Kondomy měnící barvu po styku s pohlavně přenosnou chorobou  
Britští mladíci přišli s nápadem, který vyhrál prestižní cenu a boduje i u tradičně konzervativní anglikánské společnosti – projekt kondomů opatřených skrytou barvičkou, která při kontaktu s infekčním agens to dává patřičně najevo.

 

Koncept "S.T.EYE." získal první cenu od Isaac Newton Academy
Koncept "S.T.EYE." získal první cenu od Isaac Newton Academy

Myšlenky doktríny provozovat sex pouze v rámci manželství, a to bez jakékoliv antikoncepce, aby vždy mohlo dojít k plození, jsou vedeny dobrou vírou, ale středověké představy dnešnímu světu škodí. Alespoň to tak prohlašují experti UNAIDS, organizace Spojených národů mající za úkol bránit šíření pandemie AIDS. A stejně to vidí i většina infektologů, majících přehled o útrapách spojených s šířením a léčbou dalších pohlavně přenosných nemocí. Zajímavá myšlenka, jak části zdravotních problémů svět zbavit, se nezrodila v hlavách otitulovaných, ale u teenagerů.

Zásobu barevných dudlíků asi bude dobré spotřebovat co nejdříve. Brzo by místo úsměvu mohly u partnerky vyvolat šok.
Zásobu barevných dudlíků asi bude dobré spotřebovat co nejdříve. Brzo by místo úsměvu mohly u partnerky vyvolat šok.

Třináctiletí studenti Daanyaal Ali a Chirag Shah, spolu s o rok starším Muazem Nawazem, se svou představou přišli za učitelem. Ten to naštěstí nevzal jako vtip a ani škola se nezalekla, že jí to u části veřejnosti zdiskredituje a nápadu se postavili čelem. Pomoc přišla ve formě shánění informací, kontaktů na imunology a posouzení, zda je nápad technicky realizovatelný. Koncept dostal jméno "S.T.EYE."  a rychle si získává věhlas, patřičně podpořený udělením první ceny Akademií Isaaca Newtona. Spolu s převzetím finančního oceněním mladíky nyní čeká přijetí v Buckinghamském paláci.    
Nejspíš není daleko doba, kdy budou k mání latexové kondomy s navázanými protilátkami schopnými reagovat na specifické antigeny a spouštět kaskádu enzymatických reakcí na jejichž konci, v případě styku s infekčním agens, změní barvu. Podle informací poskytnutých BBC, pokud dojde ke kontaktu s chlamydiemi, zezelená. Žlutá bude signalizovat přítomnost virů herpes. Fialová lidský papillomavirus (HPV) a syfilis se má tvářit modře.

 

Dodáváme jen, „klobouk dolů“. Držíme palce, aby se projekt realizoval co nejdříve a ve finančně dostupný produkt. Mladých, kteří se za své intimní problémy stydí a na kliniku raději nejdou, je podle expertů hodně.

Datum: 25.06.2015
Tisk článku

Související články:

Chlamydie a neplodnost     Autor: Josef Pazdera (09.05.2004)
Nechráněný styk zhoršuje nádory děložního krčku     Autor: Josef Pazdera (05.09.2006)
První globální analýza sexu     Autor: Stanislav Mihulka (05.11.2006)
Léky proti HIV nenahradí kondom     Autor: Jaroslav Petr (01.08.2008)
Muži se budou očkovat vakcínou proti rakovině děložního krčku     Autor: Josef Pazdera (29.10.2011)
Galactic Cap     Autor: Josef Pazdera (09.06.2014)Diskuze:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace