Mariňáci zkoušejí elektrického robotického psa  
Video z testů robopsa na základně námořní pěchoty v Quantico ve Virginii.

Váleční stratégové mají tendenci vybavovat torny svých  svěřenců kromě maršálské hole, stále větším počtem vychytávek. Vším možným ověšený bojovník tak připomíná vánoční stromeček, s pohyblivostí je naštíru a o únavě už i po krátkém pochodu, ani nemluvě. Americká výzkumná agentura DARPA, financovaná Pentagonem, vymýšlí a také již předvedla, celou řadu robotických pomocníků, aby mariňákům jejich úděl ulehčila. Příkladem je loni prověřovaná vylepšená verze mechanické muly LS3, která si nechá líbit  400 liber nákladu.

Eric Keenan, US Marine Corps
Eric Keenan, US Marine Corps

Jako doprovod úderných jednotek jsou soumaři tahající dva metráky munice a proviantu, dobří, ale na rozdíl od živých oslů s vyoperovanými hlasivkami, osvědčenými už za druhé světové války, dávají svým řevem nepříteli včas na srozuměnou, že je čas na útočící vymyslet něco nepěkného. Omotorovaní mezci se tak nejspíš uplatní hlavně při odtahování z míst pod palbou. Jako záchranáři těch, od nichž se štěstěna boha Marse, odvrátila.

Velcí psi (BigDogs) jsou na tom podobně, jako monstrózní muly. Také vrčením svého benzínového srdce prozradí protivníkům svojí přítomnost. Napravit by to nyní měli elektro-psi. Vrtět ocáskem přestávají již po ujití 1600 stop a proto jejich testy nyní mají prověřit, zda toho jejich půl kilometrového šmejdění v nepřehledném prostoru je lepší, než nic. Nasazovat svou kůži by e-psi(y) měli především při obsazování budov. Svou rotující „hlavou“ místnost skenuje a jakmile pakety odešle, lehne si. To aby svým pohybem nerozptyloval pozornost zbytku své útočící smečky. Psovod zpoza rohu na obrazovce  vidí, je-li v místnosti vzduch čistý a také by poznal, kdyby jejich nejlepší e-přítel šlápl na něco nášlapného.

 

 


 

 

 

Doba, kdy se do válečné vřavy chrabří bojovníci vrhají bok po boku svých mechanických bratrů, již nastala. A soudě podle dalšího videa, to brzo bude ještě mnohem lepší. Autononí quadrupedy, menší než předvádí americká DARPA, se snaží vytvořit v Curichu švýcarští vývojáři z ETH. Jimi předvedené štěňátko, na rozdíl od většiny jiných velikostně podobných čtvernožců, nepoužívá k pohybu končetin hydrauliku, ale miniaturní přesně ovládané elektromotory. Díky tomu dokáže být velmi rychlé. Prototyp jménem StarlETH se svými 40 centimetry výšky a 26 kilogramy hmotnosti, je univerzální platformou, na kterou toho půjde hodně namontovat. Ukázat to má i na quadruped instalovaný quadcopter  - čtyřvrtulový dron na zádech čtyřnožky, který  má záchranářům v případě potřeby, snímat zájmovou oblast z perspektivy. A to by se vojákům také mohlo zamlouvat.

 

 

 

Literatura

DARPA,  ETH Zurich

Datum: 23.09.2015
Tisk článku

Související články:

Vylepšený AlphaDog a něžné doteky elastického chapadla     Autor: Josef Pazdera (12.09.2012)
DARPA trénuje robotického soumara LS3     Autor: Stanislav Mihulka (22.12.2012)
Pes mariňáků má novou hlavu     Autor: Josef Pazdera (03.03.2013)
HyQ - novinka mezi robotickými kráčedly     Autor: Josef Pazdera (17.03.2014)
Robotický gepard už běhá a skáče bez pupeční šňůry (video)     Autor: Josef Pazdera (31.05.2015)
Jak se vyrovnáme s autonomními smrtícími roboty?     Autor: Stanislav Mihulka (07.06.2015)Diskuze:

Civilné využitie

Marek Fucila,2015-09-28 12:39:57

400 ~ 180kg, to by unieslo skoro každého človeka. Keby to bolo dlhšie, bol by to šikovný poník.:-) Ale až sa s tým armáda vyhrá, možno by sa dala zväčšiť šírka, a prerobiť to na náhradu invalidných vozíkov...

Odpovědět

Dokáží v případě vážných logistických problémů konzumovat

Josef Hrncirik,2015-09-27 10:37:33

hladoví mariňáci robotické psy,
nebo alespoň psi mariňáky?

Odpovědět

Dokonalý PistoriUS

Josef Hrncirik,2015-09-26 09:01:40

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace