SARS – 5. května  
Překvapivě odolný koronavirus.
Světová zdravotnická organizace dala k dispozici nové údaje o přežívání koronaviru vyvolávajícího SARS. Nic dobrého tato zpráva nevěští. Virus je ve srovnání s běžnými koronaviry o poznání odolnější. Přežívá na površích předmětů v běžných podmínkách i několik hodin a Světová zdravotnická organizace proto považuje za možný přenos nákazy i dotykem předmětů kontaminovaných nemocnými lidmi. Překvapivě dlouho vzdoruje virus v moči a stolici. Ve stolici lidí stižených průjmovým onemocnění přežívá i několik dní, protože mu svědčí alkalické prostředí. Ve stolici zdravých lidí přežívá kratší dobu. Velmi dobře se mu daří v teplotách blízkých nule. Při 4 stupních (běžná teplota uvnitř ledničky) přežívá i tři týdny. V mrazácích je konzervován a vzdoruje nepřízni osudu asi ještě déle.
Zatím však stále není jasné, jak velkou dávku viru potřebuje člověk k tomu, aby se nakazil. To, že virus zůstává na knoflíku ve výtahu několik hodin poté, co na něj zakašlala nemocná osoba, ještě neznamená, že každý, kdo se tohoto knoflíku dotkne, také zákonitě onemocní. A už vůbec to neznamená, že zemře.
Virus odolává některým saponátům, ale spolehlivě jej ničí bělidla na bázi chloru (např. naše Savo).

Bez komentáře.

Datum: 05.05.2003
Tisk článku

Související články:

COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace