SARS 13. června  
Lékořice obsahuje látku účinnou proti koronaviru vyvolávajícímu SARS.
Po velmi nedobrých zprávách o návratu SARS to kanadského Toronta, přichází zpráva dobrá – objevila se látka podstatně účinnější něž dosud používaný ribavirin. Látku zvanou glycirhizin otestovali s úspěchem proti koronaviru němečtí vědci z lékařské fakulty ve Frankfurtu.
Lékořice (Glycyrrhiza glabra L.)Na jásot je ale dost času. Látka účinkuje v tak vysokých koncentracích, je že pro praktickou léčbu nevhodná. Tak velkou tabletu bychom prostě nesnědli.
V situaci, kdy látek účinných proti původci SARS je nepříjemně málo, je ale takový objev skutečně vítaný. Vědci doufají, že se jim podaří vyvinout molekulu odvozenou od glycirhizonu s podstatně větším účinkem. Testy probíhají na virech pěstovaných na opičích buňkách v laboratořích. Jejich působení v lidském těle zůstává nejisté.
Proto je zřejmě namístě i nadále dbát na preventivní opatření. K nim patří i karanténa osob, které se mohly nakazit. Že ani ta není „neprůstřelná“ dosvědčuje případ medika z Toronta, který prošel karanténou a jako zdravý nastoupil na stáž do místní porodnice. Neodsloužil mnoho směn, když se u něj projevil SARS. V Británii byly popsány tři případy lidí, kteří prodělali infekci koronavirem bez vážnějších příznaků a „vyleželi ji doma". Zdá se, že během nemoci ani nenakazili nikoho ze svých blízkých.


Nemocnice v Torontu mají opět „zákaz návštěv“ poté, co se do města vrátil SARS.Světová zdravotnická organizace nicméně neztrácí optimismus a hlásá, že pandemie SARS „odchází“. Opírá se o pokles počtu případů z Číny, Singapuru a Tajvanu. „Comeback“ choroby v Kanadě ale nabádá k opatrnosti. Navíc o reálnosti poklesu případů SARS v Číně vyjádřila i sama Světová zdravotnická organizace několikrát pochyby.


Datum: 13.06.2003
Tisk článku

Zrcadlo moudrosti - Eseje o tradiční vědě a posvátném umění - Burckhardt Titus
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 298 Kč
Zrcadlo moudrosti - Eseje o tradiční vědě a posvátném umění
Burckhardt Titus
Související články:

Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)
Cibetky v tom byly nevinně     Autor: Ota Beran (21.02.2008)
SARS hrozí, nebo nehrozí?     Autor: Josef Pazdera (20.09.2006)
SARS a nebo ptačí chřipka     Autor: Jaroslav Petr (22.06.2006)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace