SARS - 3. května  
Čtyři nové kmeny viru.

Podezření, že se původce onemocnění SARS bude chovat stejně jako jeho příbuzní z řad koronavirů se potvrzuje. Koronaviry rychle mutují a mění se. Původce SARS zřejmě není v tomto směru výjimkou. Hongkongští vědci objevili u pacientů stižených „vážným akutním respiračním syndromem“ už čtyři kmeny koronaviru a nabourali tak nadějné vyhlídky na boj s celkem neproměnlivým protivníkem. Proměnlivost koronavirů je obecně velkou překážkou při hledání účinné léčby i pro vývoj vakcín. Může vážně zkomplikovat dokonce i diagnostiku, pokud větší změny postihnou tu část viru, na níž je test zacílen.


Kanadští vědci i na kongresu v Torontu zopakovali, že našli koronavirus jen u 40% pacientů se SARS. To by mohlo znamenat, že v Kanadě se už objevily kmeny, které stávající testy nedokážou odhalit. Na druhé straně ale uvádějí Kanaďané, že získali pozitivní výsledky testů i u lidí, kteří chorobou zjevně netrpí. Vyvozují z toho, že koronavirus není původcem SARS. Může jít ale o laboratorní chybu. Každý, kdo měl někdy co do činění s genetickými testy založenými na tzv. polymerázové řetězové reakci, ví, že jde o metodu sice vysoce citlivou, ale na druhé straně velmi náchylnou k chybám, kterým se říká „falešný pozitivní signál“. Stačí, aby zlomky dědičné informace viru „zamořily“ laboratoř (a to může při intenzivní práci snadno nastat), a polymerázová řetězová reakce je pak najde i tam, kde původně nebyly. Nezapomínejme ani na případ hongkongského pacienta, který po propuštění z nemocnice stále ještě hostil v těle původce SARS. To všechno je ve hře.Nemocniční personál zachraňuje ženu, která se pokusila spáchat sebevraždu skokem z okna tajwanské nemocnice. Žena je mezi lidmi, kteří byli umístěni v karanténě po podezření  na výskyt SARS v její rodině. Už v neděli 27. dubna se v nemocnici oběsil 48letý muž poté, co se dozvěděl, že se v jeho rodině vyskytl SARS. Jak je vidět, není SARS problém jen ryze virologický, ale má i své děsivé psychologické dimenze.


  


Tito lidé držení v karanténě komunikují se svými blízkými prostřednictvím dopisů složených do vlaštovek. Taková vlaštovka může na svém povrchu nést i koronaviry, takže není divu, že nemocniční personál není tímto druhem komunikace nijak nadšen. Na druhé straně nejsou ani lidé v karanténě nijak nadšeni ze svého „vězení“ a důrazně se dožadují „propuštění na svobodu“.

Datum: 03.05.2003
Tisk článku

Lidské tělo -
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Lidské tělo

Související články:

Evoluce covidu: V Arizoně detekovali unikátní mutaci v genomu koronaviru     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2020)
Překvapivé souvislosti: Kuřáci jsou zřejmě mnohem méně ohroženi covid-19     Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2020)
Loterie osudu: Jak SARS-CoV-2 mutuje?     Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2020)
Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)Diskuze:

diagnostika

Katka Amiourová,2003-05-03 18:48:12

..ano, v Indii též "nalezli " 19 osob, u nichž testy na SARS dopadly pozitivně. Testy snad ve všech případech prováděl Národní virologický institut v Pune. 1.5. přijela ředitelka WHO, označila testy za pochybené a vyňala Indii ze seznamu zemí s nákazou. Nadále se ovššem má měnit zobrazování rizika - jako zóny málo riškantní, středně a hodně. Evidentně všude pracují nervy, neb není jednoduché (téměř nemožné) vystopovat ojedinělý případ nákazy a všude by se tedy v zásadě mohla opakovat pekingská story - na začátku měsíce 1 podezřelý, po 10 dnech 10 nakažených , na konci měsíce 23 nemocnic přeplněných , 10 000 v karanténě. V Indii se teprve začal zavádět německý laboratorní kit.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace