SARS - 23. dubna  
Virus mutuje zpropadeně rychle. S výrobou vakcíny budou potíže.
Čínští virologové zjistili, že koronavirus vyvolávající onemocnění SARS mutuje „snadno a rychle“. Virus se tedy chová tak, jak je to u běžné i u jeho příbuzných z řad koronavirů. To není příliš povzbudivé vyhlídka pro výrobu účinné vakcíny. Ostatně zkušenosti s vývojem vakcíny proti drůbežím koronavirům hovoří v tomto směru dostatečně výmluvně. Největším problémem byly právě rychlé spontánní změny v dědičné informaci virů. Z hlediska vývoje vakcíny je takový vysoce proměnlivý virus něčím jako „rychle kličkujícím cílem“. Vyvíjené vakcíny účinkují jen dočasně – dokud se virus nepromění natolik, že jej vakcínou nabuzená imunita již vážněji nepostihne. Zvířecí koronaviry získávají mutací schopnost šířit se jinými cestami. Například místo šíření kapénkovou nákazou se najednou umějí šířit i výkaly. Někteří odborníci se obávají, že v hongkongském obytném bloku Amoy Gardens si už koronavirus tuhle schopnost vyvinul.
Koronavirus vyvolávající SARS mutuje jako o závod a mění se virologům před očima. Výroba účinné vakcíny bude proto zapeklitým problémem a vakcína zřejmě nebude účinkovat natrvalo a všude.


Experti na tvorbu vakcín se obávají, že pokud se nepodaří SARS definitivně zlikvidovat, budeme se s ním prát stejně jako s chřipkou. Proti novým variantám viru budeme vyvíjet stále nové a nové typy vakcín a ty budou mít časově i místně omezenou účinnost. Loňská vakcína nebude účinkovat proti letošnímu viru a vakcína proti asijským typům viru nebude chránit před typy virů, které vzniknou v Kanadě nebo v Evropě. Celkem neradostné vyhlídky.


Datum: 23.04.2003
Tisk článku

Související články:

COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
V Laosu objevili koronaviry nejblíže příbuzné pandemickému SARS-CoV-2     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2021)
Pandemický korononavirus SARS-CoV-2 opravdu a stále pochází z netopýrů     Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2021)
Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti     Autor: Josef Pazdera (14.05.2021)
Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2021)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace