SARS - 18. dubna  
Poplach v transfúzních stanicích, uzdravování je pomalé

Ve Spojených státech se podařilo radikálně snížit počet lidí, u nichž je podezření na SARS. Američané začali počítat jen ty, kteří mají rozvinutý zápal plic a počet „možných případů“ tak rázem zredukovali z 208 na pouhých 35. Inu, i tužkou se dá se SARS zdárně bojovat. V situaci, kdy jsou k dispozici testy na onemocnění, by člověk očekával nastolení poněkud objektivnějších kritérií. Jenže SARS nebo jen fámy o něm tvrdě dopadají na ekonomiku postižených zemí, a tak je třeba s tím „něco udělat“.

Transfúzní stanice ve Spojených státech už nicméně dostaly od Food and Drug Administration echo, aby si pořádně hlídaly dárce krve. Nikdo neví, jestli se SARS přenáší i krevní transfúzí, ale riskovat to nechce nikdo. Opatrnosti není nazbyt i s ohledem na fakt, že genetické analýzy provedené kanadskými vědci odhalily přítomnost viru SARS v krvi nemocných.


Lékaři začínají pomalu sbírat informace o následcích přestálé infekce. Není to nijak povzbudivý obrázek. Například jedna z vietnamských zdravotních sester, která se nakazila od pacienta americko-hongkongského původu, sice doslova utekla hrobníkovi z lopaty, ale dobře jí stále není. Nguyen Thi Men se ocitla v kritickém stavu na umělé ventilaci, ale nakonec přežila. Stále si však stěžuje na slabost, obtížné dýchání a trpí nespavostí. Nejvážněji má však postiženu pravou nohu. Urputné bolesti v kloubech jí nedovolí končetinou ani pohnout, natož  pak se na ni postavit nebo dokonce ujít pár kroků.


 


Vitenamnská zdravotní sestra Nguyen Thi Men přežila těžkou formu onemocnění SARS, ale zotavuje se jen těžce a pomalu. Teprve čas ukáže, jak moc jí choroba ublížila.

Datum: 19.04.2003
Tisk článku

Lidské tělo -
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Lidské tělo

Související články:

Evoluce covidu: V Arizoně detekovali unikátní mutaci v genomu koronaviru     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2020)
Překvapivé souvislosti: Kuřáci jsou zřejmě mnohem méně ohroženi covid-19     Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2020)
Loterie osudu: Jak SARS-CoV-2 mutuje?     Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2020)
Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)Diskuze:

něco o tisku, publicistice a etice

katka amiourová,2003-04-25 00:27:14

promiňte, asi za to nemůžete, ale mne poněkud strašně vytočilo, že jsem stejný příběh se sestrou viděla v MfDnes - jednalo se o Vietnamku, měla tentýž těžký průběh choroby, byla po nemoci stejně grogy včetně té vlekoucí nohy, jen byla navíc na obrázku hezká a byla matkou čtyř dětí a navíc z té vietnamské nemocnice přežila jedinná...Jak se Vám líbí Vaše zdroje teď? Piodobně u té Amoy Garden jsem též četla o výpravě za šváby, ale nešlo mi to nějak dohromady s tím, že jsem měla v paměti nějak zapsáno, že ta čtvrť byla jedna z luxusních nebo nejluxusnějších!!!! Zalistujme si...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace