Fotbal a věda VII  
Sudí v kotli stadionu.

Analýza výsledků z německé bundesligy provedená na universitě v Bonnu dokazuje, že rozhodčí jsou pod tlakem domácích fanoušků. Projevuje se to například průkazně delší dobou, o kterou rozhodčí prodlouží zápas, v němž domácí prohrávají. Zjevně tím nabízí domácím příležitost ke zkorigování výsledku. K tomuto rozhodnutí tíhnou fotbaloví sudí přednostně na stadiónech, kde mezi trávníkem a diváckými ochozy není běžecká dráha a rozhodčí je díky tomu v mnohem těsnějším kontaktu s fanoušky v hledišti. Vyhodnocení více než deseti tisíc branek, jež padly v nejvyšší německé fotbalové soutěži  během dvanácti posledních sezón, zase ukazuje, že domácím uznávají němečtí rozhodčí více sporných branek než hostujícím týmům. A opět mají ke spornému výroku ve prospěch domácích blíže na stadionech, kde je od davu nedělí běžecká dráha. Stejně dopadly analýzy 857 pokutových kopů. Sporné penalty kopou častěji domácí než hosté.


Němečtí rozhodčí přesto domácím zjevně nenadržují. Jasné situace posuzují v drtivé většině zcela objektivně. Momenty, kdy se sudí zjevně „upísknou“ ve prospěch domácích  jsou velice vzácné.  Na jejich stranu se však přiklánějí častěji v situacích, které jsou sporné a kde není rozhodování jednoduché. V té chvíli sehrává „vroucí kotel“ hlediště významnou roli.

Datum: 16.06.2006 16:36
Tisk článku

Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte - Barrow John D.
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 312 Kč
Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte
Barrow John D.
Související články:

Hranice 2 hodin maratonu prolomena: jak se to podařilo?     Autor: Jan Turoň (13.10.2019)
Po vypnutí jednoho genu se můžete přecpávat dle libosti     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2018)
Vývoj rychlosti lidského sprintu     Autor: Vladimír Socha (20.07.2018)
Velká výročí atletických světových rekordů     Autor: Vladimír Socha (21.06.2018)
Je Usain Bolt skutečně nejrychlejší?     Autor: Vladimír Socha (09.12.2016)Diskuze:

a což teprve pálící slunce

stan,2006-06-17 17:29:09

a ochozy vybavené zrcadly, to by se jim pískalo. Pan Clarke věděl své už před padesáti lety.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace