dobře, třeba mnohem méně trpí depresivními stavy, nicméně vykazují i více sklonu k paranoie a k psychopatii. Tedy nejsou natolik ochotní věřit ostatním lidem a naopak jsou připraveni porušovat psaná i nepsaná pravidla pro dosažení svých cílů. Pro finanční či bankovní firmy je asi pozitivní zprávou, že samy o sobě patrně nezpůsobují, že by lidé v nich pracující se stali psychopaty. Jednoduše je jen přitahují (kdo jiný by také chtěl pracovat obklopen takovými lidmi, že).

 

Výzkum dále potvrdil, že investiční strategie studentů neodpovídají nutně jen inteligenci, zkušenosti či čemu se naučili ve škole, ale lze je přičíst i některým osobnostním nastavením. Extrémy, tedy studenti milí a naopak i ti s nejsilnějšími sklony k psychopatii, dosáhly v investiční hře lepších výsledků. Studenti bojácní, se klony k pocitům únavy svá portfolia pak diverzifikovali nejsilněji. „Paranoici“, tedy lidé nedůvěřující druhým, byli ochotni při nakupování cenných papírů nést podstatně vyšší rizika, což i odpovídá již známým faktům o těchto lidech: projevují tendence ke gamblingu, zneužívání drog a rizikovému sexuálnímu chování. Ženy překvapivě dostáhly stejných investičních výsledků jako muži, aniž by vykazovaly tolik abnormálních psychologických znaků (stejně si však byli studenti a studentky financí spíše více podobní než odlišní).

 

Do té míry, co lze z investiční hry a dotazníkového výzkumu asi dvou set studentů vyvodit, při sledování zpráv z burzovního a bankovního sektoru si uvědomte, že jsou tam zaměstnáváni muži, kteří hledají vzrušení a nové věci, jsou ochotni nést rizika a porušovat normy i zákony, nevěří druhým a mají mnohem horší kontrolu impulsů.
Chcete-li přispět k dalším zjištěním, zkuste stránku Pokusní králíci  a účastněte se některé z běžících studií. 
Bblog Pokusy na lidech a společnosti

 

Autor: Petr Houdek
Datum: 06.09.2013 09:47
Tisk článku

Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování... - Jařabáč Ivan
 
 
cena původní: 225 Kč
cena: 225 Kč
Kontrakt (dohoda) jako předpoklad reedukace žáka s poruchou emocí a chování...
Jařabáč Ivan
Související články:

Jací vůdci jsou s to zničit společnost?     Autor: Josef Pazdera (04.05.2020)
Po účasti na obědě hrazeném farmaceutickou firmou, lékaři navyšují recepty     Autor: Josef Pazdera (19.02.2020)
Budeme volit politika, který se zpronevěřuje?     Autor: Josef Pazdera (09.01.2019)
Akumulace a regulace sítě     Autor: Vladimír Wagner (04.09.2018)
Hamlet byl liberál     Autor: Josef Pazdera (18.07.2018)Diskuze:

To jsou

Leopold Kyslinger,2013-09-07 13:05:18

všichni finančníci. Vždyť Lehman Brothers byla původně investiční banka. Kdo myslíte, že loboval pro zrušení Glass-Steagall Act o oddělení retailingového a investičního bankovnictví?
Dnes už můžeme ukazát na jednotlivé viníky bez ohledu na to, že z pohledu práva vini nejsou.

Odpovědět


Mnohem zajímavější je,

Pavel Hudecek,2013-09-07 16:04:09

kdo loboval za zavedení tohoto zákona. Odpověď naleznete např. v:
Martin Thomay: Vznik a vývoj regulace bank a alternativa svobodného bankovnictví
http://www.libinst.cz/Files/KqLFy4r2/profile/2562/thomay_bankovnictvi.pdf

Odpovědět


Aneb dokázali jsme to co jsme chtěli dokázat

Petr Ba,2013-09-22 14:14:10

Na humanitních vědách je kouzelné to, že lze s týmiž vstupními daty, změnou jejich váhy, dospět při troše interpretační snahy k opačným závěrům.
Když si odmyslíte intelektuální ekvilibristiku, tak v reálu bankovnicví s Glass-Steagallem po mnoho desetiletí relativně fungovalo, ale deset let od jeho zrušení se dostavil docela slušný takřka bezpecedentní krach.

Odpovědět

Leopold Kyslinger,2013-09-07 12:59:36

Odpovědět

Ach jo

Leopold Kyslinger,2013-09-07 12:42:15

Viz např. Wikipedie: CDS umožňuje kupujícímu nevlastnit bazický instrument zatížený kreditním rizikem a může se tak pojistit vůči kreditnímu riziku, kterému není vystaven. Toto není u klasického pojištění možné. Další změna oproti pojištění spočívá v možnosti účetně vykazovat CDS jejich tržní hodnotou. To v principu umožňuje, aby byl CDS kontrakt předmětem spekulace.
No a proč myslíte, že zkrachovala Lehman Brothers?

Odpovědět


Slaviboj Ošćěpić,2013-09-07 12:53:43

Protože ji vedli draze placení idioti. http://www.scienceworld.cz/clovek/big-short-v-utrobach-stroje-zkazy/

Odpovědět

Oprava

Leopold Kyslinger,2013-09-07 11:59:53

...gangsterismus.

Odpovědět


Slaviboj Ošćěpić,2013-09-07 12:27:24

Vy si to asi představujete tak, že si půjdu pojistit vaši fabriku/banku a pak vám ji s kolegou Čingischánem vypálíme. Jenže já a kolega se shodujeme na tom, že zločinem to páchne tam, kde vám CDS nikdo slušný nedá.

Odpovědět

CDS

Leopold Kyslinger,2013-09-07 11:59:18

Chyba - a to zásadní - je v tom, že lze pojistit i jiný subjekt. To je finanční gandsterismus.

Odpovědět

Michal Haltuf,2013-09-07 06:52:23

Tak zrovna CDS není produktem o nic víc virtuálnějším, než akcie nebo zůstatky na bankovních účtech (které dnes fyzicky také již neexistují)

CDS je kontrakt fungující jako pojištění, zde konkrétně proti nesplacení úvěru. Dlužníkem je v těchto případech stát nebo velká firma a úvěr v podobě dluhopisu.

Kupujícím kontraktu může být např. penzijní fond, který kvůli zhodnocení svěřených prostředků tyto dluhopisy nakoupil a teď se chce pojistit, že budou opravdu splaceny.

CDS jsou oblíbeným strašákem, protože když neznalému člověku řeknete, že součet nominálních hodnot těchto kontraktů je větší než světové HDP, je nejčastější reakcí strach.

Skutečná (tržní) hodnota CDS však tvoří jen zlomky hodnoty nominální. Nominální hodnota má u těchto produktů pouze technický význam - používá se jako základ pro výpočet "pojistného" a v případě "bankrotu" dlužníka i výše "pojistného plnění".

Je to asi jako kdybych sečetl maximální hodnoty na tachoměrech všech automobilů a z faktu, že tento součet vychází více než je rychlost světla, vyvozoval závěry o bezpečnosti silniční dopravy... jinými slovy naprosto nesmyslné číslo.

Odpovědět

Pro Pavel Hudeček

Leopold Kyslinger,2013-09-07 06:40:42

Obávám se, že opakujete jenom "mantry" šířené tiskem.
Finanční bublina konce 90 let byla technologického rázu a neměla s Freddie Mac a Fannie Mae vůbec nic společného. A realitní bublinu 2008 má kompletně na triku G.W. Bush.
O Reganovi - to je zbytečná zmínka, byl to herec. Jako prezident byl jenom slabou hříčkou zbrojařského lobby. Nicméně si myslím, že tohle téma na OSLA nepatří už jenom proto, že ekonomie NENÍ a nemůže být exaktní vědou, spíše slouží k tomu, aby se nějak vysvětlilo proč se stalo to či ono.

Odpovědět


Pavel Hudecek,2013-09-07 16:10:18

Vaše odpověď pochází zas z manter druhé strany.

Co je mantra a co realita lze rozhodnout teprve po poměrně obsáhlém studiu materiálů z obou stran.

Odpovědět


Pane Kyslingere,

Jan Kment,2013-09-08 15:43:04

na exaktnosti bych raději nijak exaktně netrval. Věda je prostě věda, nebo alespoň snaha o ni. Medicína nebo archeologie také nejsou zcela exaktní, z principu, jak říkáte. A co třeba moderní kosmologie, kde teorie staví na teorii a nejdůležitějším vkladem je imaginace? Přesto jsou to velmi zajímavé obory.

Odpovědět

Diskutabilní

Slaviboj Ošćěpić,2013-09-07 01:18:43

zda-li je to opravdu všechno psychika, či zda se prostě vyplácí mít nějakou extrémní strategii. Ovšem některé příspěvky v odkazovaném blogu jsou velmi podnětné.

Odpovědět

Bohužel

Pavel Karolko,2013-09-06 14:56:10

dnes už bankovnictví ani s těmi papírky nemá téměř nic společného. Vše se děje pouze přepisováním čísel v počítači. A zdaleka nejvíc "peněz" (údajně několikanásobně víc než v reálných ekonomikách všech států) se točí v obchodech s virtuálními finančními produkty jako jsou např. CDS. Takže ony papírky jsou pro banky spíš přežitek a nutné zlo...

Odpovědět

Nemohu se ubránit dojmu...

Jan Turoň,2013-09-06 12:09:32

že celá ekonomie v dnešním pojetí je jen prázdná hra s papírky a všechno kolem je jen jeden velký humbuk.

Odpovědět


Když si to trochu nastudujete,

Pavel Hudecek,2013-09-06 15:21:06

zjistíte, že ty finance jsou celkem rozumně fungující samoregulační mechanizmus financování rozvoje průmyslu.

Sice se tam vyskytuje menší nestabilita zanesená lidmi, co si z toho dělají kasíno, ale ti nemají dlouhodobý vliv. Občas sice způsobí krach, ale při něm přednostně zkrachují právě oni.

Nebezpečnější jsou politici, kteří se snaží působit dojmem, že jejich řízení bude lepší, než ta samoregulace. Jenže právě proto, že trhy jsou vázány na reálný svět, stává se z toho boj proti přírodě/fyzice, který se sice díky některým vlastnostem peněz dá vést dost dlouho, ale fyzika vždy nakonec zvítězí. Návrat k realitě často začne krachem, který způsobili "hráči v kasínu".

Je to krásně vidět, když např. porovnáte krach z 80. let s rokem 2008: Tehdy byl sice velkej průšvih, po kterém obchodníci skákali z oken, ale za chvíli bylo zas vše OK a jelo se dál. To proto, že Reagan se do toho nepletl a státní zásahy naopak rušil. V 90. letech ovšem Clinton usoudil, že i nezaměstnaný černoch by měl mít právo na hezký dům na hypotéku a nechal vytvořit mechanizmus, který vedl k tomu, že se takováhle absurdita bankám vyplácela. Od té doby se už jen čekalo na den zúčtování. No a protože se čekalo dlouho, stihla se nemoc velmi rozšířit. Pro nás je ještě horší, že mezi tím se v EU začal praktikovat dotační socialismus, takže jsme v průšvihu taky.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace