Dietám bez tuku bude možná brzo zvonit hrana  
Být za dobře s molekulárním genetikem se v budoucnu může vyplatit. Zvláště pokud jste při těle a máte slabost pro šlehačku, smažené bramborové lupínky nebo škvarky.

Kdybychom měli myší genom, tak už si z tučné stravy těžkou hlavu dělat nemusíme. Mohli bychom si gurmánsky dopřávat „co hrdlo ráčí“ a přesto bychom se stále vešli do stejných kalhot. Je v tom ale malý háček, musel by nám být nápomocen molekulární genetik. Šlo by o to, aby nám vypnul gen pro enzym ACAT2. Nemusel by to být přitom žádný borec. Stačilo by, kdyby uměl dobře ničit. Genetici rádi používají termín „vypnout“ gen, ale ve skutečnosti se v tomto případě jedná jen o jeho obyčejné poničení. Takové ničení, promiňte, chtěl jsem říci vypnutí, způsobí, že molekula cholesterolu má trošku jiný tvar. Tím přijde o schopnost pronikat z mezibuněčného prostoru přes buněčnou stěnu do nitra buněk. Takový cholesterol mrzák na sebe může navázat mastných kyselin kolik chce, do těla buňky je stejně nepropasíruje, byť by se snažil sebevíc.

Zvětšit obrázek
Vyřazení genu pro enzym ACAD2 myším prospělo. Netrpěly aterosklerózou.

V praxi nová genetická dieta již u myší funguje perfektně.  Zatímco krmná dávka bohatá na tuky normální myši zabíjí, v případě genetikem naordinované „ACAT diety“ se navzdory enormní konzumaci nezdravých tuků u nich kornatění tepen a skleróza nevyvine.  Je šance, že gen ACAD2 bude stejně fungovat i u lidí.


O tucích
Tuky jsou estery vyšších mastných kyselin s glycerolem. Kostru mastných kyselin tvoří dlouhé uhlíkaté řetězce. Pokud v tomto řetězci není ani jedna dvojná vazba, jsou to tuky, resp. mastné kyseliny nasycené (saturované). Je-li v uhlíkatém řetězci jedna nebo více dvojných vazeb, jsou to tuky, resp. mastné kyseliny nenasycené. Od padesátých let minulého století je známo, že hlavní příčinou sklerózy cév - aterosklerózy a následně nemocí srdce, jsou nasycené tuky.

 

Podrobnosti  pokusu

 

Zvětšit obrázek
Lawrence L. Rudel, profesor biochemie a specialista na metabolismus tuků. Wake Forest University (USA).

Myším v pokusu dávali šest různých na tuk bohatých diet. Jedna byla bohatá na rybí olej, další pak na lněný olej a další na obohacenou o polynenasycené mastné kyseliny rostlinného původu, nebo tuky z nasycených  mastných kyselin, trans-mononenasycených tuků a konečně dietu s  cis-mononenasycenými tuky, jaké jsou například v olivovém oleji.
Rybí olej, olej ze lněných semínek a polynenasycené mastné kyseliny jsou považovány  za „zdravé“. Tuky obsahující saturované mastné kyseliny, které jsou v mase, mléce, sýrech, kokosových ořeších, palmovém oleji jsou považovány za příčinu vysoké hladiny cholesterolu.


Jsou dva typy mononenasycených mastných kyselin „cis“ a „trans“. Jejich název je odvozen od tvaru jejich molekuly. Všechny mastné kyseliny, které dovede tělo využít, jsou v konfiguraci cis. Některými technologickými postupy, které se používají proto, aby tuk méně žluknul  – hlavně hydrogenací (ztužováním) rostlinných olejů na ztužené tuky - může docházet ke změně mastných kyselin z konfigurace cis- na trans- . Vznikají tak trans-mastné kyseliny. Při ztužování tuků se tak původní velmi cenné nenasycené mastné kyseliny přeměňují na pro nás nevyužitelnou formu. Tím může docházet ke vzniku nerovnováhy, protože relativně převažuje příjem nasycených mastných kyselin. To se pak promítá i do růstu hladin LDL cholesterolu a úbytku HDL cholesterolu. Trans-mastné kyseliny tak můžou přispívat k rozvoji aterosklerózy a vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

 

Zvětšit obrázek
Budou nám genetičtí inženýři ordinovat dietu v podobě upraveného genu pro enzym ACAT2, aby nás zbavili rizik předčasného infarktu a mozkové mrtvice?

Výsledky pokusu
Po dvaceti týdnech se u myší krmených nasycenými tuky i těch krmených oběma typy mononenasycených tuků, kromě vysokých hladin cholesterolu objevila arterioskleróza. Myši s dietou z polynenasycených tuků byly aterosklerózou postiženy méně. Co je důležité, že všechny myši s vyřazeným enzymem ACAT2, byly před aterosklerózou ochráněny. Bez ohledu na dietu se takto ošetřeným myším netvořily v cévách usazeniny mastných kyselin (sklerotické pláty).
Eliminace enzymu ACAD2 neměla vliv na normální tvorbu cholesterolu. Enzym ACAD2 je jedním ze tří enzymů, které pozměňují formu enzymu na takové tvary, které usnadňují jeho prostup membránami. Na myších a opicích se ukázalo, že pokud je cholesterol tímto enzymem ošetřen, dochází v cévách k snadnější tvorbě usazenin a tvrdnutí cév - ateroskleróze.
Z minulých pokusů se ví, že enzym ACAT2 se tvoří v játrech a že ženy jej tvoří menší množství. Tvorbu tohoto enzymu u nich tlumí estrogen. Vše do sebe začíná pěkně zapadat - proto také jsou ženy v době, kdy se jim estrogen tvoří, mnohem více chráněny před kardiovaskulárními chorobami než muži.

 

Závěr
Pokus ukázal, že vyřazení genu pro enzym ACAD2 myším, které se přežíraly tučnou stravou, prospělo. Z toho plyne, že u lidí, kteří nehodlají měnit svůj životní styl a omezovat se v příjmu tuků, by obdobné ovlivnění genu prodlužovalo život. Výsledky tohoto pokusu naznačily, že léčba kardiovaskulárních chorob půjde cestou ovlivňování hladiny enzymu ACAD2. Jestli se tak bude dít ovlivňováním funkce genu, který je za jeho tvorbu odpovědný, nebo nějakým jiným opatřením, které by nám hladinu tohoto enzymu v krvi snižovalo, ukáže čas. Čím si ale můžeme být jisti už dnes je to, že pomalu přichází doba, kdy si budeme moci dopřávat vepřo knedlo zelo, aniž by nám chuť k jídlu kazil pocit, že jsme si zase o něco víc zadělali na infarkt.


Pramen: Wake Forest University Baptist Medical Center. Podrobnosti pokusu poskytla: Shannon Koontz, WFUBMC.

Datum: 14.05.2007 00:05
Tisk článku

Související články:

Co a kdy rozhoduje o našem tloustnutí?     Autor: Josef Pazdera (19.08.2022)
Na důsledky obezity chlad nebo maresin     Autor: Dagmar Gregorová (05.07.2022)
Wegovy – nový lék na obezitu snižuje hmotnost o 15 %     Autor: Josef Pazdera (07.06.2021)
U sladkostí s fruktózou nejde jen o hmotnost     Autor: Josef Pazdera (10.10.2020)
Původ sytosti     Autor: Josef Pazdera (29.09.2020)Diskuze:

Přibírání

Špajda,2007-05-15 18:48:48

Pořád nemůžu pochopit, proč se obézním lidem neordinuje spíš nějaká méně kalorická strava a pohyb (asi se ordinuje, ale proč to nedodrží?).
Pokud člověk denně vydá více energie, než příjme, pak nemůže přibrat, ani kdyby měl tu nejhorší kombinaci genů pro obezitu. (tím by popřel fyzikální zákony-stalo by se z něj perpetum mobile)
Podle mě je obezita hlavně otázkou nezodpovědnosti a slabé vůle.

Odpovědět

podstata

Hloupy az to boli Honza au,2007-05-15 12:13:02

nemelo by jit i o podstatu veci? prejidani jako takove je spatne, vsude se daji najit hesla jako neplypvat elektrinou a energii - globalni oteplovani, neplytvat vodou - boje o vodu, atd... Proc tedy podporovat plytvani jidlem a prejidani? Spousta lidi by napr vzpinala na noc zarovku kdyby jim hrozila tvorba vrasek nebo cokoliv jinyho co se projevi na krase. Myslim si, ze je to tudis spatne otvirat dalsi cesty jak hyrit cimkoli, byt je to "obnovitelny zdroj".

Odpovědět

A co potomci?

Martin,2007-05-14 13:06:26

Mě jen děsí představ, že bych takhle změněný gen předal dalším generacím. V současné "civilizační" situaci to sice může být výhodné, ale až se jednou zase lidstvo bude muset zabývat lovem aby přežilo :-) tak to bude hodně velká nevýhoda.

Odpovědět


No problem

Future,2007-05-14 13:23:43

Potomci, když budou chtít, tak si ho kdykoliv doplní. Technologie pujde tak dopředu, že doplnit gen nebude problém. Jeho struktura i místo lokalizace bude přece známo.

Odpovědět


Jak se psalo na oslu

Colombo,2007-05-14 19:58:11

jisté rostliny(a primitivní organizmy) si dokáží svůj gen spravit. Co když toto funguje v jisté míře i u lidí?

Odpovědět

tuk ve stravě

xb,2007-05-14 11:18:23

Z článku by se mohlo zdát, že trans-mastné kyseliny škodí pouze vznikem nerovnováhy, protože je tělo nevyužije. Ve skutečnosti trans-mastné kyseliny škodí hlavně tím, že je tělo použije na stavbu buněčných membrán v domění, že mají konfiguraci cis. Jejich tvar je však jiný a to má vážný dopad na fungování buněčných membrán.

Většinu cholesterolu si tělo samo vyrábí v játrech. Už v 70. letech se dělaly pokusy, které zkoumaly, kam se v těle usadí snědené tuky a kam cukry. Těm, kteří snědli cukr označený radioaktivním uhlíkem, svítil uhlík v cévách. Těm, kteří snědli tuk označený radioaktivním uhlíkem, svítil uhlík jinde - ne v cévách.

Pro nemalé množství lidí je nejvýhodnější Atkinsova dieta spočívající v omezení sacharidů a přeorientování se na pálení tuků. Těmto lidem obyčejně klesne cholesterol, kterého se předtím nízkotučnými dietami nemohli zbavit. Příčin usazování cholesterolu v cévách je víc a jsou extrémně důležité, nebudu ale prozrazovat všechno :-)

Odpovědět


Záleží na metabolismu

H5N1,2007-05-14 14:03:11

Tak úplně bych nesouhlasil, záleží totiž na metabolismu jedince. Mám už dobrou zkušenost s tím, že pokud nejím věci s obsahem tuků jako salámy, tučný masa, sýry atd. tak se sladkým můžu cpát jak chci a chlesterol bubu mít O.K. Mastný mi vadí daleko víc. Ale jsou lidi, u kterých je tomu naopak.

Odpovědět


Záleží na metabolismu

xb,2007-05-14 14:46:53

Záleží na typu metabolismu, proto jsem taky napsal "pro nemalé množství lidí", ne "pro všechny" :-)

Typ metabolismu se může v průběhu života měnit. Stravou, která je ideální pro momentální typ metabolismu, pracuje člověk na změně metabolismu v jiný typ. Není dobré typ metabolismu vyhrocovat, lepší je pohybovat se kolem rovnováhy. Jedinou "zdravou stravou" na celý život si člověk časem překlopí metabolismus a pak už mu ta strava začne škodit.

Odpovědět

podkožný tuk

Martin,2007-05-14 08:11:52

Zaujímalo by ma, aký podiel na telesnej hmotnosti bude mať v prípade takto "liečených" ľudí podkožný tuk a tuk obsiahnutý v tkanivách. Naše telo predsa má prirodzený obsah tuku. Môže to génová terapia nejako ovplyvniť?
Videl som dokument o mladej žene, ktorej sa v tele neukladal žiadny tuk a vyzeralo to dosť desivo a buchenwaldovo.

Odpovědět


Normalka!

Johnson,2007-05-14 09:11:10

Tuk se v telenetvori jen z prijateho tuku. A ty mysi vypadaly normalne. Tj. mely i nitrosvalovy tuk.

Odpovědět


...

Martin,2007-05-14 19:09:20

Veď preto...

Odpovědět

Jenom aby

lada,2007-05-14 06:48:41

takto "vyléčení" lidé nezískali kromě vzhledu také inteligenci a chování jatečných prasat.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace