SARS - 3. května  
Čtyři nové kmeny viru.

Podezření, že se původce onemocnění SARS bude chovat stejně jako jeho příbuzní z řad koronavirů se potvrzuje. Koronaviry rychle mutují a mění se. Původce SARS zřejmě není v tomto směru výjimkou. Hongkongští vědci objevili u pacientů stižených „vážným akutním respiračním syndromem“ už čtyři kmeny koronaviru a nabourali tak nadějné vyhlídky na boj s celkem neproměnlivým protivníkem. Proměnlivost koronavirů je obecně velkou překážkou při hledání účinné léčby i pro vývoj vakcín. Může vážně zkomplikovat dokonce i diagnostiku, pokud větší změny postihnou tu část viru, na níž je test zacílen.


Kanadští vědci i na kongresu v Torontu zopakovali, že našli koronavirus jen u 40% pacientů se SARS. To by mohlo znamenat, že v Kanadě se už objevily kmeny, které stávající testy nedokážou odhalit. Na druhé straně ale uvádějí Kanaďané, že získali pozitivní výsledky testů i u lidí, kteří chorobou zjevně netrpí. Vyvozují z toho, že koronavirus není původcem SARS. Může jít ale o laboratorní chybu. Každý, kdo měl někdy co do činění s genetickými testy založenými na tzv. polymerázové řetězové reakci, ví, že jde o metodu sice vysoce citlivou, ale na druhé straně velmi náchylnou k chybám, kterým se říká „falešný pozitivní signál“. Stačí, aby zlomky dědičné informace viru „zamořily“ laboratoř (a to může při intenzivní práci snadno nastat), a polymerázová řetězová reakce je pak najde i tam, kde původně nebyly. Nezapomínejme ani na případ hongkongského pacienta, který po propuštění z nemocnice stále ještě hostil v těle původce SARS. To všechno je ve hře.Nemocniční personál zachraňuje ženu, která se pokusila spáchat sebevraždu skokem z okna tajwanské nemocnice. Žena je mezi lidmi, kteří byli umístěni v karanténě po podezření  na výskyt SARS v její rodině. Už v neděli 27. dubna se v nemocnici oběsil 48letý muž poté, co se dozvěděl, že se v jeho rodině vyskytl SARS. Jak je vidět, není SARS problém jen ryze virologický, ale má i své děsivé psychologické dimenze.


  


Tito lidé držení v karanténě komunikují se svými blízkými prostřednictvím dopisů složených do vlaštovek. Taková vlaštovka může na svém povrchu nést i koronaviry, takže není divu, že nemocniční personál není tímto druhem komunikace nijak nadšen. Na druhé straně nejsou ani lidé v karanténě nijak nadšeni ze svého „vězení“ a důrazně se dožadují „propuštění na svobodu“.

Datum: 03.05.2003
Tisk článku

Související články:

COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)Diskuze:

diagnostika

Katka Amiourová,2003-05-03 18:48:12

..ano, v Indii též "nalezli " 19 osob, u nichž testy na SARS dopadly pozitivně. Testy snad ve všech případech prováděl Národní virologický institut v Pune. 1.5. přijela ředitelka WHO, označila testy za pochybené a vyňala Indii ze seznamu zemí s nákazou. Nadále se ovššem má měnit zobrazování rizika - jako zóny málo riškantní, středně a hodně. Evidentně všude pracují nervy, neb není jednoduché (téměř nemožné) vystopovat ojedinělý případ nákazy a všude by se tedy v zásadě mohla opakovat pekingská story - na začátku měsíce 1 podezřelý, po 10 dnech 10 nakažených , na konci měsíce 23 nemocnic přeplněných , 10 000 v karanténě. V Indii se teprve začal zavádět německý laboratorní kit.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace