Nová léčba srdečního selhání - balónkové bandážování srdce  
Po žaludku s mašličkami z vnějšku a balónkem zevnitř, na mnohé z nás nejspíš čeká podobná šněrovačka na srdce. S novým způsobem předcházení toho nejhoršího, když už toho je v našem srdíčku hodně špatně, to vypadá velmi dobře.

    

Zvětšit obrázek
C-Pulse od firmy Sunshine Heart oddálí infarkt a v mnoha případech nahradí transplantaci. Výhodou jejího pulzačního zařízení je, že se na aortu nenašívá, ale jen přikládá. Manžetou se obepne část srdce a aorty a její smršťování synchronizované s pacientovým srdečním rytmem pomáhá srdci hnát krev do těla.

Je nás hodně, co po pár schodech lapáme po dechu a při sebemenší práci nám tlak na prsou dává na srozuměnou blížící se infarkt.  V USA se počet takto vážně nemocných se srdcem vyšplhal k pěti miliónům. Každonočně přitom těch nově překvapených, přibude půl milionu. Léčí se to hlavně prášky, ale farmaka v tomto případě nejsou všemocná. A když medikamentózní popohánění pumpy, ani  elektřina z kardiostimulátoru a stenty už nezabírají, je tu ještě transplantace. Jenže tu komplikuje nedostatek tkáňově kompatibilních motorkářů.  A umělých srdcí je na počet potřebných infarkťáků také jako kapka v moři. Dokonce ani ti za vodou, které doprovází na cestách sanitka a co mají za zády vlastní kliniku, na tom nejsou o mnoho lépe. 

Zvětšit obrázek
Možnost testovat nový přístroj dostalo sedm amerických pracovišť. William Abraham je profesorem kardiovaskulární medicíny, profesorem fysiologie, buněčné biologie a kdo ví čeho. Je také spoluautor publikace s dosavadními výsledky zařízení C-Pulse, která vyšla v nejnovějším čísle Journal of American College of Cardiology Heart Failure. (Kredit: Ohio State University)

I přes veškerou péči a miliardy, které na vývoj umělých srdcí a podpůrných prostředků označovaných v literatuře jako VAD (ventricular assist devices) šly, jsou výsledky poměrně hubené. Operace jsou navíc složité a pro ty potřebné, kteří jsou často již takřka nad hrobem, je zákrok příliš náročný. Ti se smyslem pro černý humor říkají, že renomé klinik neohrozí takoví adepti na transplantace, kteří na tom ještě nejsou tak špatně a těch několik měsíců by i tak nejspíš přežili.

 

 

 

 

 

Zvětšit obrázek
S externím VAD se na procházky moc chodit nedá. (Kredit: NIH)


 

 

Nápad jít na to z jiného konce, než kuchat co se dá a na pahýly cév pak látat něco umělého, co má navíc velkou snahu se začít odhojovat a tak po jisté době hrozí každou chvíli protržením, měla parta výzkumníků okolo kalifornské firmy Sunshine Heart Inc. z Tustinu. Vytvořili ponožku na srdce doplněnou o balónek a nazvali to „C-Pulse“. Jejich manžeta obepíná srdce v místech kde ho opouští aorta. Celé to je připojeno pomocí drátů k externímu zdroji napájení. Ten zajišťuje dostatek energie potřebný k mechanickému stahování bandáže. Cykly se synchronizují s pacientovým tepem. Při každém stahu srdce se v manžetě rychle nafoukne balónek, načež ho technika stejně rychle splaskne. Zařízení tak vytváří externí stahy, které ochablému srdci pomáhají vytlačovat krev do řečiště. S prvním funkčním prototypem se firma vytasila před pěti lety. Nyní už je několik pacientů v prvním kole testů a podle odborníků z Ohio State University Wexner Medical Center si svůj „futrál na srdce“ nemohou vynachválit. Místo očekávané smrti se jim zdravotní stav výrazně zlepšil.

 

Zvětšit obrázek
Pacient s novějším typem implantovaného LVAD – podpůrného prostředku řešícího postižení levé komory srdeční (L = „left“). Na posílení pravé komory a oběhu mezi srdcem a plícemi, jsou na podobném principu podpůrné prostředky nesoucí označení RVAD (R = „pravý“). Pro zvlášť komplikované pacienty se volí podpora obou komor, což mají na starosti BIVAD. Všechny tři typy těchto podpůrných pump je nutné přišívat k cévám a právě spojky mezi živou tkání a umělým jsou zdrojem komplikací a příčina, která ze všech těchto vymožeností dělá pro pacienty prostředky krátkodobého řešení problému. (Kredit: NIH)

V nejnovějším čísle specializovaného časopisu pro srdcaře „Journal of American College of Cardiology Heart Failure“ se píše, že  C-Pulse má již dvacet pacientů. Podle klasifikace používané americkou asociací srdcařů (New York Heart Association (NYHA), se vždy jednalo o hodně rizikové případy spadající do třídy III nebo IV. Pro ty je charakteristické vysoké až velmi vysoké riziko srdečního selhání.
Po implantaci přístroje C-Pulse stav pacientů hodnotilo konsorcium nezávislých profíků a to po dobu šesti měsíců až jednoho roku. Z oněch dvaceti pacientů se u šestnácti stav zlepšil tak významně, že v klasifikaci funkční třídy NYHA výrazně poskočili. Tři z pacientů po roce od zákroku měli jen mírné nebo žádné příznaky srdečního selhání. Kardiologickou hantýrkou: „z některých trojkařů a čtyřkařů byli najednou jedničkáři“. Nám laikům dá o něco lepší představu bodové hodnocení průměrného skóre kvality života. To se u pacientů s namontovaným C-Pulse zlepšilo téměř  o 30 bodů. Zde stojí za to připomenout, že v případě klasické léčby, tedy prášky, se v průměru dosahuje zlepšení jen o pět až deset bodů. A tak se chce zvolat, jen víc a houšť takových nápadů. Už proto, že srdeční selhání se stalo jednou z nejrychleji narůstajících forem onemocnění srdce a je také jedním z nejčastějších důvodů kvůli kterému musíme trávit svůj drahocenný čas v nemocnici. 


Výhody

Zvětšit obrázek
Schema netradičního technického řešení L-Pulse. Pokud se v této souvislosti hovoří o „kontra pulzaci“, míní se tím fakt, že k nafouknutí balónku dochází až následně po stahu srdce, kdy je chlopeň uzavřena. (Kredit: Sunshine Heart, Inc.)

C-Pulse šetří srdce a předchází infarktu. Zabírá i tam, na co léky už nestačí. Je mnohem levnější, než náhradní srdce a jiné VAD prostředky. Netřeba přišívat cévy na něco cizího. Odpadá léčba imunosupresivy a léky na snížení srážlivosti krve.

 

Nevýhody
Zatím jich moc není. Snad jen náročnost na energii a že baterie se nevejdou do těla. Pacient tak svou garderóbu musí doplnit o taštičku, kterou když chce svému srdci námahu ulehčit, si musí připnout a zapnout knoflík. Baťůžek s bateriemi a  dodávajícím není až tak velkým problémem, otravná je ta zásuvka v kůži na břiše, což je vstupní brána infekcí a nepříjemná komplikace třeba ve vaně. V tom jsou na tom s pacienty vylepšenými o umělé srdce téměř stejně. Ti si ale svou brašničku nemohou odložit ani na chvilku. 

Zvětšit obrázek
V pravém dolním rohu je vidět externí elektrody, které snímají činnost srdce a podle jeho stahů řídící jednotka synchronizuje stahy balónku. Instruktážní video je neveřejné, ale ke shlédnutí je ZDE http://www.sunshineheart.com/procedure/


Jistá nevýhoda by se prý mohla objevit, jakmile se podaří vyřešit bezdotykové napájení přístroje přes kůži. Sportovci jsou totiž ochotni pro úspěch podstoupit takřka všechno. Berou steroidy, nechají si dávat krevní konzervy a nejspíš si již nechávají upravit i své geny. Dokladem toho co se ve vrcholovém sportu děle jsou nekonečné aféry slavné Tour de France. Místo sportu se stala  zápolením lékařských týmů o co nejsilnější doping, na který jsou laboratorní testy krátké.

Psáno pro ALPHA MEDICAL a Osel.cz

Tam, kde se točí velké peníze se švindluje i s fysiologií.  Nyní testovaný srdeční návlek je také žhavým kandidátem nového typu dopingu. Nejspíš není daleko doba, kdy se sportovní komisaři, kromě moče a případně krve, budou muset závodníkům nahlížet i do vnitřností, zda je nemají vyšperkované „mini-měchy“ a dálkovým ovládánim si kontra pulzacemi krátkodobě nevylepšují svůj srdeční výkon. Video: Prvním Evropanem, kterému byl letos C-Pulse voperován je Ross Swift. Pochází z Velké Británie z města Devon a zákrok mu provedli v londýnské nemocnici Harefield. Je mu 54 let a video ho ukazuje jak se se svým baťůžkem zvládá svatební veselku své dcery. Jedno poněkud reklamní video, nicméně názorné. (Kredit: Sunshine Heart, Inc.)

 

Literatura
The Ohio State University 
NIH, National Heart, Lung and Blood Institute 
Journal of American College of Cardiology Heart Failure
Sunshine Heart, Inc.

Datum: 10.10.2014 14:43
Tisk článku

Související články:

Železom proti srdcovému zlyhaniu     Autor: Matej Čiernik (18.01.2024)
Vědci zjistili jak nám sůl zvyšuje krevní tlak     Autor: Josef Pazdera (14.09.2022)
Príbeh koronárnych stentov     Autor: Matej Čiernik (18.11.2021)
Nečekaný objev regulace krevního tlaku – naděje pro hypertoniky     Autor: Josef Pazdera (12.06.2021)
Atypické příznaky infarktu     Autor: Josef Pazdera (20.05.2021)Diskuze:

Radek Hroch,2014-10-13 09:08:09

A nemůže se náhodou stát, že u jedinců s ateriosklerózou ta cevá masáží praskne nebo se něco uvolní do oběhu?

Odpovědět


Nemělo by

Josef Pazdera,2014-10-13 12:58:40

Pokud si zjednodušeně představíme aortu jako steřelou duši, potom hrozí riziko výdutí a v nich tvorba něčeho, co jednak snižuje výkon srdce a také v důsledku narušené cirkulace krve podporuje tvorbu vmetků, případně v místě zelabení cévy riziko ruptury, potom manžeta působí tak trochu jako plášť, který tu duši ve špatném stavu drží pohromadě aby se nestalo něco horšího. Riziko, které popisujete existuje, ale je mnohem menší než ta, která hrozí víc a které pomáhá bandáž řešit.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz