Vznik zemědělství byl důvodem k bujaré oslavě. Pro infekční nemoci  
Rozsáhlý průzkum genomů v lidských pozůstatcích z historie obyvatel Evropy a Asie během posledních 37 tisíc let přinesl 492 druhů patogenů a parazitů. Jasně ukazují, že rozšíření zemědělství, počínaje před asi 6 500 lety, vyslal na lidstvo skutečné jezdce apokalypsy v čele se záplavou zoonotických infekcí.
Domestikace praturů musela dát zabrat. Kredit: Marcus Sümnick, Wikimedia Commons. CC BY-SA 4.0.
Domestikace praturů musela dát zabrat. Kredit: Marcus Sümnick, Wikimedia Commons. CC BY-SA 4.0.

Asi to znáte. Úsvit zemědělství, lidé mohli konečně nechat náročného lovení a sběru, dostali příbytky, jistotu obživy, vřelé úsměvy na tváře. Zemědělství přineslo ráj na zemi. Až na to, že vůbec. Kdyby někdo tehdy měl tu moc a viděl, co zemědělství s lidmi dělá, okamžitě by ho navěky zakázal. Zemědělství bylo jako brutální apokalypsa.

 

Martin Sikora. Kredit: Københavns Universitet.
Martin Sikora. Kredit: Københavns Universitet.

Lidé, kteří se do té doby romanticky toulali přírodou, občas něco ulovili, znali zvířata i rostliny a snadno obstáli v divočině se najednou plahočili na polích do roztrhání těla, pokrytí boláky a nezřídka ranami bičem. Příchod zemědělství doprovázel tak strašný stres a hladomory, že se lidé citelně zmenšili a trvalo velmi dlouho, než se jejich průměrná výška zase vrátila.

 

Nejhorší asi ale bylo, že soužití s hospodářskými zvířaty nepřineslo jen maso, mléko vajíčka a nové kamarády, ale také příšerné nemoci. Když jste lovec a sběrač, žijete s pár lidmi na čerstvém vzduchu a skoro nikoho nepotkáváte. Zemědělské vesnice a později města jsou líhniště epidemií. Zemědělství převládlo jen a pouze proto, že navzdory příšerným životním podmínkám bylo zemědělců víc než lovců a sběračů. To rozhodlo.

 

Logo. Kredit: Københavns Universitet.
Logo. Kredit: Københavns Universitet.


Hrůzný vliv počátku zemědělství přesvědčivě potvrzuje i rozsáhlá studie dávné DNA lidí a jejich patogenů, kterou vedl Martin Sikora z dánské Københavns Universitet. S kolegy nabrali DNA z celkem 1 313 lidských pozůstatků, které pokrývají 37 tisíc let historie obyvatel Evropy a Asie, ze zbytků krve a všechno to přečetli a detekovali celkem 492 druhů organismů ze 136 různých rodů. Většinou to jsou patogeny a paraziti, přičemž mnozí z nich zatím nebyli objeveni v lidských fosiliích.

 

 

Když to Sikora a spol. všechno zmapovali, dostali jednoznačný obrázek. Zoonotické patogeny, tedy ty, které pocházejí ze zvířat, se u lidí objevují teprve před 6 500 lety a promoření dosahuje vrcholu zhruba před 5 000 lety, což pěkně koresponduje s rozšířením domestikace a chovu dobytka.

Je to jasné. Hospodářská zvířata jsou naší spásou a současně i prokletím. Je to přímý důkaz, založený na rozsáhlých datech, který potvrzuje, že zásadní změna životního stylu přivolala na lidi pohromu, které čelíme dodnes. Mor, lepra a chřipky jsou jen některými patogeny, které využily příležitosti a hupsly na nás. V dalších tisíciletích nabraly infekce zoonotického původu grády v souvislosti s pastevci a jejich migracemi a staly se nedílnou součástí historie.

 

Video: Sikora 2018 - Genes, Isotopes and Artefacts Conference Vienna

 

Literatura

Nature News 9. 7. 2025.

Nature online 9. 7. 2025.

Datum: 12.07.2025
Tisk článku

Související články:

Biblické násilí     Autor: Jan Špaček (03.11.2013)
Prase ve filosofii a náboženství     Autor: Zdeněk Kratochvíl (01.02.2020)
Od amuletů ke šperkům – v egejské oblasti od neolitu do pozdní antiky     Autor: Zdeněk Kratochvíl (09.09.2020)
Brutální neolit: První zemědělci ve Skandinávii vybili lovce a sběrače     Autor: Stanislav Mihulka (13.02.2024)
Kosti z Británie rané doby bronzové odhalují nečekané násilí a kanibalismus     Autor: Stanislav Mihulka (16.12.2024)
DNA potvrzuje: Lidé v Evropě zesvětlali překvapivě nedávno     Autor: Stanislav Mihulka (26.02.2025)
Dávná DNA odhalila následky bezohledné etnické čistky ve Španělsku     Autor: Stanislav Mihulka (25.05.2025)



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz