Fotbal a věda IV  
Na chuligány s ozvěnou

 

Zvětšit obrázek
Takhle to začíná

Fotbaloví fanoušci bývají nevybíraví. Z tribun zaznívají urážky hráčů, trenérů i rozhodčích. Výjimkou nejsou ani rasistická hesla. FIFA bojuje s rasismem osvětovou kampaní. V Nizozemí se rozhodli zaútočit na chuligány v ochozech jejich vlastní zbraní – jejich vlastním pokřikem.
Úkolu se ujal Sander van Wijngaarden z Nizozemské organizace pro aplikovaný výzkum v Delftu. Van Wijngaarden je odborníkem na akustické zákonitosti mezilidské komunikace a nedávno na mezinárodní konferenci Americké akustické společnosti referoval o slibných výsledcích zvukového boje s fotbalovými chuligány.

 

 

Zvětšit obrázek
a takhle končí.


„Víme, že lidi propadají zmatku, když jim pouštíte jejich vlastní řeč s mírným zpožděním. Rozhodli jsem se vyzkoušet, jak to bude taková ozvěna vlastních hlasů působit na skupinu lidí,“ vysvětloval van Wijngaarden ve svém referátu. „Vzhledem k velkému počtu lidí na stadionech to není jednoduchý úkol.

Van Wijngaarden a jeho kolegové vyvinuli prototyp jakési umělé ozvěny. Mikrofony snímají pokřik z tribuny a fanouškům jej přehrávají z reproduktorů s mírným zpožděním. Pokud se tato uměle vytvořená ozvěna zpozdí za pokřikem o dvě desetiny sekundy, začnou mít fanouškové s hulákáním velké potíže. Ozvěna jejich vlastních hlasů zpožděná o jednu celou sekundu je už zmate natolik, že musí chtě nechtě zmlknout. Ukázalo se to při testech na stadionu, kde v roli fotbalových výtržníků vystupovalo 350 dobrovolníků.

Umlčení fotbalových hooligans umělou ozvěnou vyžaduje poměrně drahé vybavení - dobře umístěné a chráněné mikrofony a reproduktory na tribunách. Ozvěna musí být dost silná, skoro tak silná jako samotný pokřik fanoušků.

Psychologové se obávají, že když si nebudou moct fanoušci vybít vztek řevem, najdou si jinou „zábavu“. Třeba rvačky. A to by se pořadatelé dostali z louže pod okap. Podle britského sociologa Johna Williamse, který se Leicester University zabývá „fotbalovou kulturou“ mohou fanoušci vnímat instalaci „umělé ozvěny“ jako výzvu.

„Dovedu si představit, že fanoušci budou vykřikovat rasistická hesla jen proto, aby odzkoušeli umělou ozvěnu a pokusili se její účinky překonat,“ říká Williams.

 

Datum: 13.06.2006 07:34
Tisk článku

Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte - Barrow John D.
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 312 Kč
Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte
Barrow John D.
Související články:

Hranice 2 hodin maratonu prolomena: jak se to podařilo?     Autor: Jan Turoň (13.10.2019)
Po vypnutí jednoho genu se můžete přecpávat dle libosti     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2018)
Vývoj rychlosti lidského sprintu     Autor: Vladimír Socha (20.07.2018)
Velká výročí atletických světových rekordů     Autor: Vladimír Socha (21.06.2018)
Je Usain Bolt skutečně nejrychlejší?     Autor: Vladimír Socha (09.12.2016)Diskuze:

kuš

marie,2006-06-13 15:02:18

Na fotbal se chodí lidé vyřvat. Je to taková psychická obdoba zvracení zkažené potravy. Když jim vezmou tuto možnost, najdou si jinou. Strážci neustálé politické korektnosti jsou jako inkvizitoři, jen přejmenovali Ďábla.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace