Kondomy měnící barvu po styku s pohlavně přenosnou chorobou  
Britští mladíci přišli s nápadem, který vyhrál prestižní cenu a boduje i u tradičně konzervativní anglikánské společnosti – projekt kondomů opatřených skrytou barvičkou, která při kontaktu s infekčním agens to dává patřičně najevo.

 

Koncept "S.T.EYE." získal první cenu od Isaac Newton Academy
Koncept "S.T.EYE." získal první cenu od Isaac Newton Academy

Myšlenky doktríny provozovat sex pouze v rámci manželství, a to bez jakékoliv antikoncepce, aby vždy mohlo dojít k plození, jsou vedeny dobrou vírou, ale středověké představy dnešnímu světu škodí. Alespoň to tak prohlašují experti UNAIDS, organizace Spojených národů mající za úkol bránit šíření pandemie AIDS. A stejně to vidí i většina infektologů, majících přehled o útrapách spojených s šířením a léčbou dalších pohlavně přenosných nemocí. Zajímavá myšlenka, jak části zdravotních problémů svět zbavit, se nezrodila v hlavách otitulovaných, ale u teenagerů.

Zásobu barevných dudlíků asi bude dobré spotřebovat co nejdříve. Brzo by místo úsměvu mohly u partnerky vyvolat šok.
Zásobu barevných dudlíků asi bude dobré spotřebovat co nejdříve. Brzo by místo úsměvu mohly u partnerky vyvolat šok.

Třináctiletí studenti Daanyaal Ali a Chirag Shah, spolu s o rok starším Muazem Nawazem, se svou představou přišli za učitelem. Ten to naštěstí nevzal jako vtip a ani škola se nezalekla, že jí to u části veřejnosti zdiskredituje a nápadu se postavili čelem. Pomoc přišla ve formě shánění informací, kontaktů na imunology a posouzení, zda je nápad technicky realizovatelný. Koncept dostal jméno "S.T.EYE."  a rychle si získává věhlas, patřičně podpořený udělením první ceny Akademií Isaaca Newtona. Spolu s převzetím finančního oceněním mladíky nyní čeká přijetí v Buckinghamském paláci.    
Nejspíš není daleko doba, kdy budou k mání latexové kondomy s navázanými protilátkami schopnými reagovat na specifické antigeny a spouštět kaskádu enzymatických reakcí na jejichž konci, v případě styku s infekčním agens, změní barvu. Podle informací poskytnutých BBC, pokud dojde ke kontaktu s chlamydiemi, zezelená. Žlutá bude signalizovat přítomnost virů herpes. Fialová lidský papillomavirus (HPV) a syfilis se má tvářit modře.

 

Dodáváme jen, „klobouk dolů“. Držíme palce, aby se projekt realizoval co nejdříve a ve finančně dostupný produkt. Mladých, kteří se za své intimní problémy stydí a na kliniku raději nejdou, je podle expertů hodně.

Datum: 25.06.2015
Tisk článku

Související články:

Chlamydie a neplodnost     Autor: Josef Pazdera (09.05.2004)
Nechráněný styk zhoršuje nádory děložního krčku     Autor: Josef Pazdera (05.09.2006)
První globální analýza sexu     Autor: Stanislav Mihulka (05.11.2006)
Léky proti HIV nenahradí kondom     Autor: Jaroslav Petr (01.08.2008)
Muži se budou očkovat vakcínou proti rakovině děložního krčku     Autor: Josef Pazdera (29.10.2011)
Galactic Cap     Autor: Josef Pazdera (09.06.2014)Diskuze:

Rychlost vyhodnocení

Matěj Morávek,2015-07-03 11:19:18

Problém je v tom, že to takto jendoduše fungovat nemůže. Postup při detekci nákazy je ten, že se vzorek promíchá s antigeny, které se selektivně navážou na přítomné bakterie. Toto navázání je ale neviditelné, musíte vzorek od antigenů "propláchnout" a následně smíchat s obarvujícími enzymy, a teprve pak vidíte, jestli tam bakterie jsou, nebo ne.

Více viz http://www.hopesandfears.com/hopes/future/science/214641-tabloids-invent-teenagers-inventing-sti-detecting-condoms

Odpovědět

Starosti

Milan V,2015-06-27 14:17:11

To mají kluci ve 13 letech pěkné starosti.
To když já jsem býval mladý...

Odpovědět

Palo Priezvisko,2015-06-26 21:25:52

a tu farbu budu kontrolovat kedy? vacsinou po orale a po styku... skor by to chcelo lacne indikatorove papieriky, ktore by mohol kazdy pouzivat preventivne a pravidelne...

Odpovědět

Změna barvy celého je na houby

Jenda Krynický,2015-06-25 18:07:40

Lepší bude tam ty protilátky nanést jen místy tak, aby tvořily nápis.

Odpovědět


Re: Změna barvy celého je na houby

Ondi Vo,2015-06-26 13:07:53

Problém nastane, když bude mít subjekt všechy čtyři nákazy, výsledná barva bude chybně interpretována. Nápis s názvem nákazy by byl pak nečitelný, a i případné grafiti by mohlo pozorovatele mást.

Ale sranda stranou, ještě lepší by snad bylo vybavit těmi indikátory nějakou sondu a tou zjišťovat nebezpečí nákazy ještě před tím stykem.

Já bych například uvítal sondičku reagující změnou barvy na případnou přítomnost listerií a salmonel v sýru, ve vajíčku na měko a v kysaném zelí.

Odpovědět


Re: Re: Změna barvy celého je na houby

Jenda Krynický,2015-06-30 00:19:16

A proč by ty nápisy musely nutně být přes sebe?
Předpokládám, že sonda má jeden takový malý problém. Ono to asi chvíli trvá.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace