Globální změna klimatu není tak globální  
Morény u protinožců vypovídají o tom, že klima severní a jižní polokoule se může vyvíjet dlouhodobě odlišně. Vědci z University of Queensland řečí čísel taktně upozorňují, že na momentálních představách o vývoji klimatu toho může být hodně špatně.


 

Zvětšit obrázek
Údolí Rangitata na jihu Nového Zélandu s dodnes jasně patrnou linií morény. Datování jejich vzniku dává časový přehled kam a kdy sahalo čelo ledovce. Naměřené hodnoty podaly důkaz o odlišném vývoji klimatu jižní polokoule při posledním zalednění. Snímek je z roku 2010. Kredit UQ.

Ledovce při svém růstu fungují jako buldozer a hrnou před sebou vše, co jim stojí v cestě. Toho využívají sedimentologové. Hrabou se ve spodních vrstvách sutě a hledají zbytky lišejníků, travin, dřevin, šnečích domečků, škeblí,... Ty pak předají fyzikům, kteří zase dovedou poměrně přesně určit, kdy biologický materiál vznikl. Někdy si ale sběrači vzorků mohou práci usnadnit. To když narazí na velké balvany, které ledovec odlomil ze skály a přemístil je do krajiny, kde o jejich původu není pochyb. Z něho pak stačí kladívkem kousek vydloubnou a změřit obsah beryllia a hliníku.

Zvětšit obrázek
Jižním oceánem ve své práci vědci myslí to, co v roce 2000 uznala Mezinárodní hydrografická organizace a definuje jako oceán obklopující Antarktidu. Námořníci mu spíš říkají Jižní ledový oceán nebo Antarktický oceán. Míní se tím oblast zhruba dvaceti milionů kilometrů čtverečných s hloubkou okolo pěti kilometrů. Severní hranice je na přibližně 60. rovnoběžce, jižní tvoří plovoucí led Antarktidy.

Konkrétně izotopů   10Be a 26Al, kterým se říká kosmogenní nuklidy. Vznikají totiž v povrchové vrstvě hornin působením kosmických paprsků a z jejich množství lze usoudit, jak dlouho se ten který šutr na louce povaluje. Tak se jim také podařilo určit kdy který z mnoha ledovcových splazů se dopracoval své největší slávy. Rekonstrukce ledového království v údolí Ashburton tak vydalo svědectví o rozdílech klimatu na severní a jižní polokouli. Novozélandské hory ledu se totiž chovaly zcela jinak, než ty naše. Zatímco na konci poslední doby ledové, kdy se na severní polokouli značně oteplilo a ledovce kvapem mizely, ty na Novém Zélandu „oteplení“ ještě dlouho nebraly na vědomí. Tát začaly až o tisíce let později. Tamní klima se změnilo až když se oteplil Jižní oceán. Vyplývá to ze studie, která vyšla v červencovém čísle Sborníku americké Akademie věd a pod níž jsou spolu s glaciology z queenslandské university podepsáni i němečtí biologové z University of Griefswald, fyzikové z Australian Nuclear Science and Technology Organisation a novozélandští klimatologové z University of Canterbury.

 

Profesor Jamie Shulmeister se svými kolegy s důvěryhodností stávajících klimatických prognóz mocně zacloumal. (Kredit: UQ)

Geologicko-fyzikální studie tak klimatology upozornila na fakt, že místní klima na severní a jižní hemisféře se může vyvíjet po tisíce let odlišně. To by ale mělo znamenat, že by klima třeba i stu generací Australanů a Novozélanďanů se odvíjelo od chování Jižního oceánu a ne toho, co měříme  v Evropě a v Americe. S takovým scénářem ale globální klimatologické prognózy nepočítaly. Pokud mají novozélandské morény pravdu, tak o tamním klimatu bude rozhodovat chování  Antarktidy. Tam ale ledu neubývá, opak je pravdou.     

 

Prameny:
The early rise and late demise of New Zealand’s last glacial maximum, Proceedings of the National Academy of Science 2014, http://www.pnas.org/content/early/2014/07/23/1401547111.abstract
University of Queensland

Datum: 05.08.2014 04:06
Tisk článku

Související články:

Teploty a srážky na našem území, trend 1961-2022. Klementinum jako tepelný ostrov.     Autor: Stanislav Florian (15.01.2023)
Zalednění Antarktidy přivodil tektonický posun     Autor: Josef Pazdera (26.11.2021)
Klimatologové sopky nemají rádi     Autor: Josef Pazdera (24.08.2021)
Ztráty ledu v západní Antarktidě odborníci přisuzovali klimatickým změnám     Autor: Josef Pazdera (19.08.2021)
Jak to je s hurikány?     Autor: Josef Pazdera (19.07.2021)Diskuze:

Tam ale ledu neubývá, opak je pravdou.

Petr Bal,2014-08-11 23:37:57

Tvrzení bez důkazů nebo bez zdrojů ?!

Odpovědět


Omyl

Pavel Minarik,2014-08-12 13:33:08

Nesmíte podléhat globální demagogii. Skutečnost je taková, že Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla 22. září 2013 maxima 19,5 milionů km2. Jedná se o nejvyšší hodnotu změřenou od počátku měření z roku 1979.

Odpovědět

graf teplot sever-jih za 30 000 let

Stanislav Kaštánek,2014-08-05 08:54:22

Graf teplot jižní a severní polokoule má v období za 30 000 let rozdíly až 3°C. Jižní polokoule nemá výkyv mladší dryas, který by na severní polokouli patrně způsoben oslabením Golfského proudu po protržení sladkovodního jezera o oblasti Velkých jezer.
http://amper.ped.muni.cz/gw/clanky/html.format/glob_tem.gif

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace