Digitální epidemiologie: Vyhledávání na Google potvrdilo úspěch vakcíny  
Analýza vyhledávání informací na Google ve 36 zemích světa ukázala, že očkování proti planým neštovicím doopravdy funguje.

 

Jasné plané neštovice. Kredit: Thomas Netsch / Wikipedia.
Jasné plané neštovice. Kredit: Thomas Netsch / Wikipedia.

Ať chceme nebo ne, motorem dnešní doby je Google. Každý den k němu usedají miliardy lidí, které něco zajímá. A z jejich vyhledávání lze vytěžit spoustu zajímavých dat. Nedávno to zjistili i epidemiologové a rozhodli se pomocí údajů z Google o vyhledávání výrazu pro plané neštovice“ prozkoumat účinnost očkování proti planým neštovicím. Nakonec se jim to povedlo a jejich zajímavý výzkum přispěl k rozjezdu nového vědeckého oboru digitální epidemiologie.

 

 

Kevin Bakker uprostřed. Kredit: UMICH.
Kevin Bakker uprostřed. Kredit: UMICH.

Původcem planých neštovic je virus varicella-zoster (HHV-3) ze skupiny herpesvirů. Touto nemocí se v dětství nakazí téměř každý, její průběh je obvykle mírný a téměř nikdy se už nevrátí, takže se lidé planých neštovice tolik neobávají. Jenže plané neštovice mohou mít velmi těžké komplikace, například záněty mozku, zápaly plic nebo záněty jater. Platí to dvojnásobně, když se planými neštovicemi nakazí teenager nebo nedejbože někdo dospělý. Vyloženě zle na tom jsou lidé s oslabenou imunitou, které plané neštovice mohou poslat na věčnost.

 


Proti planým neštovicích existuje vakcína. V některých zemích je součástí plánovaného očkování, v dalších zemích, včetně České republiky nebo Spojeného království je nepovinná, a doporučuje se především dospělým, kterým se v dětství plané neštovice vyhnuly. Je to velmi bezpečné očkování, které může uškodit prakticky jenom tehdy, kdy ho omylem dostane někdo s dramaticky poškozenou imunitou. Mezi lety 1998 a 2013 je známý jediný případ úmrtí, kdy touto vakcínou naočkovali britské dítě s leukémií.

 

Google může nabídnout zajímavá data. Kredit: Google
Google může nabídnout zajímavá data. Kredit: Google


Jak se dalo očekávat, zavedení vakcíny proti planým neštovicím vedlo k poklesu počtu onemocnění. A také to vedlo ke vzteklým protestům odpůrců jakýchkoliv očkování, což se také dalo čekat. Ověření úspěšnosti tohoto očkování je ale kupodivu poměrně problematické. Důvodem je zvláštní povaha planých neštovic. Jde o to, že narozdíl od naprosté většiny ostatních nemocí, proti nimž se očkuje, se pacienti s planými neštovicemi často léčí doma. A po lékařích se často nepožaduje, aby o planých neštovicích podávali hlášení. Takže o nich v řadě zemí nejsou žádné pořádné záznamy.

 

 

Souprava k očkování proti tak trochu jiným neštovicím. Kredit: CDC.
Souprava k očkování proti tak trochu jiným neštovicím. Kredit: CDC.

Kevin Bakker z Michiganské univerzity a jeho spolupracovníci proto využili data z prohlížeče Google. Analyzovali vyhledávání výrazu pro plané neštovice v celkem 36 zemích za období 11 let. A jejich výsledky jsou více než výmluvné. Když v zemích jako Německo, Austrálie nebo Spojené státy plošně zavedli očkování proti planým neštovicím, tak počet vyhledávání o tomto onemocnění nápadně poklesl. Zároveň tato vyhledávání přestala být sezónní (podle sezón planých neštovic) a pravidelněji se rozložila v rámci celého roku, zatímco v zemích, kde se proti planým neštovicím očkuje jenom lokálně, jako například ve Španělsku nebo Itálii, k žádným takovým změnám ve vyhledávání planých neštovic na webu nedošlo.

 


Aby měli Bakker a jeho kolegové jistotu, tak porovnali údaje z Google s daty pocházejícími ze zemí, kde lékaři hlásí výskyt planých neštovic. Šlo o Mexiko, Thajsko, Estonsko, Austrálii a USA a fungovalo to. Badatelé měli výhodu v tom, že příznaky planých neštovic bývají jasně zřetelné a lidé si je obvykle nepletou s jinými chorobami. Pro Bakkera to bylo naprosto vzrušující. První použití digitální epidemiologie pro očkování v praxi přesvědčivě potvrdilo úspěšnost vakcíny proti planým neštovicím. Podobné analýzy chování lidí na webu už byly v minulosti použity pro sledování šíření infekčních onemocnění. Bakker a spol. je ale poprvé využili pro hodnocení účinnosti vakcíny. 

Literatura

IFL Science 2. 6. 2016, PNAS online 25. 5. 2016, Wikipedia (Chickenpox).

Datum: 02.06.2016
Tisk článku

Související články:

Náboženská paranoia a šíření dětské obrny     Autor: Stanislav Mihulka (12.10.2006)
Opičí neštovice na postupu     Autor: Jaroslav Petr (05.09.2010)
Stojí virus neštovic před definitivní likvidací?     Autor: Stanislav Mihulka (15.05.2011)
Imigrace a infekční onemocnění     Autor: Miloslav Pouzar (02.09.2015)
Jak reálná jsou zdravotní rizika migrace?     Autor: Stanislav Mihulka (19.09.2015)Diskuze:

... ke vzteklým protestům odpůrců jakýchkoliv očkování

Viliam Mlich,2016-06-15 15:23:10

Nevím, jestli to autor zkresluje záměrně, anebo má jen nedostatečné informace. Žádní vzteklí odpůrci jakýchkoliv očkování neexistují. Existují jen odpůrci zákonem nařízené povinnosti očkovat, t.j. zastánci dobrovolného očkování. Je to stejné, jako s kouřením v hospodách: nikdo nezpochybňuje, že kouření škodí, lidi se jen brání, když jim někdo "chytřejší" chce nařizovat, co mají a co nesmí dělat se svým vlastním majetkem a se svým vlastním zdravím.

Odpovědět

Narodil som sa k hlbokom socializme ...

Richard Palkovac,2016-06-05 11:37:55

... takze ma ako dieta povinne zaockovali proti vsetkemu, co bolo predpisane a som tomu rad. Ten rodic , co svoje deti neda zaockovat, potom moze vitazoslavne prehlasovat, ze jeho detom sa aj napriek tomu nic nestalo, ale je to len vdaka tym ostatnym, ktori svoje deti dali zaockovat. Staci totiz aby bolo urcite percento (podla druhu choroby) zaockovane a dana nemoc sa nedokaze sirit.

Ockovanim, sice podstupujete urcite velmi male riziko, ze vasmu dietatu uskodite, lenze ak by kazdy tak uvazoval, bolo by to pre deti v globale ovela horsie.

Neockovat, je nieco ako vyuzivat socialny system, a cely zivot nepracovat, ved naco, ostatni vyrobia viac ako potrebuju a zo socialnych davok prezijem.

Jedine ockovanie proti chripke povazujem za nepotrebne a v podstate nezmyselne. Najlepsie je neist k lekarovi, chripku vylezat bez liekov a za par rokov , uz chripku dostatvat nebudete.

Odpovědět


Re: Narodil som sa k hlbokom socializme ...

Richard Palkovac,2016-06-05 11:43:56

S tou chripkou som to myslel v dospelosti.

Odpovědět


Re: Re: Narodil som sa k hlbokom socializme ...

Alexandr Kostka,2016-06-06 08:04:20

OSobně jsem přesvědčen, že s očkováním je to jako s antibiotiky. Nwesmírně užitečný pomocník. Ovšem současně obrovská hrozba, když se zneužívá. Rozhodně je užitečné "základní" očkování, proti TBC, pravým neštovicím, tetanu atd, čili proti opravdu smrtícím infekcím. Ale každá očkovací látka má svá rizika, vedlejší účinky. Jedněmi bagatelizované jako "bezvýznamné", druhými naopak zdůrazňované coby smrtelné nebezpečí. Osobně bych k rizikům přičítal, že nabuzený imunitní systém následně nevhodně reaguje i na jiné podněty, než je nemoc. Jinými slovy, patrně to vyvolává alergie. A když jsme u toho, tak nikdo nezjistil (a nenapadá mě, jak zjistit) na kolik za ústup nemocí v "civilizovanám" světě může očkování a na kolik právě ta civilizace. Věci jako pitná voda, mýdlo, úklid odpadků, to že 2/3 populace nejsou podvyživené (ještě začátkem dvacátého století naprosto běžný stav) atd. Takže otázka za milion" Jsou země třetího světa promořené nemocemi proto, že neočkují, nebo proto, že je tam nulová hygiena, hlad a špína? (Ps, osobně si myslím, že svůj vliv má každý zmiňovaný faktor)

Odpovědět


Re: Re: Re: Narodil som sa k hlbokom socializme ...

Richard Palkovac,2016-06-06 10:09:10

Na Vasu otazku polozenu v zavere sa da myslim odpovedat celkom jednoducho prikladom, ked v roku 1954 v USA zacali ockovat proti detskej obrne, tak v priebehu roka-dvoch sa urcite nezmenili hygiena, hlad ani spina a ucinok bol jasny.

http://www.teraz.sk/zdravie/usa-obrna-prve-hromadne-ockovanie/74853-clanok.html

*

Odpovědět

Očkoval

Mojmir Kosco,2016-06-04 09:45:47

jsem děti a ty potom nedostanou plané neštovice , ale pátou šestou a další číselné nemoci s velmi podobnými příznaky

Odpovědět


Re: Očkoval

Pavel S,2016-06-04 15:01:50

Po pravé příčině těch chorob zapátrejte ve své vadné genetické výbavě.

Odpovědět

Očkování je dobrá věc.

Jaroslav Mrázek,2016-06-03 12:53:42

Ale někde jsem četl, že prodělané zarděnky a plané neštovice v mládí ochrání dospělého člověka ve vyšším věku před tou nejhorší nemocí, jednoduš proto, že imunitní systém byl v mládí vytrénován POŘÁDNOU nemocí a ne jen oslabenou v očkovací dávce... včil mudrujte....lidé v divočině a bez očkování se dožívají o dost vyššího věku, než ve sterilním prostředí chovaní městští jedinci ...

Odpovědět


Re: Očkování je dobrá věc.

Petr Kr,2016-06-03 13:13:44

Otázka č.1: Kde je ta divočina? Myslíte Norsko a Švédsko?
Otázka č.2: Sterilní městské prostředí existuje kde? A "chovají" se tam prasata nebo mluvíme o psech? Stresující městské prostředí plné emisí a prachu v Ostravě, kde "jsou chovaní" městští hornící umírající na neštovice?
Nějak se ni ten váš příspěvek zdá, jako plácnutí do lavoru s vodou. Hluk, mokro a smysl nebo poučení, či myšlenka nikde. Nerozumím.

Odpovědět


Re: Očkování je dobrá věc.

Jirka Niklík,2016-06-03 15:44:40

Před kterou nejhorší nemocí?

Odpovědět


Re: Re: Očkování je dobrá věc.

Milan Krnic,2016-06-04 14:34:40

No přeci před smrtí.
A je jasně, že pokud bybo choroby proděláte, a sejde vhodně cca 10 na 49 okolností, pak se, jak pan Mrázek zmiňuje, dožijete vyššího věku.

Odpovědět


Re: Re: Re: Očkování je dobrá věc.

Milan Krnic,2016-06-04 14:36:27

*tyto

Odpovědět


Re: Očkování je dobrá věc.

Pavel Ondrejovic,2016-06-03 20:06:16

Ked si precitate navod na pouzitie vakciny, tak sa tam explicitne pise, ze platnost ockovania je obmedzena. Este v detstve to treba preockovat.
V kombinacii zo znamym faktom, ze tuto chorobu clovek za normalnych okolnosti moze dostat iba raz a s tym, ze toto ockovanie nie je prave lacne, som zistoval co je vo veci.

Ludia co vedia z biologie&mediciny viac ako ja mi dodali vysvetlenie ktore mi pride celkom hodnoverne:
- ockovanie organizmu vysvetli ako sa proti tomu da branit, ale bez styku s povodcom choroby na to organizmus casom zabudne.
- prekonana choroba znaci, ze clovek dozivotne vlastni v organizme povodcov choroby, t.j. organizmus ma dozivotne na com trenovat. Vedlajsi efekt je ten, ze v pripade oslabenia imunity clovek moze dostat pasovy opar.

Po zrelej uvahe som osobne dospel k nazoru, ze v tomto konkretnom pripade je rozumnejsie zabezpecit, aby dieta prekonalo chorobu v detstve a ma pokoj od jedneho opakovaneho ockovania v zivote.

Odpovědět


Myslíte,že Vaši kolegové pochopí?

Jaroslav Mrázek,2016-06-04 10:16:15

Oni to spíše berou jako útok na očkování a NECHTĚJÍ pochopit . Což je u evidentně inteligentních lidí známkou profesních klapek na očích, neumožńujících pohled jen trošku kolem k posouzení souvislostí ... na téhle neschopnosti vidět zřejmé, protože to není povolené, na to jako civilizace dojedeme. Ti "trénovaní" ale přežijí ....

Odpovědět

Očkování

Rudolf Svoboda,2016-06-03 11:08:12

Neštovice jsem neměl, očkoval jsem se a funguje to. Po zkušenosti s komplikacemi jaké měla známého dcera budu své druhé dítě očkovat proti neštovicím také.

Odpovědět


Re: Očkování

Roman Horváth,2016-06-11 21:41:52

Súhlas. Nebol som ani očkovaný, ani som chorobu neprekonal ako dieťa. Dostal som to minulý rok ako 36-ročný a skoro som „zomrel“ (v silných úvodzovkách). Odvtedy som „stále“ (t. j. často) chorý. (Dúfam, že najneskôr do dvoch rokov sa imunita spamätá a prestanú pravidelné návštevy všeobecného lekára.)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace