SARS – 6. května  
Sérum nad zlato.
Hongkongští lékaři shrnuli výsledky léčby choroby SARS pomocí séra osob, které se z nemoci uzdravily. Od konce března bylo tímto způsobem léčeno v hongkongské nemocnici The Prince of Wales Hospital asi 70 pacientů. Ti se uzdravovali mnohem rychleji než pacienti léčení antivirovým preparátem ribavirin v kombinaci se steroidními hormony.

„Někteří pacienti vykazovali výrazné zlepšení zdravotního stavu velmi rychle, někdy i do druhého dne,“ říká profesor Gregory Cheng.

Z pacientů léčených sérem bylo do tří týdnů propuštěno z nemocnice zhruba 50%. U pacientů léčených steroidy a ribavirinem to bylo jen 20%. Důležité se zdá, že žádný z pacientů léčených sérem nezemřel, zatímco ve druhé skupině byla úmrtnost přes 14%.  To koresponduje s faktem, že v Hongkongu překročila úmrtnost na SARS hranici deseti procent a zhruba pětině pacientů doporučovaná léčba ribavirinem a steroidy vůbec nezabírá.  Řada zdravotnických expertů pochybuje o tom, že vysoké dávky ribavirinu a steroidů jsou tím nejlepším postupem při léčbě SARS, protože steroidy se mohou v konečném důsledku podílet na poškození plic a navíc hrozí ve spojitosti s nimi i narušení krevního zásobování kostí.  Ani ribavirin není bez vedlejších účinků a ví se o něm, že poškozuje srdce a játra.

U léčby  sérem zatím nebyly pozorovány nežádoucí vedlejší příznaky. Problém je se získáváním séra. Profesor Cheng šel příkladem a sám jako vyléčený pacient daroval krev. Zároveň vyzval všechny uzdravené pacienty, aby se dostavili k odběrům a pomohli zachránit životy dalším nemocným. Cheng oznámil, že zahájil zkoušky i s preparáty tradiční čínské medicíny. Jejich výsledky však zatím nejsou k dispozici.

 


Záběr z ulic Pekingu těžko může komentovat člověk, který se ženil 26. dubna 1986 a měl tak postaráno o „slavnostní ohňostroj“ až v ukrajinském Černobylu.


Poznámka redakce: V článku Země se SARS najdete aktuální geografický přehled výskytu onemocnění SARS

 

Datum: 06.05.2003
Tisk článku

Malý atlas ptáků - Pawlaková Ewa, Pawlak Pawel
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 212 Kč
Malý atlas ptáků
Pawlaková Ewa, Pawlak Pawel
Související články:

Evoluce covidu: V Arizoně detekovali unikátní mutaci v genomu koronaviru     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2020)
Překvapivé souvislosti: Kuřáci jsou zřejmě mnohem méně ohroženi covid-19     Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2020)
Loterie osudu: Jak SARS-CoV-2 mutuje?     Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2020)
Stane se nový koronavirus příštím SARS?     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2013)
Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat     Autor: Ota Beran (18.04.2008)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace