SARS - 16. dubna  
Amoy Gardens – noční můra Hongkongu

Obytný blok Amoy Gardens straší celý Hongkong. Nejprve tu došlo k nakažení velkého počtu obyvatel, mezi kterými se choroba šířila bez ohledu, jestli tito lidé spolu přišli do styku nebo ne. Teď mají lékaři podezření, že virus v Amoy Gardens je poněkud „divočejší“ variantou už beztak notně divokého koronaviru vyvolávajícího SARS.

Šíření choroby SARS v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens  zůstává záhadou. V podezření byli švábi, což tak trochu napovídá o hygienických podmínkách, v jakých obyvatelé tohoto bloku žijí. Ve hře je stále i netěsné odpadní potrubí, protože kontaminace lidskými výkaly byla prokázána nejen na toaletách, ale dokonce i v kuchyních bytů. To je jen další důkaz, že středoevropský hygienický standard je realitě Amoy Gardens na hony vzdálen.


V Hongkongu se chorobou SARS zatím nakazilo 1232 lidí a z toho plná čtvrtina (zhruba 320) bydlí v Amoy Gardens. Z 56 obětí choroby jich na obyvatele tohoto bloku připadá 7. Mikrobiolog Yuen Kwok-young je přesvědčen o vyšší agresivitě viru z Amoy Gardens. Tady jsou jeho argumenty:


Obyvatelé Amoy Gardens mají těžší průběh onemocnění. Až pětina jich musí být na umělé ventilaci (u jiných obětí SARS je to „jen“ 10%). Také zdravotnický personál nakažený od lidí z Amoy Gardens má těžší průběh onemocnění. U pacientů z „bloku hrůzy“ provází SARS  v 60% případů i silné průjmy (ostatní pacienti je mají průjmy jen ve 20% případů).


Možnost, že se v Amoy Gardens vyvinul agresivnější kmen nevylučuje ani Julie Gerberdingová, ředitelka amerického Centra pro kontrolu chorob. Je ale možné, že na vině je i odlišný způsob nákazy. Většina pacientů se nakazí vdechnutím viru, ale obyvatelé Amoy Garden zřejmě virus polkli s potravou a virus se jim dostal do trávícího traktu.Až dvacet procent pacientů nakažených v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens skončí na umělé ventilaci plic. Je to důkaz, že virus z tohoto zdroje nabírá na agresivitě?


 

Datum: 16.04.2003
Tisk článku

Zrcadlo moudrosti - Eseje o tradiční vědě a posvátném umění - Burckhardt Titus
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 298 Kč
Zrcadlo moudrosti - Eseje o tradiční vědě a posvátném umění
Burckhardt Titus
Související články:

Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)
Cibetky v tom byly nevinně     Autor: Ota Beran (21.02.2008)
SARS hrozí, nebo nehrozí?     Autor: Josef Pazdera (20.09.2006)
SARS a nebo ptačí chřipka     Autor: Jaroslav Petr (22.06.2006)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace