SARS 13. června  
Lékořice obsahuje látku účinnou proti koronaviru vyvolávajícímu SARS.
Po velmi nedobrých zprávách o návratu SARS to kanadského Toronta, přichází zpráva dobrá – objevila se látka podstatně účinnější něž dosud používaný ribavirin. Látku zvanou glycirhizin otestovali s úspěchem proti koronaviru němečtí vědci z lékařské fakulty ve Frankfurtu.
Lékořice (Glycyrrhiza glabra L.)Na jásot je ale dost času. Látka účinkuje v tak vysokých koncentracích, je že pro praktickou léčbu nevhodná. Tak velkou tabletu bychom prostě nesnědli.
V situaci, kdy látek účinných proti původci SARS je nepříjemně málo, je ale takový objev skutečně vítaný. Vědci doufají, že se jim podaří vyvinout molekulu odvozenou od glycirhizonu s podstatně větším účinkem. Testy probíhají na virech pěstovaných na opičích buňkách v laboratořích. Jejich působení v lidském těle zůstává nejisté.
Proto je zřejmě namístě i nadále dbát na preventivní opatření. K nim patří i karanténa osob, které se mohly nakazit. Že ani ta není „neprůstřelná“ dosvědčuje případ medika z Toronta, který prošel karanténou a jako zdravý nastoupil na stáž do místní porodnice. Neodsloužil mnoho směn, když se u něj projevil SARS. V Británii byly popsány tři případy lidí, kteří prodělali infekci koronavirem bez vážnějších příznaků a „vyleželi ji doma". Zdá se, že během nemoci ani nenakazili nikoho ze svých blízkých.


Nemocnice v Torontu mají opět „zákaz návštěv“ poté, co se do města vrátil SARS.Světová zdravotnická organizace nicméně neztrácí optimismus a hlásá, že pandemie SARS „odchází“. Opírá se o pokles počtu případů z Číny, Singapuru a Tajvanu. „Comeback“ choroby v Kanadě ale nabádá k opatrnosti. Navíc o reálnosti poklesu případů SARS v Číně vyjádřila i sama Světová zdravotnická organizace několikrát pochyby.


Datum: 13.06.2003
Tisk článku

Související články:

V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)
Monstrum: Z „britského“ a „kalifornského“ vznikl rekombinantní covid     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2021)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace