SARS – 5. května  
Překvapivě odolný koronavirus.
Světová zdravotnická organizace dala k dispozici nové údaje o přežívání koronaviru vyvolávajícího SARS. Nic dobrého tato zpráva nevěští. Virus je ve srovnání s běžnými koronaviry o poznání odolnější. Přežívá na površích předmětů v běžných podmínkách i několik hodin a Světová zdravotnická organizace proto považuje za možný přenos nákazy i dotykem předmětů kontaminovaných nemocnými lidmi. Překvapivě dlouho vzdoruje virus v moči a stolici. Ve stolici lidí stižených průjmovým onemocnění přežívá i několik dní, protože mu svědčí alkalické prostředí. Ve stolici zdravých lidí přežívá kratší dobu. Velmi dobře se mu daří v teplotách blízkých nule. Při 4 stupních (běžná teplota uvnitř ledničky) přežívá i tři týdny. V mrazácích je konzervován a vzdoruje nepřízni osudu asi ještě déle.
Zatím však stále není jasné, jak velkou dávku viru potřebuje člověk k tomu, aby se nakazil. To, že virus zůstává na knoflíku ve výtahu několik hodin poté, co na něj zakašlala nemocná osoba, ještě neznamená, že každý, kdo se tohoto knoflíku dotkne, také zákonitě onemocní. A už vůbec to neznamená, že zemře.
Virus odolává některým saponátům, ale spolehlivě jej ničí bělidla na bázi chloru (např. naše Savo).

Bez komentáře.

Datum: 05.05.2003
Tisk článku

Lidské tělo -
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Lidské tělo

Související články:

Evoluce covidu: V Arizoně detekovali unikátní mutaci v genomu koronaviru     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2020)
Překvapivé souvislosti: Kuřáci jsou zřejmě mnohem méně ohroženi covid-19     Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2020)
Loterie osudu: Jak SARS-CoV-2 mutuje?     Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2020)
Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace