Proč zasáhl SARS především Asiaty?  
K těžkému průběhu choroby předurčuje varianta genu pro antigen bílých krvinek HLA-B 4601.

Noční můra letošního jara – onemocnění SARS – si vyžádalo necelých osm stovek obětí na životech především mezi obyvateli jihovýchodní Asie a asijskou menšinou v Kanadě. Podle posledních výzkumů zveřejněných na internetu v BMC Medical Genetics týmem tajwanských vědců nebyla slabost SARSu pro Asiaty náhodná. K těžkému průběhu choroby předurčuje populaci pocházející z jihovýchodní Asie varianta genu pro antigen bílých krvinek HLA-B 4601. Ve prospěch této teorie, kterou ještě bude nutné potvrdit dalšími studiemi, svědčí fakt, že původní obyvatelé Tajwanu postrádající tuto variantu genu SARS tak těžce nepostihoval a deptal jen přistěhovalce z čínské pevniny. Pro Evropu má tato zpráva (pokud se potvrdí) optimistický nádech – inkriminovaný typ genu je v evropské populaci velmi vzácný a vnímavost k SARSu by tedy měla být u Evropanů výrazně nižší než u asijské populace. Neznamená to, že Evropané byli vůči této chorobě imunní, protože případy úmrtí byly zaznamenány i u „bílé“ populace. Italský lékař Urbani, který jako první nahlásil vznikající epidemii SARS do centra Světové zdravotnické organizace a následně SARSu sám podlehl, je toho smutným dokladem.Odbornci se shodují v tom, že SARS se zcela určitě vrátí. Nedávný nový případ SARS u mladíka ze Singapuru byl důsledkem nákazy v laboratoři při práci s koronavirem vyvolávajícím toto onemocnění.  Další zprávy o onemocnění jedné ženy v Singapuru se ukázaly jako planý poplach. Přesto se zřejmě opět dočkáme záběrů z ulic, na kterých budou mít lidé tváře zahalené rouškou. Uvidíme, jestli dá příští epidemie zapravdu tajwanským vědcům a nechá Evropany více méně na pokoji.

Datum: 03.10.2003
Tisk článku

Kniha o fyzice - Pickover Clifford A.
 
 
cena původní: 699 Kč
cena: 587 Kč
Kniha o fyzice
Pickover Clifford A.
Související články:

Jak dlouho je s námi SARS-CoV-2?     Autor: Radim Valenčík (18.11.2020)
Norkové, vakcíny a masakr: Proč Dánsko pobije všechny norky?     Autor: Stanislav Mihulka (06.11.2020)
Kde se vzal covid-19: Evoluční původ pandemického koronaviru     Autor: Stanislav Mihulka (01.08.2020)
Evoluce covidu: V Arizoně detekovali unikátní mutaci v genomu koronaviru     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2020)
Překvapivé souvislosti: Kuřáci jsou zřejmě mnohem méně ohroženi covid-19     Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2020)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace