SARS 13. června  
Lékořice obsahuje látku účinnou proti koronaviru vyvolávajícímu SARS.
Po velmi nedobrých zprávách o návratu SARS to kanadského Toronta, přichází zpráva dobrá – objevila se látka podstatně účinnější něž dosud používaný ribavirin. Látku zvanou glycirhizin otestovali s úspěchem proti koronaviru němečtí vědci z lékařské fakulty ve Frankfurtu.








Lékořice (Glycyrrhiza glabra L.)



Na jásot je ale dost času. Látka účinkuje v tak vysokých koncentracích, je že pro praktickou léčbu nevhodná. Tak velkou tabletu bychom prostě nesnědli.
V situaci, kdy látek účinných proti původci SARS je nepříjemně málo, je ale takový objev skutečně vítaný. Vědci doufají, že se jim podaří vyvinout molekulu odvozenou od glycirhizonu s podstatně větším účinkem. Testy probíhají na virech pěstovaných na opičích buňkách v laboratořích. Jejich působení v lidském těle zůstává nejisté.
Proto je zřejmě namístě i nadále dbát na preventivní opatření. K nim patří i karanténa osob, které se mohly nakazit. Že ani ta není „neprůstřelná“ dosvědčuje případ medika z Toronta, který prošel karanténou a jako zdravý nastoupil na stáž do místní porodnice. Neodsloužil mnoho směn, když se u něj projevil SARS. V Británii byly popsány tři případy lidí, kteří prodělali infekci koronavirem bez vážnějších příznaků a „vyleželi ji doma". Zdá se, že během nemoci ani nenakazili nikoho ze svých blízkých.






Nemocnice v Torontu mají opět „zákaz návštěv“ poté, co se do města vrátil SARS.



Světová zdravotnická organizace nicméně neztrácí optimismus a hlásá, že pandemie SARS „odchází“. Opírá se o pokles počtu případů z Číny, Singapuru a Tajvanu. „Comeback“ choroby v Kanadě ale nabádá k opatrnosti. Navíc o reálnosti poklesu případů SARS v Číně vyjádřila i sama Světová zdravotnická organizace několikrát pochyby.


Datum: 13.06.2003
Tisk článku

Související články:

Jak to že dostaneme omikron, když nám v krvi kolují protilátky?     Autor: Josef Pazdera (12.03.2022)
Proč se nové varianty covidu objevují tak rychle? Virus šlape na plyn mutací     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2022)
Jaká je imunitní paměť po těžkém průběhu nemoci covid-19?     Autor: Josef Pazdera (25.12.2021)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz