Chůze v noci je překvapivě odlišná pro muže a pro ženy  
Americký tým simuloval chůzi nočním prostředím pomocí snímků z univerzitních kampusů a narazil na nečekaně dramatické rozdíly v tom, jak muži a ženy vnímají v noci okolí. Soustředí se na úplně jiné prvky v prostředí. Muži se v podstatě soustředí na cíl cesty, zatímco ženy skenují potenciální hrozby v okolí.
Teplotní mapy cest v noci. Kredit: Chaney et al. (2024), Violence and Gender.
Teplotní mapy cest v noci. Kredit: Chaney et al. (2024), Violence and Gender.

Genderový výzkum je jako pořádně horké minové pole, z mnoha důvodů. Může ale přinést velice zajímavé věci. Nedávno si značnou pozornost získala studie, která odhalila pozoruhodné odlišnosti mezi tím, jak muži a ženy vnímají chůzi nočním prostředím.

 

Americký výzkumný tým, který vedl Robbie Chaney z Brigham Young University v Utahu, použil snímky z kampusů čtyř univerzit státu Utah: Utah Valley University, Westminster, Brigham Young University a University of Utah, pořízené v noci. Účastníci výzkumu označovali na snímcích místa, na která soustředili pozornost.

 

Robbie Chaney. Kredit: Brigham Young University.
Robbie Chaney. Kredit: Brigham Young University.

Ukázalo se, že ženy se soustředí na periferní oblasti snímků s cestou během noci, které reprezentují místa, kde by se mohlo skrývat riziko.

 

Logo. Kredit: Brigham Young University.
Logo. Kredit: Brigham Young University.

Jinými slovy, ženy při pohybu v noci neustále skenují hrozby v okolí, jako okolní keře nebo místa skrytá ve tmě u cesty. Muži se naproti tomu soustředí především na průběžný cíl, k němuž vede cesta, zdroj světla nebo třeba nápadné objekty v zorném poli.


Výsledky ve formě teplotních map (heat map) testovaných snímků podle autorů studie do jisté míry reprezentují, jak lidé čtou prostředí, kterým se v noci pohybují. Chaney přiznává, že byli s kolegy ohromeni. Očekávali, že budou nějaké rozdíly, ale tohle je dokonale uzemnilo. Vnímání stejných snímků muži a ženami je dramaticky odlišné.

 

Studie se účastnilo téměř 600 dobrovolníků, z nichž bylo 56 procent žen a 44 procent mužů. Každý z účastníků shlédl 16 snímků a bylo jim řečeno, že si mají představit, jak procházejí dotyčným místem. Poté označovali místa, na která soustředí pozornost.

 

Badatelé jsou přesvědčeni, že jejich výzkum může být zajímavý nejen pro experty na lidské chování, ale i z praktického hlediska pro architekty a plánovače sídel, kteří teď mohou brát v potaz rozdílné vnímání okolí při pohybu prostředím u mužů a u žen.

 

Literatura

Brigham Young University 6. 2. 2024.

Violence and Gender online 28. 12. 2023.

Datum: 19.02.2024
Tisk článku

Související články:

Pozor, je tu přízrak! Anebo robot?     Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2014)
Skeny mozku prozradily, jak vlastně LSD ovlivňuje vědomí     Autor: Stanislav Mihulka (19.04.2016)
Žijeme ve stroji času: Mozek nás drží 15 sekund v minulosti     Autor: Stanislav Mihulka (31.01.2022)
Lysohlávky – nadějný zdroj léčiva na duševní nemoci?     Autor: Dagmar Gregorová (16.10.2023)
Bezesná noc jako antidepresivum?     Autor: Dagmar Gregorová (09.11.2023)Diskuze:

Šel bych o krok dál

Jarda Ticháček,2024-02-25 19:24:20

Jsem starý čundrak.
A má osobní zkušenost je podobná.
Skupina kluků, později chlapů kráčí kolem půlnoci polem, křovím a lesem směrem k trampské boudě. Prostě se jde co nejrychleji ke krbu, kamnům a grogu. Holky, a pak ženy to brzdí. A nezáleží na povolání. Chodí s námi po lesích holka, která má za sebou dva miliony km v traktorech, kamionech a těžkých nákladních autech. Noční chůze přírodou jí dělá větší problémy, než chlapům.
Ale na druhou stranu, máme v partě i podobného chlapa. Ten, když byl ve věku, kdy z té trampské boudy musel doprovodit holku domů do vesnice, vyžadoval doprovod.

Odpovědět

No tak na to pozor!

Vít Výmola,2024-02-19 13:46:59

Ale běda, běda vám, jestli z toho budete vyvozovat nějaké závěry o odlišných schopnostech mužů a žen a narušovat nám tak kvóty na 50% zastoupení žen v čemkoliv!

Odpovědět

Travmyš Polní,2024-02-19 13:01:09

1/ "shlédl 16 snímků a bylo jim řečeno, že si mají představit, jak procházejí dotyčným místem. Poté označovali místa, na která soustředí pozornost."

Z toho plyne, že výzkum je totální blbost, protože mapuje pocity z obrázku, nikoli chování v reálné situaci.

Výsledkem může být nanejvýš náznak, kam by se měl skutečný výzkum ubírat. Nikoli závěr o který se lze opřít.

2/ Zkuste porovnat chlápka beze zbraně, který nese ne moc velkou, ale nezanedbatelnou částku se zdatnou ozbrojenou ženou... třeba se dobereme k zajímavějším výsledkům.

V reálné situaci bude záležet i na oblečení, náladě, únavě účastníka, fyzické kondici, výšce, tloušťce, řeči těla i prosté náhodě... nic z toho se v kanceláři koukaje na fotku nemá šanci projevit.

3/ Rozhodně bych se cítil bezpečněji v cikánské čtvrti u nás, než např. v multikulturně obohacené Paříži. Takové nuance fotka taky nevystihne.


Odfláknuté a povrchní...

Odpovědět


Re:

Vojtěch Kocián,2024-02-19 13:25:01

Pokud si myslíte, že ozbrojený člověk bude méně opatrný, bude se cítit bezpečně a méně sledovat okolí, tak se nejspíš pletete. Právě to, že si pořídil zbraň, znamená, že je obezřetný a snaží se předcházet následkům, které může přinést přepadení. Jestli si opravdu někdo pořídí zbraň kvůli tomu, aby se cítil bezpečně a nemusel sledovat okolí, tak jen vyhodil peníze a spíš o tu zbraň při přepadení přijde nebo ji vytáhne v nevhodnou chvíli a útočník na to bude reagovat zvýšenou agresivitou. Při překvapivém útoku je totiž prakticky k ničemu.

Odpovědět


Re: Re:

Travmyš Polní,2024-02-20 10:48:44

Ne, tak jsem to nemyslel. Spíš jsem uvažoval o tom, že by mohl být rozdíl v tom na jaká rizika se ta která osoba soustředí a jak se připravuje na ně reagovat (např. s větší rozvahou). Jinak souhlasím.

Odpovědět

Sledování zornice

Mintaka Earthian,2024-02-19 08:51:59

Už je to řadu let, kdy se dělaly podobné pokusy. Řešili to automatizovaným sledováním zornice, rovnou v reálném prostředí. Výsledky překvapily i samotné aktéry, protože si často vůbec neuvědomovali, kam se dívají.

Rozhodně by si to téma zasloužilo pořádný výzkum.

Odpovědět

A jinde?

Jirka Naxera,2024-02-19 07:44:03

Tak ten vysledek me vubec neprekvapil, ono ze se (hlavne v anglosaske cizine) holky dost znacne boji prepadeni pomerne hodne i na nase pomery je vec celkem znama. ;-)

Zajimave by bylo jednak cely vyzkum zautomatizovat (nejaka ir kamerka registrujici smer pohledu?) a hlavne porovnat, ruzna prostredi a pripadne i ruzna mista. Pripadne podle skupiny, do ktere dana osoba spada (bude nejaky rozdil mezi ozbrojenou konzervativkou a bezbranou liberalkou?)

Odpovědět


Re: A jinde?

D@1imi1 Hrušk@,2024-02-19 08:42:10

Zajímavý ten výzkum rozhodně je. Ale ještě by mohli do výzkumu zařadit nějaké translidi a zkoumat, jestli alespoň jejich mozek se chová podle pohlaví, na které se nechali předělat (nebo ani nenechali předělat, jen si zvolili gender) :-P

Taky by se toho mohli chytnout regulátoři - mozky max. 50% mužů se při chůzi v noci smí soustředit na cíl. Zbytek se musí soustředit na hrozby v okolí a těm, kteří se nepřizpůsobí, provést lobotomii.

Odpovědět


Re: Re: A jinde?

Jirka Naxera,2024-02-19 23:43:14

No jednu proxy metriku bych si i k mistu kde byla studie provedena dovolil pridat, i kdyz bez referencni skupiny, popr srovnani jinde, toho moc nenapovi. Ostatne jako vetsina dalsich studii se slovem "gender" v nazvu. https://www.thefire.org/research-learn/2024-college-free-speech-rankings

ad problematika trans - no ono by bylo dobre, kdyby na to tema napsal clanek nejaky odvazny lekar pred duchodem (tedy kdo se neboji, ze na nej za par let nekdo ten clanek vyhrabe a zajisti mu nezamestnanost...), ono je to celkem propletena zalezitost s politikou, penezmi a neomarxismem, velmi slabe receno hodne za hranici medicinske etiky, od ktere se zacinaji ve velkem distancovat jak spousta lidi z puvodniho LGB hnuti, tak i mnoho transsexualu.

Odpovědět


Re: Re: Re: A jinde?

Marcel Brokát,2024-02-23 10:00:29

Nenaznačujete snad, že by mohla existovat skupina lidí, kteří z nějakého podivného důvodu chtějí za každou cenu vytvářet ve společnosti tak absurdní situace, které vedou u většiny lidí ke křečím v mozku? Něco jako třeba vypnutí jaderných elektráren? Nebo něco jako papírová brčka a ponechání plastových krytů kelímků s papírovými brčky? Nebo něco jako zálohování PET lahví? :-) :-) :-)

.... znáte cimrmany? ..."my nesmíme ani naznačovat..." :-) :-)

Odpovědět


Re: A jinde?

Martin Novák2,2024-02-20 11:45:09

Automatizovat to jde snadno, brýle pro augmented reality sledují pohyb zornice a zároveň umožňují vidět ven.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz