SARS - 15. dubna  
Genom původce přečten, na trhu je první diagnostický test.
Ve dne v noci pracovali genetici několika laboratoří na „čtení“ dědičné informace koronaviru, jenž je stále ještě považován za téměř jistého původce choroby . V neděli 13. dubna ve 4 hodiny ráno mohli vědci z kanadského Michael Smith Genome Science Center oznámit: „Hotovo!“ Ujali se úkolu přečíst koronavirus navzdory tomu, že to nepatří do jejich „popisu práce“. Ústav je zaměřen především na výzkum rakoviny. Situaci se SARS ale považovali představitelé ústavu za tak naléhavou, že neváhali ani vteřinu. Kanada patří k zemím, které SARS citelně postihl. Především čínská komunita v Torontu žije ve velkých obavách z choroby, protože právě torontští Číňané z Hongkongu do Kanady SARS nevědomky „dovezli“.Jeden z členů zdravotnického personálu nemocnice svatého Michala v Torontu před freskou patrona nemocnice. Gesto anděla je symbolické – do Kanady přišel SARS skutečně z nebes. Přivezli si jej s sebou příslušníci čínské komunity, kteří se vydali na letecký výlet do své domoviny v Hongkongu a jihočínské provincii Guangdong. BR>

K přečtení stačila genetikům jedna miliontina gramu dědičné informace viru izolované Frankem Plummerem z National Mikrobiology Lab ve Winnipegu a 24 hodin usilovné nepřetržité práce. Výsledky byly ihned zveřejněny na internetové databázi a jsou volně k dispozici všem, kdo je potřebují. Právě informace o genech viru by měly přispět k urychlenému vývoji genetických testů na přítomnost viru v těle pacientů. V delším časovém horizontu jich bude možné využít ke konstrukci účinné vakcíny. Nyní by se chtěli vědci zaměřit i na výzkum bílkovin viru, protože v jejich struktuře se zřejmě skrývá tajemství schopnosti viru vyvolávat tak závažné onemocnění.


Německá biotechnologická firma Artus GmbH oznámila, že ve spolupráci s Institutem Bernharda Nochta pro tropickou medicínu v Hamburku vyvinula testy na SARS a začala je bezplatně poskytovat zájemcům. Test identifikuje virus ve stěrech z ústní sliznice, z hlenu nebo z výkalů. Výsledky jsou k dispozici za dvě hodiny.

V Hongkongu vzbudily obavy stoupající počty obětí SARS ve věku pod 50 roků. Lékaři nicméně odmítají spekulace, že virus mutací získal na agresivitě.


Na seznam zemí s výskytem SARS přibylo Švédsko, Indonésie a Filipíny. Naopak z něj vypadlo Japonsko poté, co se podezření na jediný japonský případ SARS nepotvrdilo.


Datum: 15.04.2003
Tisk článku

Související články:

COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)Diskuze:

ten test od firmy Artus:

katka amiourová,2003-04-25 00:19:09

v Německu nabídli za 20 euro, u nás stojí 1800 Kč a údajně jde o pakl několika testů najednou.
Obavy vzbudily dokonce i počty lidí ve věku 30 let, kteří zemřeli a někdy též nečekaně rychle...
V Kanadském Torontu vznikla se šířením nákazy situace tak hrozivá, že došlo nejen k bojkotu čínských krámů, stavěly sč dokonce silniční zátarasy okolo čtvrti. Ontarijský hygienik dostal takový vítr ze šíření, že když vystopoval, že se mu nějací nakažení prošli po náboženských shromážděních, tak nařídil izolaci nejprve 7000 lidí (ano tisícům) a po dalším šetření ji nechal ještě v platnosti pro 650 osob z nich.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace