SARS – nashledanou  
Tímto příspěvkem uzavíráme rubriku SARS. Starší příspěvky o SARS vám, v případě zájmu, zobrazí náš vyhledávač po zadání hesla SARS.
Tímto příspěvkem uzavíráme rubriku SARS. Od poloviny července už ani Světová zdravotnická organizace (WHO) nebude zveřejňovat denní zprávy o vývoji onemocnění SARS, a tak končíme s pravidelnou (i když poslední dobou notně nepravidelnou) rubrikou věnovanou této chorobě i my, oslové. WHO si musí na svých webových stránkách šetřit místo na jiné akutnější průšvihy, např. na epidemii cholery v Libérii nebo mor v Alžírsku. I my máme dostatek nových zpráv a nejen o epidemiích.

SARSem podle oficiálních statistik onemocnělo na světě celkem 8437 lidí, z nichž 7452 se uzdravilo. Počet obětí na životech dosáhl 813. (jen pro srovnání – v České republice přijde ročně na silnicích o život asi 1 300 lidí). Nejvíce úmrtí hlásila Čína (348), Hongkong (298), Tajwan (84), Kanada (38) a Singapur (32). V současné době není na světě zaznamenán ani jeden nový případ tohoto onemocnění.

Podle mínění odborníků se ale se SARSem neloučíme natrvalo. Vědecký časopis The Journal of Epidemiology and Community Health se zeptal devíti věhlasných epidemiologů, co si myslí o možnosti „comebacku“ choroby SARS. Dva v něj nevěří, čtyři si nejsou jisti a tři s návratem choroby počítají, i když nepředpokládají, že by opět nabyl takového rozšíření, jakého jsme byli svědkem na jaře letošního roku. Podle pesimistů by se měl SARS objevit v zimě spolu s dalšími infekcemi dýchacích cest, např. chřipkou. Lék ani vakcína do té doby zcela jistě k dispozici nebudou, a tak může před SARSem chránit opět jen prevence, karantény a další „pasivní prvky bezpečnosti“.

Pokud se SARS vrátí na světovou epidemiologickou scénu, zcela jistě se k němu vrátíme i na stránkách Osla.SARS – svět zůstává „na stráži“.

Datum: 22.07.2003
Tisk článku

Související články:

V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)
Monstrum: Z „britského“ a „kalifornského“ vznikl rekombinantní covid     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2021)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace