Fotbal a věda V  
Kouzlo fotbalu – překvapivé výsledky


Fotbalová horečka zachvátila celou planetu. V nadcházejících dnech se stanou vstřelené branky mezinárodní událostí číslo jedna a jejich autoři budou pasováni na národní hrdiny. V čem spočívá kouzlo hry zvané fotbal. Odpověď na tuto otázku hledal tým fyziků vedený Elim Ben-Naimem z Národní laboratoře v americkém Los Alamos. Došli k závěru, že hlavní devízou fotbalu jsou překvapivé výsledky. Častěji než v kterémkoli jiném kolektivním sportu tu může outsider porazit favorita.


Ben-Naimův tým vyhodnotil výsledky více než 300 tisíc zápasů, jež se za posledních sto let odehrály v anglické fotbalové Premier League a amerických vrcholných profesionálních soutěžích v baseballu, basketbalu, hokeji a americkém fotbalu. Vědci sledovali, jak si týmy vedly během sezóny a jak často dokázaly porazit papírově silnější soupeře. Čím více překvapivých výsledků nastane, tím větší vzrušení soutěž přináší. Ve fotbale dochází k porážkám favoritů už od počátků britské profesionální ligy častěji než v kterémkoli  ze sledovaných sportů. Plných 45% výsledků neodpovídá monetárnímu teoretickému rozložení sil v soutěži. U amerického fotbalu končí překvapením zhruba každý třetí zápas a ten tak byl nejpředvídatelnějším ze všech hodnocených sportů.

Bohužel, od 40. let je anglický fotbal stále „čitelnější“ a překvapivých výsledků ubývá. Podle Ben-Naima špičkové týmy stále více posilují na úkor ostatních a soutěži tak bezkonkurenčně dominují. Podobný trend je jasně patrný i v americkém profesionálním basketbalu. U britského fotbalu je v posledních letech úbytek překvapivých výsledků tak markantní, že jej na první příčce v žebříčku nepředvídatelných sportů vystřídala americká baseballová Major League.

 

Datum: 14.06.2006 04:54
Tisk článku

Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte - Barrow John D.
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 312 Kč
Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte
Barrow John D.
Související články:

Hranice 2 hodin maratonu prolomena: jak se to podařilo?     Autor: Jan Turoň (13.10.2019)
Po vypnutí jednoho genu se můžete přecpávat dle libosti     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2018)
Vývoj rychlosti lidského sprintu     Autor: Vladimír Socha (20.07.2018)
Velká výročí atletických světových rekordů     Autor: Vladimír Socha (21.06.2018)
Je Usain Bolt skutečně nejrychlejší?     Autor: Vladimír Socha (09.12.2016)Diskuze:

co muze byt fotbal?

calcio,2006-10-20 13:13:03

Fotbal je kolektivni hra, je zrejme, ze jde nejen o zabavu a uziti si pohybu, ale take o rozvijeni schopnosti tvorit a rychle reagovat na situace, ktere vznikaji behem zlomku sekund. To vse je dar evoluce, nebo lidskeho charakteru. A v neposledni rade jde o zacleneni se do spolecenstvi, trenink rivality timu, samotnich hracu a o zodpovednosti k svemu timu...k svemu kmenu :) Nemyslim si, ze jde o zaplneni nejakeho prazdneho mista, protoze je to hra s komplexnimi lidskymi crtami, ktera muze rozvijet osobnostni vlastnosti, napnit cloveka pocitem slasti, sklamani, stesti, pobaveni, ale jenom tehdy to jde, kdyz se clovek fotbalem bavi...

Odpovědět

Edorasi ( zásadně se netrefuji do linků, ach jo)

Marie,2006-06-16 07:22:22

Spíš než na náhradu náboženství soudím na dudlík pro dobyvatelské choutky a kult osobností typu Alexandra Makedonského. Všimni si jak fanouši mluví o vítězství ve fotbale. To je samé Ekvádor pokořil Banánistán. Poláci pokořili Francouze. Podle novinových titulků to vypadá na kolonialismus a ne na zápas v jakési míčové hře.

Odpovědět

Fotbal a nabozenstvi

Edoras,2006-06-15 15:59:54

Kdysi jsem slysel (nebo nekde cetl?) uvahu o tom, ze sport a fandovstvi je vlastne zaplneni prazdneho mista po nabozenstvi. (Tusim ze autorem byl Tomas Halik, ale jisty si nejsem)

Odpovědět

.

CC,2006-06-14 12:52:42

a na tuhle trapnou statistiku bylo třeba týmu fyziků???

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace