Malé děti věří více robotům než lidem z masa a kostí  
Ačkoliv důvody zatím nejsou příliš jasné, srdce dětí předškolního věku si při učení získají spíše roboti než lidé. Děti by je raději měli za důvěrníka, který zná jejich tajemství, za kamaráda a také za učitele. Právě robotům více tolerují chyby a nedomnívají se, že by to roboti dělali schválně. Pedagogové mají každopádně nad čím přemýšlet.
Roboti úspěšně pronikli mezi hračky. Kredit: Wikimedia Commons, AlejandroLinaresGarcia, CC BY-SA 4.0.
Roboti úspěšně pronikli mezi hračky. Kredit: Wikimedia Commons, AlejandroLinaresGarcia, CC BY-SA 4.0.

Děti poznávají svět. Nasávají ho jako houba. Zároveň ale vnímají různé informace různým způsobem. Rebecca Stowerová ze švédského institutu KTH (Kungliga Tekniska högskolan) a její kolegové zjišťovali, jak malé děti vnímají informace z různých zdrojů, které přitom mohou být v rozporu. Aby toho nebylo málo, zapojili roboty.

 

Logo. Kredit: KTH.
Logo. Kredit: KTH.

Badatelé k tomu využili 111 dětí ve věku 3 až 6 let. Rozdělili je do skupin a pouštěli jim videa s lidmi a roboty, jak pojmenovávají objekty. Některé z těchto objektů děti znali, jiné nikoliv. Roboti a lidé v experimentu byli různě spolehliví. V některých případech dávali známým objektům chybná jména. Například říkali talíři lžíce a podobně. To byl pro vědce způsob, jak ovlivňovat pohled dětí na to, jak je kdo spolehlivý.

 


Rebecca Stower. Kredit: R. Stower.
Rebecca Stower. Kredit: R. Stower.

Jak to dopadlo? Malé děti vcelku přesvědčivě dávají přednost robotům. Když byli lidé a roboti prezentováni jako stejně spolehliví, děti se raději ptali na jména objektů robotů a jejich odpověď spíše přijali jako správnou. Stejně tak by děti měli raději za důvěrníka, s nímž sdílejí tajemství, za kamaráda a také za učitele – robota, nikoliv člověka.

 

Velmi zajímavé bylo, že když byli nespolehliví lidé i roboti, děti měli tendenci považovat lidi za aktéry, kteří dělají chyby schválně, kdežto roboty nikoliv. Zdá se, že vnímání spolehlivosti robotů dětmi je oddělené od jejich hodnocení jako sociálního partnera. Jednoduše řečeno, děti jsou ochotné kamarádit s robotem, i když nevypadá spolehlivě.

 

Mezi dětmi byly určité rozdíly. Starší ze studovaných dětí důvěřovali lidem více než mladší děti, ale jen tehdy, když byli roboti prezentováni jako méně spolehliví než lidé. Celkově ale děti zastávaly názor, že spolehliví roboti jsou důvěryhodnější než spolehliví lidé.

Jak badatelé zdůrazňují, ve výzkumu se nezabývali tím, proč vlastně děti upřednostňují roboty. Další věc je, že počet zkoumaných dětí nebyl oslnivě vysoký a interakce založené na videu nemusejí úplně odrážet skutečný život. Takže, jako obvykle, to bude chtít další výzkum. Každopádně se ale ukazuje, že fascinace roboty u malých dětí má velký pedagogický potenciál. Proč to nevyužít?

 

Video: Embodied AI talk series - Rebecca Stower

 

Literatura

Science Alert 31. 5. 2024.

Computers in Human Behavior 157: 108229.

Datum: 01.06.2024
Tisk článku

Související články:

Necháme si poradit od robota?     Autor: Stanislav Mihulka (26.10.2015)
Sanctuary AI představili humanoidního robota Phoenixe s inteligencí Carbon     Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2023)
Humanoidní robot Figure 01 se autonomně učí napodobováním lidí     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2024)
Roboti Figure 01 nastupují jako zaměstnanci továrny BMW v Jižní Karolíně     Autor: Stanislav Mihulka (21.01.2024)Diskuze:

Když jsem pozoroval

Marcel Brokát,2024-06-02 23:38:04

děti ve školce (v rámci doprovázení syna do školky) jak spolu mluví je to neuvěřitelně přímočaré, jednoduché a jasné sdělování informací a postojů. Včetně mimiky a gest. Děti jsou navzájem mezi sebou velmi dobře čitelné jednotky. Podle mne roboti budou vzhledem k absenci mimiky pro děti jasně čitelní "tvorové". Navíc mimiku nemění, takže děcka po pár setkáních pochopí, že to k němu patří a očekávají stejného tvora i příště. To je jistota, a to znamená větší důvěra.

Odpovědět


Re: Když jsem pozoroval

Travmyš Polní,2024-06-03 09:10:30

Znepokojivé, protože dnes už víme, že AI nejenže může podvádět, ale může to dělat velice efektivně a bez těch ošklivých výčitek, které tu a tam postihnou i špatného člověka.

Odpovědět


Re: Re: Když jsem pozoroval

F M,2024-06-03 14:59:59

Spíše bych měl strach z těch lidí stojících za tou AI. Ale to není nic moc nového, zneužívá/využívá se to již od pradávna. V modernější verzi se tento princip používá ve velkém v různých televizních pořadech pro děti, zahrnuji sem i různé postavičky plyšové/kreslené/animované. Tam je ten přístup dětí obdobný, považují je za "nemanipulativní" i v této studii je vidět, že až starší (6let), zkušenější děti začínají být trochu kritičtější, dříve to bylo spíše o pár let později.
PS zkuste se podívat (objektivně) na některé z videí, které si děti (klidně ani ne 2 leté) přehrávají na tabletech, to již nemá absolutně nic společného s realitou, tedy hodně mírně řečeno.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz