Kterak prasečí geny ošálily člověka  
Asi skoro každý bude souhlasit s tím, že domácí kočka v paneláku, tedy tvor nechytající myši a na rozdíl od psa ani nehlídající být, je "ve skutečnosti" parazitem. Využívá ve svůj prospěch lidskou emocionální prázdnotu nebo sublimovanou potřebu hladit něco hebkého/chlupatého. Pokusíme se ale ukázat, že podobným "parazitem" jako kočka je třeba i kráva nebo prase.

Na první pohled se jedná o divnou představu. Jsme zaplaveni emotivní zelenou propagandou o tom, jak ve velkochovech či jinde zlí lidé ubližují ubohým zvířátkům, vykořisťují je a parazitují na nich. Bez ohledu na to, zda se nějakým ubohým zvířátkům skutečně ubližuje, ale ve vzájemném vztahu platí především opak. Parazitem je spíše zvíře.

Podobně jako kočka ve svůj prospěch (= ve prospěch svých genů) využívá nějaké naše emoční problémy, využívá prase ve prospěch svých genů naši potřebu cpát se vepřovým (navíc často k vlastní škodě). A jaký že je to ten prasečí prospěch z toho všeho? Především skutečnost, že člověk investuje hromadu prostředků do rozmnožování prasečích (či kravích a slepičích) genů.

'Následkem toho je dnes nesrovnatelně víc prasat, která dokážou úspěšně parazitovat na lidském sklonu jíst vepřové, než prasat živořících bez lidské asistence v lesích (neboť divoké a domácí prase jsou dvě ekologické strategie téhož druhu),' uvádí profesor Jan Zrzavý v chystané knize 'Proč se lidé zabíjejí?' (titul má vyjít na podzim tohoto roku v nakladatelství Triton).

Můžete se na to podívat i takhle:

- Člověk investuje do množení prasečích genů mnohem více než prase investuje do množení genů lidských.

- V minulosti byla prasata pasena volně v lesích. Pokud by pro ně byla kooperace s člověkem nevýhodná, dávno by se rozutekla. Prasečích genů, které se nerozutekly, je však dnes nesrovnatelně více než genů 'rozutečených'.

- Není dnes náhodou na světě i více prasat než lidí?

- Dokázalo by prase vůbec přežít ve srovnatelné hustotě populace, jako dnes obývá vepříny? Co by se stalo, kdyby vztah člověk-prase náhle skončil? Čí stavy by rychleji poklesly (aneb kdo je na kom závislejší, kdo tedy parazituje?).

Takže, až si příště dáte řízek nebo tlačenku, můžete namísto provinilých sebezpytných úvah ve stylu 'ubohý pašík' pohlédnout na tučné břicho, změřit si vysoký tlak a umaštěnými rty zabrumlat: 'Hrome, to lstivé evolučně úspěšné prase mě zase dostalo!'

I když to vlastně nebude tak docela pravda - pašík byl reálně zabit a sněden, mezitím ovšem nejspíš mnohonásobně pomnožen, takže nás 'dostaly' spíše prasečí geny.

Máme jedinou naději. Domácí prase nás potřebuje. Jeho geny potřebují ke své existenci geny člověka-milovníka vepřového. Pokud my, kteří se přejídáme vepřovým, bídně zhynem (ať už bezprostředně, nebo budeme díky tučnému bachoru alespoň hendikepováni v sexuální kompetici, a nepředáme tedy svoje vepřomilné geny dále), bude to v konečném důsledku také prohra genů prasečích. A tak čekám, že ty lstivé prasečí geny začnou už brzy syntetizovat nějakou látku, která nás, milovníky vepřového, oproti zbytku populace pořádně zvýhodní. Nějaký univerzální lék nebo feromon. Dnes se proto futruju s klidem a říkám si: Starej se o můj úspěch konečně i ty, vepřový parazite, do toho, prasečí geny, ukažte, co umíte!

Autor: Pavel Houser
Datum: 31.05.2004
Tisk článku

Související články:

Důvtipný výzkum odhalil, jak fungují pruhy zeber     Autor: Stanislav Mihulka (26.02.2023)
Vlci nakažení toxoplazmou se mnohem častěji stávají vůdcem smečky     Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2022)
Krádež identity stylem „Toxo“     Autor: Josef Pazdera (29.10.2022)
Cestování a riziko hyperinfekce     Autor: Josef Pazdera (12.01.2022)
Sedminohé žáby na západě USA     Autor: Tereza Prokopová (02.07.2020)Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 15:57:40

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

uchylovinka

waltari,2005-02-27 02:23:09

tak tohle je nejvetsi uchylovina co sem cetl,clovek prece investuje do tech prasat kvuli sobe kvuli svemu uzitku a uz kasle na to ze to z tech prasat dela tvory na nem zavisle ,kdyz chytis prase divoke a zavres ho do chlivku ,potom napr.umres prase vyrazi vratka a hura do lesa .myslim ze si s tve smrti mnoho delat nebude.naopak prase domaci ktere je chovem zamereno na sadlo mensi ochlupeni atd.to ma po uteku z chlivku po prvni zime v lese za sebou.

Odpovědět

Super! (Přehodnocuju své vegetariánství) ;-)

Eva Kocandova,2004-10-16 17:09:41

Konečně mi to došlo! Promiňte prasátka! Celých dlouhých deset let Vám škodím tím, že Vás nežeru!
;-)
Super článek, miluju takovéto inspirativní pohledy na věc z neobvyklých úhlů.

Odpovědět

Já si myslím, že mitochondrie hrají roli jenom bíl

Pavel Brož,2004-06-01 14:12:23

a že skutečné šedé eminence stojí nenápadně v pozadí - kdoví, zdali těmi zlosyny nebudou nakonec Golgiho tělíska, vždyť považte, nikdo o nich moc nemluví, nikdo je moc nezkoumá, jenže kdo může vyloučit, že netahají někde vzadu za své intrikánské nitky!

Odpovědět

Kdepak, jsme

pajout,2004-06-01 13:55:34

jen zivna puda mitochondrii...

Odpovědět

A což teprve představa,

Pavel Brož,2004-06-01 11:38:57

že jsme se stali obětí konspirace bílých laboratorních myší, jak už odhalil autor Stopařova průvodce po Galaxii :-)))

Odpovědět

re: islam

pavel houser,2004-06-01 11:36:30

mozna by nekdo mohl napsat povidku o valce civilizaci, kterak jsou ale vsechny tajne rizeny prislusnymi hospodarskymi zviraty (nas ridi prase, proti tomu co ja vim arabsky velbloud). myslim, ze do mozaiky ruznych spikleneckych teorii tato idea zapada velmi vkusne :-)

Odpovědět

re: islam

pavel houser,2004-05-31 21:47:54

mozna by nekdo mohl napsat povidku o valce civilizaci, kterak jsou ale vsechny tajne rizeny prislusnymi hospodarskymi zviraty (nas ridi prase, proti tomu co ja vim arabsky velbloud). myslim, ze do mozaiky ruznych spikleneckych teorii tato idea zapada velmi vkusne :-)

Odpovědět

Tu sociomorfnost té knihy bych nepřeháněl

Pavel Brož,2004-05-31 14:48:49

Podle mě je její skutečný vliv na chování společnosti velice malý, to možná jenom někteří evoluční teoretici by viděli rádi tak velký vliv myšlenek v té knize vyjádřených na společnost jako takovou (nemám přitom nic proti evolučním teoriím, spíše jen chování některých evolučních teoretiků mi přijde více jako kázání nového evangelia, než jako vědecká argumentace - zvláště tehdy - neodpustím si opět vzpomenout názor, který opravdu nikdy nezkousnu - pokud své teorie považují vlastně za něco více než vědecké teorie, za jakýsi nevyvratitelný metafyzický rámec, či co, z čehož jsem pokaždé, když to čtu, na palici). Knihu samotnou vyjma biologů zná podle mě moc málo lidí na to, než aby měla nějaký sociomorfní účinek.

Odpovědět

no...

pavel houser,2004-05-31 14:31:46

no, ve skutecnosti ale nikdo nevi, zda pavel houser/broz maji nejakou strategii, ale jiste je smysluplne o tom takto uvazovat - podobne jako v pripade genu. K Sobeckemu genu - vrta mi hlavou, proc je kniha pokladana za "sociomorfni" v tom smyslu, ze pry odpovida soucasne atomizovane/individualisticke/egoisticke povaze. tomu prece mnohem lepe hovel puvodni darwinismus. pokud je sobecky gen sociomorfni, pak jsme vsichni v podstate schizofrenici s rozpadlou "nejednotnou" osobnosti. treba se k tomu jeste nekdy vratim v samostatne uvaze :-)

Odpovědět

poznámka bokem

Pavel Brož,2004-05-31 13:14:56

Stejně je to zvláštní, jak se od dob vyjití Sobeckého genu od Dawkinse proměnila používaná biologická terminologie. Píšeme o genových strategiích a investicích, ačkoliv je nám zároveň všem jasné, že žádný gen žádné strategické ani investiční rozvažování dělat nemůže, že se to tak akorát navenek jeví. Samozřejmě jde ale o užitečnou myšlenkovou zkratku, která usnadňuje úvahy o evolučních procesech.

Odpovědět

Ad Jirka

Pavel Brož,2004-05-31 13:08:26

No investují dost, to máte pravdu, ale z hlediska jejich genů jde o mimořádně výhodnou investici, protože ji investují ve prospěch lidí, kvůli jejimž choutkám se ty prasečí chovy úspěšně rozrůstají. Skoro bych řekl, že jde o investici podobného typu, jako když např. Bill Gates nezištně investuje svůj software za babku do škol.

Odpovědět

islám

jarda petr,2004-05-31 12:09:15

No, ještě pořád je tu šance, že nás přemohou islámští fundamentalisté a vepřové a chov prasat nám jednoduše zatrhnout. Už se těším, jak pak se zadostiučiněním řeknu: "Dobře vám tak, prasata!"

Odpovědět

Investice prasat

Jirka,2004-05-31 09:15:09

"Člověk investuje do množení prasečích genů mnohem více než prase investuje do množení genů lidských."
---
Mne se zda, ze prasata do mnozeni lidskych genu investuji celkem dost - zivoty naproste vetsiny jedincu.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace