Britská hexakoptéra s brokovnicí je specialistou na boj ve městě  
Boj ve městě bývá velmi náročný a přináší mnoho obětí. Britský autonomní dron i9, jehož operace řídí vzdálený operátor, útočí na protivníky v místnostech či budovách palbou ze dvojhlavňové brokovnice. Kromě toho dokáže srážet cizí drony z oblohy jako létající beranidlo.
Hexakoptéra pro městský boj. Kredit: Lucy Fisher / Twitter.
Hexakoptéra pro městský boj. Kredit: Lucy Fisher / Twitter.

Boje ve městech náležejí k těm nejvíce náročným a nejvražednějším. Každý velitel by byl určitě rád, kdyby to nebezpečných situací na městském bojišti mohl namísto lidských vojáků posílat efektivně bojující roboty. Vývojáři britského velitelství UK Strategic Command vyvinuli, společně s nejmenovanou britskou společností, v rámci projektu Project i9 pozoruhodný bojový dron, který je vyloženě specializovaný právě na městský boj.

 

Dron i9 již existuje jako prototyp, i když informací o něm je jenom poskrovnu. Jde o hexakoptéru o průměru zhruba 1 metr, která má k dispozici strojové vidění, umělou inteligenci a dvouhlavňovou brokovnici. Je určený k létání v městském prostředí i uvnitř budov a místnosti. Rychle se pohybuje v místnostech, vyhledává a identifikuje cíle, a když je najde, tak je zlikviduje výstřelem brokovnice. Tvůrci dronu s brokovnicí si to představují tak, že zaútočí na místnost či budovu obsazenou protivníky, které následně vevnitř zlikviduje. Jak je doposud zvykem u vyzbrojených dronů, přinejmenším na Západě, útok dronu na člověka schvaluje lidský operátor. Dron již testují britští vojáci.

 

Americký mariňák s brokovnicí. Kredit: Eric A. Clement (U.S. Navy).
Americký mariňák s brokovnicí. Kredit: Eric A. Clement (U.S. Navy).

Útoky na protivníky v budovách či místnostech bývají velmi náročné. Vojáci obvykle musí vyhodit do vzduchu dveře a následně se probít dovnitř. Útočící jednotky obvykle utrpí ztráty, především pokud jde první nasazené vojáky v průběhu útoku. V britské armádě může nejnebezpečnější část takových operací časem převzít dron i9. Útočníci vyhodí do vzduchu vstup – a pak pošlou i9. Očima dronu se přitom stále dívá jeho vzdálený operátor.

 

Design dronu i9 zajišťuje, že se nezřítí v blízkosti zdí či stropů. Tam totiž vzniká jev, označovaný jako „wall suck problem“, který spočívá v tom, že plochý povrch stěny či stropu narušuje proudění vzduchu k vrtulím dronu. Následkem pak bývá zřícení dronu. Díky pokročilému strojovému vidění i9 dokáže sám vyhledat cíle a identifikovat je. Jde o podobný proces, jako když autonomní vozidlo rozeznává dopravní značky a překážky na silnici.

 

Velké bojové drony jako Bayraktar TB2 jsou sice dobré proti tankům, ale s obsazenými budovami mnoho nesvedou. Kredit: Bayhaluk / Wikimedia Commons.
Velké bojové drony jako Bayraktar TB2 jsou sice dobré proti tankům, ale s obsazenými budovami mnoho nesvedou. Kredit: Bayhaluk / Wikimedia Commons.

Nový dron není jen zabijákem lidských protivníků, i když je v tom nepochybně dobrý. Funguje také jako létající beranidlo a dovede autonomně srážet drony protivníka z oblohy. V tomto případě je autonomní létání nutností, protože lidské smysly nejsou v extrémně rychlých soubojích dronů příliš platné.

 

Umělá inteligence dronu zajišťuje nejen navigaci a rozeznávání cílů, ale také udržování stability během letu a hlavně během palby dronu. V tuto chvíli i9 zvládá brokovnici, ale jeho tvůrci do budoucna počítají s tím, že dron bude vyzbrojený dalšími zbraněmi, včetně raket nebo kulometů. Dron i9 je jedním z prvních dronů v armádách Západu, který má k dispozici vlastní zbraně. Můžeme se ale vsadit, že nebude posledním.

 

Literatura

Popular Mechanics 2. 10. 2020.

Datum: 07.10.2020
Tisk článku

Související články:

Drony vyzbrojené samopaly by mohly provždy změnit podobu boje     Autor: Stanislav Mihulka (19.08.2017)
Čína prodává zabijácké drony na Střední východ     Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2019)
Turecko jako první zavádí do výzbroje drony s lehkým kulometem     Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2019)
Bojový tryskový dron Loyal Wingman poprvé testoval motor     Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2020)Diskuze:

Lada 1,2020-10-08 11:05:51

pro průlet dveřmi se otočí na bok

tady video, jak může létat helikoptéra a ta má jeden hlavní rotor jenom
https://www.youtube.com/watch?v=F4-gOvrarxg

Odpovědět


Re:

Honza Šimek,2020-10-08 20:35:00

Pokud by měl taky kolektivní ovládání úhlu náběhu listů na vícero rotorech (podle obrázku v Timesech na to nevypadá), tak by mohl letět delší dobu bokem a zachovat si vztlak (jako ta helikoptéra), jinak by musel obracet směr otáčení rotorů, což se mi při otáčkách běžných pro drony moc nezdá. Nějaké omezení manévrovatelnosti v těsných prostorách tam nejspíš bude.

https://www.thetimes.co.uk/article/armed-drone-is-a-real-street-fighter-5j0vvk3vx?wgu=270525_54264_16021806692001_9c00ae3a2d&wgexpiry=1609956669&utm_source=planit&utm_medium=affiliate&utm_content=22278

Odpovědět


Re:

Pavel Hudecek,2020-10-09 00:06:42

Klasická helikoptéra má rotor s kolektorem a naklápěcími lopatkami, jejichž náklon se může měnit i v rámci jedné otáčky, proto s tím nemá problém. Ale multikoptéry zpravidla mají jednoduché vrtule. Je to nejen levnější, ale v tomto případě hlavně odolnější. Vrtulníkovej rotor s kolektorem, je v miniaturním provedení velmi háklivej. Vrtulníkoví modeláři o tom vědí své. Jednou si škrtneš a rotor za 100 kKč je v ...

Na druhou stranu, pokud se v těch dveřích nemusí zastavit, může multikoptéra proletět nakloněná prostě jen setrvačností.

Odpovědět

Velikost a dvere

Petr Slachta,2020-10-07 17:40:12

JAk leta v tech objektech kdyz ma cca metr v prumeru? Vetsinou se prece pouzivaji dvere velikosti 60-90cm. Tim asi neproleti ne?

Odpovědět

Take my money

Peter Somatz,2020-10-07 16:24:44

V ktorom e-shope sa da kupit?

Odpovědět


Re: Take my money

Peter Somatz,2020-10-07 16:38:27

Toto sa bude pytat asi vela ludi. Nie je to taka zlozita technologia, aby to bezne firmy nevedeli vyrobit.

https://www.youtube.com/watch?v=9fa9lVwHHqg&ab_channel=ALTER

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz