Samice živorodek riskují smrt, aby unikly před sexuálním harašením  
Obtěžování roztoužených samců je tak velké, že se samice uchylují k riskantním únikům, ohrožujícím život.ˇ

 

 

 

Zvětšit obrázek
Lovem do sítí vědci zjistili, že v některých místech je převaha samic.

Samci živorodých rybek většinu času tráví předváděním svých pestře zbarvených těl. Od samiček za to očekávají sex. Vybíravé samičky si k tělu připustí a k páření svolí jen tomu nejatraktivnějšímu, který dává záruku zplození kvalitního potomstva. Odmítnutých nápadníků je mnoho a ti se jen tak snadno nehodlají vzdát. Snaží se s rybkou spářit ve chvíli, kdy si nedává pozor. Neustálé dotírání harašících samců ubírá samicím na klidu, vyčerpává je a místo toho, aby využívaly čas ke krmení a obstarávání živin nutných k zajištění růstu potomstva, musejí odhánět samce, kterým haraší.

 

 

Zvětšit obrázek
Roztoužení nápadníci nedopřejí samicím klid. Nažrat a odpočinout si mohou jen v místech, kde hrozí riziko sežrání a kam si samci netroufnou.

Safi Dardenová a Darren Croft z Bangor University studovali chování živorodek na řece Trinidad a zjistili zajímavé chování samic. Aby se zbavily dotírajících samců, stěhují se do míst, kde se to predátory jen hemží. Málo nápadná samičí tělíčka naštěstí snáze unikají pozornosti dravců. Samci živorodek, vědomi si své barevnosti a nápadnosti, samice do riskantních vod nenásledují. Samice jsou sice v nebezpečí, ale zvýšené riziko se jim vyplácí možností se nažrat a dát vznik silnému potomstvu.

 

Samice živorodek nevypouští jikry, jako většina ryb, ale podobně jako je tomu u nás lidí, produkují relativně málo vajíček a rodí živé potomky. K oplodnění dochází uvnitř těla samice. Protože rozmnožování živorodek není vázáno na určitou sezónu, jsou samice odsouzeny k trvalému obtěžování. Svůj klid vykupují jen za cenu zvýšeného rizika.ˇ

 

Pramen: Natural Environment Research Council (NERC).
Darden et al. Male harassment drives females to alter habitat use and leads to segregation of the sexes. Biology Letters, 2008; 1 (-1): -1 DOI: 10.1098/rsbl.2008.0308


 

Datum: 12.08.2008 08:27
Tisk článku

Související články:

Sledování mrtvých těl urychluje stárnutí. Přinejmenším u octomilek     Autor: Stanislav Mihulka (14.06.2023)
Sebe a své blízké léčí lékaři jinak     Autor: Josef Pazdera (26.12.2022)
Posttraumatická stresová porucha a válečné konflikty     Autor: Miloslav Pouzar (05.04.2022)
I šimpanzi rozeznají zlý úmysl     Autor: Dagmar Gregorová (08.03.2022)
O zlaté rybce     Autor: Dagmar Gregorová (10.01.2022)Diskuze:

Zaver

Milan Bačík,2008-08-13 11:29:17

Podle mě jediný závěr, který z toho plyne je, že se tam samečkům nechce. To ještě vůbec nedokazuje, že samičky tam utíkají, aby se zbavili samečků. Můžou tam jít taky proto, že je tam víc žrádla, protože tam nápadní samečci nechodí.

Odpovědět


Logické - ale!

Josef Pazdera,2008-08-13 12:38:09

Ano, to je logické, ale je tu problém. Vzhledem k tomu, čím se titěrné živorodky živí (larvy komárů, pakomárů,...) je pro ně více potravy právě u břehu, v místech zarostlých vegetací s malým průtokem, tedy v místech odkud samičky prchají.

Odpovědět

gender disbalance

Luděk Kabela,2008-08-12 17:02:13

Jiky Josefe. Pokud je v "bezpecnych" mistech disbalance ve prospech samcu a dokonce alespon semikvantitativne odpovida jejich nedostaku v "nebezpecnych" mistech a navic existuji prima pozorovani jak na hranicich mist se silnejsim predacnim tlakem samci sve pronasledovani vzdavaji, potom je to velmi silny argument pro takovy zaver, ze se bazlivym samcum nechce do nebezpecnych mist za samickami. Diky za podrobnejsi vysvetleni.

Odpovědět

Gender disbalance

Luděk Kabela,2008-08-12 14:10:51

Josefe, prosim te, diskutovalo se v tom clanku proc usoudili Davern a Croft, ze ta nerovnovaha v poctu zastoupeni pohlavi je zpusobena isolovanou migraci samic a nikoliv selekcnim predacnim tlakem tech predatoru?? Jak od sebe rozeznali hypoteticke situace, ze je samcu v lokalitach se zvysenou predaci mene, proto, ze tam migruji jen samicky a samci se boji, od situace, ze jsou tam napadni a mene obratni samci selektivne vice vyzirani predatory? A jak posuzovali zvysenou koncentraci predatoru?? Je mi to cele zahadne.

Odpovědět


pokus o odpověď

Josef Pazdera,2008-08-12 16:40:32

Z materiálů, které mám k dispozici usuzuji, že autoři mají plné právo k takovým závěrům, jaké učinili. Ten hlavní počin, který stál na počátku jejich výzkumu bylo pozorování, že samci plavou za samičkami jen někam a pak to vzdají a vracejí se. To by ale jako důkaz těžko obstálo a tak došlo na kontrolní odlovy. Na fotografii vlevo je Darren Croft a je patrné, že zastoupení pohlaví počítá podle toho, co mu uvízlo v síti. Protože poměr pohlaví v místech, kde nejsou predátoři, se mění ve prospěch samců, mohou si dovolit tvrdit, že samci své samičky do nebezpečných míst skutečně nenásledují. Kdyby samečci byli hrdinové a riskovali by spolu se samicemi, nedošlo by v bezpečných místech k pohlavní disbalanci. Námitka, že samečci jsou mrštnější a predátorům utečou a že to je vlastní příčina posunu pohlaví (jak zní tvoje námitka), neobstojí. Už proto, že to vyloučily počty v neprospěch samců získané kontrolními odlovy v riskantním prostředí. Předpokládám, že autoři studie udělali kontroly, jak je v takových případech zvykem – a to pitvami žaludků predátorů. Vyžádal jsem si v tom směru další podrobnosti na adrese Dr.Crofta: d.croft@bangor.ac.uk . Pokud je obdržím, zašlu je. Ale nemyslím, že by to mohlo změnit názor na formulaci jejich závěrů.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz