Hrozí vypnutí Golfského proudu a příchod doby ledové?  
Mýtus o mražených mamutech den poté.


 

Zvětšit obrázek
Na východním pobřeží USA chybí pásmo tzv. oceánského klimatu, i když je na pobřeží oceánu. Zatímco na tichomořském pobřeží Kanady sahá teplé klima stejně daleko na sever dočista stejně jako v Evropě. (Zdroj)

Al Gore býval za Clintona vicepresidentem USA. V roce 2006 se proslavil dokumentárním filmem „Nepříjemná pravda“. V něm například hrozí, že se kvůli globálnímu oteplování vypne teplý Golfský proud a přijde nová doba ledová. To zní dost hrozivě, protože noviny informují, že Golfský proud už opravdu začíná dramaticky zpomalovat.
Možná bych ale s nákupem kožichů ještě nespěchal. Golfský proud zpomaluje a zrychluje každou chvíli. Jsou to běžné sezónní výkyvy jako střídání ročních období. Vysvětluje to článek Quirina Schiermeiera „Ocean circulation noisy, not stalling” v Nature. Z vrtů v ledovcích Grónska (např. vrt GISP2) víme, že například za časů starého Říma bylo v Atlantiku tepleji než dnes a přesto se Golfský proud nevypnul. Golfský proud navíc může ovlivnit jen Evropu, nikoli Antarktidu, nemůže tedy způsobit celosvětovou dobu ledovou.
Je sice fakt, že Evropa má teplejší klima než východ Kanady, ač jsou na stejné zeměpisné šířce. Pokud byste tomu ale chtěli učinit přítrž, vypnout Golfský proud by nestačilo. Museli byste obrátit směr rotace celé planety. Díky ní se v našich zeměpisných šířkách větry stáčejí po směru hodinových ručiček (Coriolisova síla). Tedy oceánský vzduch z Atlantského oceánu proudí na východ do Evropy, nikoli na západ do Kanady. To proto je v Evropě tepleji. Jde o vítr. Golfský proud s tím nemá mnoho co dělat. Podrobněji tento mýtus vysvětluje článek profesora Richarda Seagera „The Source of Europe"s Mild Climate”  v American Scientist.

 

 

Zvětšit obrázek
V našich zeměpisných šířkách převládají větry vanoucí od západu na východ. Proto také Kolumbus neplul do Ameriky z Itálie po rovnoběžce, ale nejprve sjel dolů k rovníku. Aby mohl plout po větru a ne proti větru. (Zdroj)

Není divu, že Gorův snímek „Nepříjemná pravda“ byl britským Nejvyšším soudem označen za vědecky nepodložený. Soud: „Podle klimatického panelu OSN je velmi nepravděpodobné, že by se oceánský dopravníkový pás v budoucnu vypnul, ač se pokládá za pravděpodobné, že se termohalinní cirkulace může zpomalit.” Soud nařídil, že pokud se Gorův film promítá ve školách, musejí být děti na nepravdy upozorněny. České vydání knižní podoby „Nepříjemné pravdy“ bohužel dotovalo české ministerstvo životního prostředí.


Al Gore za svůj film dostal Nobelovu cenu míru a Oskara za nejlepší dokument. Nápad s Golfským proudem přitom převzal z Emmerichova katastrofického sci-fi filmu „Den poté“ (2004). Z tohoto sci-fi si do svého „dokumentu“ bez dovolení vypůjčil i jednu scénu s animovaným hroutícím se ledovcem. Televizi ABC to potvrdil animátor filmu.

 


 

 

U Emmericha byla zápletka dotažena ad absurdum, protože ve filmu doba ledová (zaviněná vypnutím Grónského proudu) nastupuje během pár vteřin. Takže letící helikoptéra zmrzne v letu na rampouch včetně paliva a pilota. Režisér se hájí, že precedentem jsou mamuti. Ti přece také zmrzli bleskově, o čemž svědčí, že měli ještě v žaludku čerstvou ještě nestrávenou trávu, no ne?
Jenže to je chyták. U slonů a mamutů v žaludku nedochází k trávení nikdy. Slouží jen jako sklad, k trávení jsou střeva. Dále, ne každé umrzlé zvíře je automaticky obětí doby ledové. Třeba v Mongolsku v roce 2009 ve vánicích umrzly desítky tisíc kusů dobytka, také s trávou v hubě. Většina mamutů nejspíše vůbec neumrzla. Většinu mamutů nacházíme v „yedoma“, což je větrem navátá spraš. Zasypaly je „písečné bouře“. Navíc nalezení mražení mamuti nezemřeli najednou, ale desítky tisíc let od sebe.


Bleskové zmražení má sice v reálném světě jakýsi předobraz. Když končila poslední doba ledová, oteplovací trend byl asi na tisíc let přerušen mrazivým obdobím zvaným Mladší Dryas. Jeho nástup ale přišel během desítek let, ne desítek minut. Jenže ani tady strašení Golfským proudem neobstojí. Dlouho byla sice populární teorie, že tehdy kvůli oteplování roztál led v Severní Americe a protrhla se hráz obřího jezera Agassiz. Čerstvá voda pak zředila Golfský proud a ten se prý vypnul. Tato teorie má jedinou chybičku. Jak ukázal Thomas Lowell z University of Cincinnati, k protržení tohoto jezera došlo až stovky let po začátku chladného období. Jezero Agassiz se zřejmě nikam nevylilo. Prostě se v důsledku změny místního klimatu vypařilo.


Tyto závěry jsou v souladu se zjištěním vědců z Lamont Doherty Earth Observatory  (Piotrowski a kol. 2005). Ukazuje se, že změny cirkulace oceánských porodů jako je ten Golfský, přicházejí vždy až po změnách klimatu. Nejsou příčinou, ale naopak důsledkem. Kolikrát už jsme v klimatologii takovou záměnu příčiny a důsledku viděli?
Emmerich ale svůj námět nečerpal z vědecké literatury. Předlohou jeho filmu byla kniha „Příchod globální superbouře” (The Coming Global Superstorm) od Arta Bella a Whitley Striebera. Což jsou známí tvůrci rozhlasových pořadů o nadpřirozenu a paranormálních záhadách („Coast to Coast AM“ a „Dreamland“). Pan Strieber napsal rovněž knihu vzpomínek „Communion“ o tom, jak ho prý uneslo UFO.

 

 

Literatura:

Bell, Art a Strieber, Whitley. The Coming Global Superstorm (Pocket Star Books, 1999)
Broecker, Wallace S. (2006). "Was the Younger Dryas Triggered by a Flood?". Science 312 (5777): 1146–1148.
Carlsson, Anders E. What Caused the Younger Dryas Cold Event? (Geology, duben 2010)
Golfský proud se zastavuje, tvrdí britský vědec (Ekolist.cz 2.12.2005)
Ice Age Ocean Circulation Reacted To, Did Not Cause, Climate Change At Glacial Boundaries  (Science Daily, 1.5. 2005)
Long-Lost Lake Offers Clues to Climate Change (web University of Cincinnati, /  říjen 2011)
Lowell T.V. et al. Radiocarbon deglaciation chronology of the Thunder Bay, Ontario area and implications for ice sheet retreat patterns (Quaternary Science Reviews, v. 28, p. 1597–1607, 2009)
Piotrowski, A. M., S. L. Goldstein, S. R. Hemming, and R. G. Fairbanks (2005), Temporal relationships of carbon cycling and ocean circulation at glacial boundaries, Science, 307 (5717), 1933-1938.
Seager, Richard. The Source of Europe’s Mild Climate (American Scientist 11.12.2008)
Schiermeier, Quirin. Ocean circulation noisy, not stalling (Nataure 448, srpen 2007)
Taber, S., Perennially frozen ground in Alaska: its origin and history, Geological Society of America Bulletin 54:1433–1548, 1943.
Vereshchagin, N.K., The mammoth ‘cemeteries’ of north-east Siberia, Polar Record 17(106):3–12, 1974; p. 3.
Will global warming trigger a new ice age? (Guardian 13.11. 2003)

Psáno pro Osel.cz a Klimaskeptik

Datum: 26.11.2013 09:49
Tisk článku

Související články:

Zalednění Antarktidy přivodil tektonický posun     Autor: Josef Pazdera (26.11.2021)
Klimatologové sopky nemají rádi     Autor: Josef Pazdera (24.08.2021)
Ztráty ledu v západní Antarktidě odborníci přisuzovali klimatickým změnám     Autor: Josef Pazdera (19.08.2021)
Jak to je s hurikány?     Autor: Josef Pazdera (19.07.2021)
Elektromobily – vlci v rouše beránčím?     Autor: Miloslav Pouzar (19.07.2021)Diskuze:

Vďaka za opravu

Anton Matejov,2013-11-28 07:38:17

Nešťastne zvolene poradie slov. Chcel som zdôrazniť, že to silne horelo aj za prítomnosti snehu, a sú tam skutočne asi veľké množstva skleníkového metánu. Je možné, že práve sneh a ľad vyplňujú rôzne štrbiny, diery a štrbiny cez ktoré tento plyn môže unikať do atmosféry.
Celkom dobre ešte nepoznáme množstva uloženého metánu a ropy. Ropa podľa pôvodných predpokladov už mala dochádzať. Nové a nove náleziska nútia teorie o rope prehodnotiť. S metanom to bude asi ešte komplikovanejšie, lebo jeho uskladnené objemy nemusia súvisieť priamo so životom. Našli ho aj na Marse a podobne.

Odpovědět

Golfský proud

Jaroslav Lepka,2013-11-27 21:30:32

Chtěl bych jen reagovat na větu : "Tedy oceánský vzduch z Atlantského oceánu proudí na východ do Evropy, nikoli na západ do Kanady. To proto je v Evropě tepleji. Jde o vítr. Golfský proud s tím nemá mnoho co dělat."
Mohu se autora zeptat, kde a od čeho se ten teplý vzduch ohřál ???

Odpovědět


pro Jaroslav Lepka

Stanislav Kaštánek,2013-11-27 21:59:16

Vzduch se ohřál od vody Golfského proudu, která přináší asi 5E+22 J až 1E+23 J za rok. Tepelný výkon asi 60 000 Temelínů, počítal jsem to tady včera a (pan Kremlík ?) mi smazal 2 příspěvky, počítadlo má ještě stále o 2 víc.

ADMIN STRÁNKY
Pane Kaštánku, uvádíte hromadné odkazy na neautorizované články ze stránek zaměřených na ezoteriku a psané pod pseudonymem, a taková argumentace do diskuse nepatří.

Odpovědět


Pane Lepka

Vitezslav Kremlik,2013-11-27 22:38:11

Ze Evropa má teplejší, tedy oceánské klima, to není o tom, ze by se vzduch od neceho ohrál. Jde o setrvacnost. Oceán je tezkopadny a dlouho mu trva, nez se zahraje ci ochladi. Proto v oceanskem klimatu jsou mirne zimy. Ergo jsou zimy teplejsi.

Odpovědět


pro V.Kremlík

Stanislav Kaštánek,2013-11-27 23:32:59

Článek píše:
" Pokud byste tomu ale chtěli učinit přítrž, vypnout Golfský proud by nestačilo. Museli byste obrátit směr rotace celé planety. Díky ní se v našich zeměpisných šířkách větry stáčejí po směru hodinových ručiček (Coriolisova síla). "
http://cs.wikipedia.org/wiki/Cykl%C3%B3na
"Cyklóna, neboli tlaková NÍŽE, je oblast se sníženým tlakem vzduchu, přičemž tlak vzduchu v jejím okolí je vyšší než tlak uvnitř oblasti..
Vlivem rotace Země pak na severní polokouli probíhá cirkulace vzduchu v cyklóně vždy PROTI směru pohybu hodinových ručiček."
Časté tlakové níže z Atlantiku do Evropy se tedy točí proti směru hodinových ručiček. Tlaková výše nad mořem u Bemund se točí ve směru hodinových ručiček.
Masy vzduchu nebo mořské proudy, které se pohybují na severní polokouli se stáčí Coriolisovou silou DOPRAVA. tedy Golfský proud kopíruje pobřeží Norska.
Schéma cyklony a anticyklony
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ciclone.svg

Odpovědět


pane Kremlíku,

Jaroslav Lepka,2013-11-28 20:58:38

vy se v tom teda motáte. Proč tedy západní Kanada má studenější klima, když na ni působí stejné setrvačné vlivy ještě většího oceánu, Pacifiku ?

Odpovědět

lokalne ci globalne

Curious Seeker,2013-11-27 16:50:32

Dobry clanok, vdaka.

Ale s tymto nesuhlasim "Golfský proud navíc může ovlivnit jen Evropu, nikoli Antarktidu, nemůže tedy způsobit celosvětovou dobu ledovou."

To by potom napr.vybuch sopky v Indonezii nemohol spustit malu dobu ladovu...

Odpovědět


Pane Curious Seeker

Vitezslav Kremlik,2013-11-27 22:40:05

Výbuch sopky opravdu zadnou malou dobu ledovou spustit nemuze ani omylem. To si pletete pricinu a nasledek. Mala doba ledova mela hodne silnou sopecnou aktivitu, protoze poklesla slunecni cinnost. Slunecni vitr ovlivnuje zemskou kuru a ma vliv na sopecnou cinnost.

Odpovědět


Neviem si dobre predstaviť,

Anton Matejov,2013-11-28 08:59:02

ako môže Slnečný vietor väčšou mierou ovplyvňovať kôru a sopečnú činnosť. (Teória Kremlika) Ovplyvňuje tak zanedbateľnej miere. Viem že môže ovplyvniť magnetické javy v atmosfére. Magnetické javy, majú zanedbateľné malo spoločne s výbuchom sopiek. Viem si ale dobre predstaviť, že výbuchy viacerých sopiek, môžu naštartovať dobu ľadovú, alebo reťazové reakcie na vznik doby ľadovej. Vyvrhnú do atmosfery prach a plyny, ktoré zatienia a odrážajú slnečné žiarenie. Vyvrhnu aj plyny, ktoré reťazovo menia chemické zloženie atmosféry spôsobom, že albedo odrazivosti dopadu slnečného žiarenia sa výrazne mení. Množstvo sklenikových plynov v atmosfere dodáva aj život. Množstvo života ale erupcie sopiek výrazne zredukuje. Vznikajú reťazové následky. Rastliny určite viacej zachytávajú príkon od Slnka,a menej ho odrážajú späť ako skaly.(Celková energetická bilancia). Zvieratá dodávajú atmosfére napríklad sklenikový metán.(Zaujímave je že Nórski vojaci začali kampaň na túto tému a majú jeden deň v týždni bez mäsa, aby upozornili a sami prispeli k zníženiu množstvo metánu v atmosfére.) Ale výbuchy sopiek vo väčšom množstve, následkami, ale aj zatienením slnečného žiarenia výrazne zredukujú aj množstvo života (ktorý reguluje chemické zloženie atmosféry.)Sopky vybuchujú často. To znamená, že niekedy môžu explodovať súčasne viaceré, napríklad aj so supersopkami.
Jedine, ak by slnečný vietor ovplyvňoval chemické zloženie vyššich vrstiev atmosféry. Mechanizmy a význam reakcii vo vyšších vrstvách atmosféry ešte málo poznáme.

Odpovědět

Bezpochyby!

Vladimír Němec,2013-11-26 16:03:31

Jenže ty vracečky odpovídají zpětnému toku v hlubinách - a ten se do průměru teplot nepočítá!

Odpovědět


Omyl

Vladimír Němec,2013-11-26 16:04:22

patří k příspěvku dole

Odpovědět

Stúpanie hladín svetových

Anton Matejov,2013-11-26 14:03:22

oceánov a mori už môže zmeniť smer svetových prúdov, ako Gólfský prúd. Na póloch sa zrýchľuje topenie ľadovcov. Mňa zaujali aj štúdie že na Sibíri a severe sa rýchlo môže roztopiť sneh. Pod snehom sa nachádza veľké množstvo vysoko skleníkového metánu. Na videu ukážkovo zapaľovali metán aj pri snehu.Roztopenie tohto snehu by mohlo spôsobiť únik Metánu vo veľkom.A to môže reťazovo spôsobiť otepľovanie. Tiež reťazovo spôsobí zrýchlenie topenia ľadovcov na póloch a rast svetových morí a zmeny svetových prúdov.
Sa čudujem, že za to dostal nobelovku. Americký politici sú ale majstri v reklamách a poznajú dobre význam reklám. K reklame určite napomáhajú sporné filmy.
To ale naznačuje, že niektoré teórie sa presadzujú nie kvôli tomu, že k nim neexistujú alternatívne teórie. Ale preto, že majú kvalitnú reklamu. S nesprávneho predpokladu, alebo neúplného predpokladu ide vypočítať všeličo aj absurditu.

Odpovědět


Pane Matejov

Vitezslav Kremlik,2013-11-27 22:42:42

Pisete: "Pod snehom sa nachádza veľké množstvo vysoko skleníkového metánu." Pozor. Vetsina metanu je schovana bezpecne stovky metru pod permafrostem. A ten metan neunikl ani za minule doby meziledove, ktera byla teplejsi nez ta nase.

Odpovědět


methan

Stanislav Kaštánek,2013-12-01 19:56:13

http://www.antarcticglaciers.org/glaciers-and-climate/climate-change/
a
http://www.antarcticglaciers.org/wp-content/uploads/2012/07/Vostok_420ky_4curves_insolation_to_2004.jpg
Vrchol doby meziledové před asi 120 000 roky přinesl nárůst ppb CH4 asi na dvojnásobek ( na asi 700 ppb).
Methan ( v podstatě zemní plyn) může být pod permafrostem, mohou tam být i methanové klatráty. Permafrost obsahuje zmrzlou organickou hmotu blízkou rašenině, jejím biochemickým rozkladem při zvýšení teploty vznikne methan. Tání permafrostu probíhá od konce doby ledové a je silně povrchové. Prudký nárůst ppb CH4 ( zhruba o 1000 ppb za 100 let) je v souvislosti s rostoucí těžnou zemního plynu a jeho úniky.Vliv mají i velkochovy dobytka. Po roce 1990 se i nadále otepluje, ale ppm CH4 roste málo. Prostě křivka ppb CH4 nekopíruje plně nárůst teplot od asi 1880.

Odpovědět

GO

Vladimír Němec,2013-11-26 12:07:48

Pokud si ovšem představím Golfský proud (všechny mořské proudy) jako tepelný výměník mezi teplými a studenými oblastmi, tak pouhá změna rychlosti toku (při stejném tepleném příkonu) může jednoduše vysvětlit měřené povrchové oteplení oceánu a tím i celé GO planety! Asi jako když stáhnu u kotle ústředního topení výkon čerpadla, ale topit budu pořád stejně. Trubky budou teplejší.

Odpovědět


Nikoliv

Josef Šoltes,2013-11-26 12:59:10

To není zcela přesné, trubky budou teplejší pouze někde, na konci okruhu bude chladněji. Zákon zachování energie platí. Tepla se vyzařuje stále stejně (přibližně), pouze místo jeho vyzáření se mění.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvkuTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace