SARS - 16. dubna  
Amoy Gardens – noční můra Hongkongu

Obytný blok Amoy Gardens straší celý Hongkong. Nejprve tu došlo k nakažení velkého počtu obyvatel, mezi kterými se choroba šířila bez ohledu, jestli tito lidé spolu přišli do styku nebo ne. Teď mají lékaři podezření, že virus v Amoy Gardens je poněkud „divočejší“ variantou už beztak notně divokého koronaviru vyvolávajícího SARS.

Šíření choroby SARS v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens  zůstává záhadou. V podezření byli švábi, což tak trochu napovídá o hygienických podmínkách, v jakých obyvatelé tohoto bloku žijí. Ve hře je stále i netěsné odpadní potrubí, protože kontaminace lidskými výkaly byla prokázána nejen na toaletách, ale dokonce i v kuchyních bytů. To je jen další důkaz, že středoevropský hygienický standard je realitě Amoy Gardens na hony vzdálen.


V Hongkongu se chorobou SARS zatím nakazilo 1232 lidí a z toho plná čtvrtina (zhruba 320) bydlí v Amoy Gardens. Z 56 obětí choroby jich na obyvatele tohoto bloku připadá 7. Mikrobiolog Yuen Kwok-young je přesvědčen o vyšší agresivitě viru z Amoy Gardens. Tady jsou jeho argumenty:


Obyvatelé Amoy Gardens mají těžší průběh onemocnění. Až pětina jich musí být na umělé ventilaci (u jiných obětí SARS je to „jen“ 10%). Také zdravotnický personál nakažený od lidí z Amoy Gardens má těžší průběh onemocnění. U pacientů z „bloku hrůzy“ provází SARS  v 60% případů i silné průjmy (ostatní pacienti je mají průjmy jen ve 20% případů).


Možnost, že se v Amoy Gardens vyvinul agresivnější kmen nevylučuje ani Julie Gerberdingová, ředitelka amerického Centra pro kontrolu chorob. Je ale možné, že na vině je i odlišný způsob nákazy. Většina pacientů se nakazí vdechnutím viru, ale obyvatelé Amoy Garden zřejmě virus polkli s potravou a virus se jim dostal do trávícího traktu.Až dvacet procent pacientů nakažených v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens skončí na umělé ventilaci plic. Je to důkaz, že virus z tohoto zdroje nabírá na agresivitě?


 

Datum: 16.04.2003
Tisk článku

Související články:

COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace