SARS – 6. května  
Sérum nad zlato.
Hongkongští lékaři shrnuli výsledky léčby choroby SARS pomocí séra osob, které se z nemoci uzdravily. Od konce března bylo tímto způsobem léčeno v hongkongské nemocnici The Prince of Wales Hospital asi 70 pacientů. Ti se uzdravovali mnohem rychleji než pacienti léčení antivirovým preparátem ribavirin v kombinaci se steroidními hormony.

„Někteří pacienti vykazovali výrazné zlepšení zdravotního stavu velmi rychle, někdy i do druhého dne,“ říká profesor Gregory Cheng.

Z pacientů léčených sérem bylo do tří týdnů propuštěno z nemocnice zhruba 50%. U pacientů léčených steroidy a ribavirinem to bylo jen 20%. Důležité se zdá, že žádný z pacientů léčených sérem nezemřel, zatímco ve druhé skupině byla úmrtnost přes 14%.  To koresponduje s faktem, že v Hongkongu překročila úmrtnost na SARS hranici deseti procent a zhruba pětině pacientů doporučovaná léčba ribavirinem a steroidy vůbec nezabírá.  Řada zdravotnických expertů pochybuje o tom, že vysoké dávky ribavirinu a steroidů jsou tím nejlepším postupem při léčbě SARS, protože steroidy se mohou v konečném důsledku podílet na poškození plic a navíc hrozí ve spojitosti s nimi i narušení krevního zásobování kostí.  Ani ribavirin není bez vedlejších účinků a ví se o něm, že poškozuje srdce a játra.

U léčby  sérem zatím nebyly pozorovány nežádoucí vedlejší příznaky. Problém je se získáváním séra. Profesor Cheng šel příkladem a sám jako vyléčený pacient daroval krev. Zároveň vyzval všechny uzdravené pacienty, aby se dostavili k odběrům a pomohli zachránit životy dalším nemocným. Cheng oznámil, že zahájil zkoušky i s preparáty tradiční čínské medicíny. Jejich výsledky však zatím nejsou k dispozici.

 


Záběr z ulic Pekingu těžko může komentovat člověk, který se ženil 26. dubna 1986 a měl tak postaráno o „slavnostní ohňostroj“ až v ukrajinském Černobylu.


Poznámka redakce: V článku Země se SARS najdete aktuální geografický přehled výskytu onemocnění SARS

 

Datum: 06.05.2003
Tisk článku

Související články:

Jak to že dostaneme omikron, když nám v krvi kolují protilátky?     Autor: Josef Pazdera (12.03.2022)
Proč se nové varianty covidu objevují tak rychle? Virus šlape na plyn mutací     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2022)
Jaká je imunitní paměť po těžkém průběhu nemoci covid-19?     Autor: Josef Pazdera (25.12.2021)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz