Klimatologický horký brambor  
Zatímco ledním medvědům v Arktidě jejich kry tají, polárníky na Antarktidě sužují problémy zcela opačné. Od roku 1970 se tamní led nechová podle prognóz a nebývalým tempem roste. Antarktida má letos znovu našlápnuto k dalšímu rekordu. Oceánograf Jinlun Zhang se s jevem vymykajícím se trendu globálního oteplování popasoval. Čím? Větry!

 

Zvětšit obrázek
Antarktický mořský led. Obrázek je z 13. října 2012. Letecký snímek poskytla NASA.

Klimatologové to mají těžké. Výsledky jejich bádání se totiž dají využít v politice. Těm co jsou u moci vyhovuje vystrašený daňový poplatník, nereptá při zvyšování daní.  A když se podaří vybrat více, peněz, prestiž těch, co je mohou přerozdělovat, roste. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že z většího pytle se snáz usypává  všem, co neoteplují planetu, třeba solárníkům a také těm, co připravují argumenty, kterými se dá apelovat na voliče. Většina výzkumníků prakticky plní jen společenskou objednávku  -  řeší věci, které společnost považuje za důležité a je ochotna je platit. Proto jen málo grantů v poslední době neskloňovalo „globální oteplování“. Možná se někteří chtěli jen zavděčit svým chlebodárcům a tu a tam přibrousili tužku, nebo něco zamlčeli, ale ať už byl důvod  jakýkoliv, výsledkem byly různé hokejkové grafy, které novináři rozmázli a výsledkem je ostuda a pokles důvěry ve veškerý výzkum. Není divu, když lid prostý nabyl dojmu, že těch namočených, kteří rozhajdávali penízky neúčelně, je hodně a že bude v jejich zájmu věci mlžit, hledat argumenty podporující jejich dřívější výsledky, závěry, rozhodnutí.

 

Zvětšit obrázek
Jinlun Zhang, University of Washington, tvůrce nového modelu chování ledu na Antarktidě

Nejhůře na to doplatila klimatologie. Laici jí teď vnímají jako kolbiště klimaalarmistů a klimaskeptiků, přičemž jedni říkají, že za nebezpečné oteplování planety z velké míry může člověk, druzí, že jde o jevy tak mocné, že člověk je významně ovlivnit svou činností nemůže. Spor není tak malicherný, jak by se mohlo zdát. Oba tábory mají řadu přívrženců a jejich postoje do značné míry ovlivňuje jejich angažovanost. Je nasnadě, že ruka páně bude alternativním zdrojům více otevřená, pokud ve společnosti budou získají výrazný vliv alarmisté. Ekonomové většiny výrobních podniků, balancujících na hranici konkurenceschopnosti s výrobky asijských draků, budou mít o něco lehčí spaní, když jim půjdou na ruku skeptikové. V tomto sporu jde jak o hlasy voličů, tak o vysokou politiku a těžko se v tomto střetu brzo dočkáme nějakého názorového ujednocení. S trochou sarkasmu lze říci, že tyto dva výzkumné proudy si budou i dál názorově tak blízko, jako zemské póly a vlastně i chování a množství ledu na nich.

 

Antarktida 

Zvětšit obrázek
Změny mocnosti vrstvy antarktického mořského ledu za dobu 1981 - 2011. (Kredit: US National Snow and Ice Data Center)

Jinlun Zhang je výzkumníkem na University of Washington a svým novým modelem zveřejněným v časopisu Journal of Climate prý přišel záhadě přibývajícího antarktického ledu na kloub. Za viníka označil silnější západní větry vířící kolem jižního pólu. Ty prý mají na svědomí 80 procent z nárůstu objemu antarktického mořského ledu v posledních třech desetiletích. Zhang k takovému závěru dospěl na základě studia satelitních snímků. Vyčetl z nich, že že polární vír, který duje kolem jižního pólu, je dnes silnější, než tomu bylo v roce 1970, kdy se s monitorováním jižního pólu začínalo. Rychlejší proudění má kusům ledu udělovat větší hybnost a tak při jejich shlukování se tvoří mocnější vrstva. V létě pak trvá déle než led roztaje proto, že byl silnější. Počítač nakrmený vhodným programem respektujícím interakci větru a moře mu tuto úvahu potvrzuje. S jeho pomocí například vypočítal, že za dobu 1979 - 2010 vzrostla v Antarktidě vrstva ledu silného zhruba dva metry asi o 1 procento, zatímco množství tenkého ledu se prakticky neměnilo. Model ze zadaných dat zpětně předpovídá to, co jme prý mohli pozorovat v reálu.

Zvětšit obrázek
Rozloha antarktického ledu. Letošní rok zřejmě překoná maxima za celou dobu jeho satelitního měření. (Kredit: Univ. of Bremen/AMSR2)

Modely mají tu výhodu, že se s nimi dá kouzlit co by, kdyby....  Chytlo to i Zhanga a namodeloval zaražené větry (nedovolil nárůst jejich rychlosti vanutí kolem pólu, jaké signalizoval satelit). Počítač mu pak vykreslil nárůst ledu jen o 20 procent. 

 

 

Zvětšit obrázek
Pro Osel.cz komentoval MANDOR

Představa, že větry dělají, zvláště tam dole, neplechu, je pochopitelná asi všem. Škoda, že v Zhangově práci to hlavní, na čem jeho modelování vlastně stojí - proč se větry chovají, jak se chovají, chybí. A tak se dá tušit, že jeho stoupenci budou argumentovat globálním oteplováním, oponenti přirozeným jevem a prostou logikou, že když se někde místně oteplí, jinde se zase ochladí, a že tento poznatek spíše hraje proti katastrofálním celoplanetárním oteplovacím změnám způsobovaným člověkem.    Zhang ale v závěru své práce vytahuje ještě jeden vážný argument. Že totiž v Arktidě mizí ledu více, než kolik ho na druhém konci přibývá. Proto prý, jak ten naměřený,  tak i novou metodou prognózovaný nárůst antarktického ledu, ve skutečnosti nic neznamená. Další oteplování má tento paradox chování Antarktidy, vyzmizíkovat. Skeptici se k novému Zhangovu modelu již také vyjádřili. Nic jiného prý ani neočekávali, autor totiž již ve svých dřívějších pracích oteploval mocněji, než kolik toho s odstupem času potvrzuje realita.
Zda nám Antarktida brzo roztaje, nebo se jako nyní bude všem prognózám navzdory zvětšovat, si musí hodit korunou každý sám. 
 

Literatura: University of Washington news, Journal of Climate, ESA reports

Datum: 19.09.2013 23:21
Tisk článku

Související články:

Jak to je s hurikány?     Autor: Josef Pazdera (19.07.2021)
Elektromobily – vlci v rouše beránčím?     Autor: Miloslav Pouzar (19.07.2021)
Dostane virus Nobelovku za ekologii?     Autor: Vítězslav Kremlík (30.05.2020)
Za jižním polárním kruhem padl teplotní rekord... v roce 1974     Autor: Vítězslav Kremlík (17.02.2020)
Jakou prioritu mají pokusy o zmírnění globálních změn klimatu?     Autor: Miloslav Pouzar (02.01.2020)Diskuze:

Panu Sobotkovi

Milan Markvart,2013-09-21 11:46:02

Vpodstatě s Vámi souhlasím, co se toho přibrušování tužky týká. Ale když on je poněkud problém nazvat jinak například vědeckou práci Michaela E. Manna a jeho kolegů, v případě rekonstrukce MBH98. Otiskli jí Nature i Science a dočetli jsme se v nich změny průměrné teploty na severní polokouli za poslední tisíciletí. Práce se stala symbolem dramatického nárůstu teploty v posledních desetiletích. IPCC s ní operuje ve své 3. hodnotící zprávě a prakticky se stala klíčovým argumentem ve snaze zavávadět daně těm co oteplují. Došlo to tak daleko, že i chovatelé krav museli platit za to, že jejich krávy prdí oteplovací plyny - metan. Jak se později prokázalo, to čím nás klimatologové přesvědčovali, byla zjevná manipulace s daty s cílem mást veřejnost. Evidentně šlo o zamlčování nepohodlných výsledků.
Možná měl autor spíše než přibrušování napsat pěkně po Havlíčkovsku, že tady už nejde o přibrušování tužky, ale o tesání sochorů a kůlů do tvaru hokejek....

Odpovědět


Roman Sobotka,2013-09-22 10:54:44

Ja jsem molekularni biolog, klimatologii vubec nerozumim (asi jako z mala), ale vidim do nejvyssich pater vedy a situace kolem Nature/Science zurnalu je silne nezdrava. Diky rustu vedy v Asii je tlak na tyto casopisy enormni; veda v Cine,Singapuru, Thaiwanu..to je desiva posedlost publikovat v Nature. Cinske university napriklad vypisuji bonus za Nature, ktery se rovna nekolika rocnim platum. A jiste, CV s Nature vam zmeni karieru... editori jsou zahlceni a pokuseni neco pribarvit velike. System je pak prilis 'error-prone', jak se rika po vedecku. Prikladu falsovanych/pribarvenych dat v Nature je hodne, co pisete je klidne mozne. Nicmene je treba dodat, ze nejde o zadnou sluzbu politikum ci neco takoveho, ale spise jen o lidske selhani a ambice.

Odpovědět

Milan Markvart,2013-09-21 08:57:13

Také nejsem klimatolog, ale v článku nevidím nic z toho, co kritizujete. Ani neříká, že výzkumníci jsou podvodníci. Jen to, že plní společenskou objednávku, tedy to, co sám píšete třeba o „věřících zelených“ v Rakousku. Zkrátka těch, kteří se politikou dostali do pozic ze kterých ovládají penězovody.
Výzkumníků, kteří mají dost svých peněz a bádají si na tom co chtějí, těch neznám mnoho. Většina, aby uživila rodiny, ať se Vám to líbí nebo ne, musí brát ve svých žádostech o granty na společenskou objednávku brát ohled. Ať se podívám na programy Evropské unie, nebo jiné rozhodující zahraniční instituce, z nichž lze získat peníze, se točí okolo oteplování, to asi těžko zpochybníte. Vinaře zajímá zda se nezmění kvalita vína, bude-li se oteplovat, zemědělce jak se změní výnosy hlavních plodin a které budou kde více plodit, jaké invazní rostliny se kam přesunou, broučkaře jakému hmyzu se bude dařit a bude ničit úrodu, veterináři zkoumají, jakým parazitům se u hlavních hospodářských zvířat začne dařit, humánní výzkum již monitoruje posun hranic výskytu malárie a zda růst teploty bude mít za následek více infarktů, technologové , památkáři i teoretici aplikované mechaniky, řeší, jak změna klimatu ovlivní historické památky, mikrobiologové řeší jak se změní potravní řetězce ve vodních tocích s nárůstem teploty, ti od černého řemesla jaké slitiny budou nejlepší na koleje, aby se tolik nekroutily, architekty zajímá změna mikroklima velkoměst při nárůstu teploty, dřevaři chtějí řešit optimální skladbu dřevin pro oteplené výše položené oblasti, ať se podívám kam chci, tak jak v žádostech o granty, tak sděleních o průběžném řešení i závěrečných zprávách pojmy oteplování a změna klimatu jsou nejfrekventovanější slova, tvrdí jazykozpytci. Autor neříká, že jsou tím všichni podvodníci, jen na co je společnost směruje.

I třeba Koukolík i další se veřejně vyjadřují v tom smyslu, že pokud mladý vědec nechce skončit, musí uspět a mít nějaké výsledky. A pokud žádné zajímavé nemá, a jak sám naznačujete, těch, kteří jsou průměrní a podprůměrní, pro ty to pokušení bude asi dost velké, nechtějí-li zmizet v propadlišti dějin a někde v supermarketu u kasy, občas si z naměřených dat zkrátka něco vyberou. Nebudeme si mazat med kolem úst, i vědci jsou jen lidé. Jedna studie dokonce odhalila kterých se pokušení dovedené do konce týká nejčastěji. Mladých a pak až těch před důchodem. A oblast prognózování, zvláště toho dlouhodobějšího. Týká se to ale i dalších oborů, kde se měří nějaká data a je-li si vědec vědom, že je nikdo nemůže v dohledné době měření zopakovat (řeba proto, že na stejný problém znovu nikdo další prostředky neuvolní).
Asi to víte sám, že takových nicmochrů, kteří něco naměří, odpřednáší na interních konferencích a tím to hasne, mají všude dost.
Jak už to tady mnozí naznačili, myslím, že autor klepnul přesně na hlavičku. A že když třeba takový, téměř důchodce začne dlouhodobě prognózovat, že bychom měli zpozornět.... stejně jako když podnikatel mířící do vysoké politiky si koupí tisk.

Odpovědět


to Milan Markvart

Roman Sobotka,2013-09-21 09:34:36

No nevim.."Možná se někteří chtěli jen zavděčit svým chlebodárcům a tu a tam přibrousili tužku, nebo něco zamlčeli..". Bezny ctenar muze nabyt dojmu, ze tak to ve vede bezne chodi a to bych nesouhlasil. V zakladnim vyzkumu urcite ne. Klimatologie ale urcite trpi tim medialnim cirkusem.

S tim ostatnim s vami souhlasim. Ono je to jesto o to horsi, ze i velmi kvalitni tymy v US a UK jsou pod silnym tlakem prejit od zakladniho vyzkumu k biopalivum/oteplovani a spol. Vetsinou se z toho snazi vykutat alespon neco uzitecneho, ale samy tomu neveri a efektivita vyzkumu jde do haje.

Odpovědět

prodejni vyzkumnici

Roman Sobotka,2013-09-20 22:41:37

Cau Honzo, ja nejsem klimatolog, ale ten zacatek clanku mi prijde krapatek nefer. Ja vim, ze to uderni zni, ale fakt, ze vedci produkuji data, ktera nejsou konzistentni, je bezna vedecka praxe. To nemusi byt hned proto, ze jsou to slouhove odlisnych chlebodarcu..

Znam osobne vedecke skupiny, ktere prave ziji z vlny 'soft' penez na biopaliva-CO2-oteplovani atd. Casto to jsou prave ti sami, kteri by meli problem se prosadit v boji o fer granty, a ty penize casto vyleti do luftu. Z toho fakt radost nemam.

Nicmene predstava vycuranych politiku, kteri zivi alarmismus, aby vybrali na danich, mi prijde uplne mimo. Pokud mluvite s cleny zelenych partaji treba z Rakouska, nebo Nemecka, tak pochopite, ze je to otazka viry. Nejsme v totalite, politiky nekdo navolil a v tomto pripade stejne naladeni. Toto je pozadavek odspoda, rozhledni se na bio-smyslejici kolem sebe.

Odpovědět


Barak Obava,2013-09-20 22:56:03

Ať se rozhlížím kam až můžu, žádného člověka s eko požadavkem široko daleko ve svém okolí nenacházím. Možná bych měl zajít mezi absolventy třebas filozofické fakulty, protože já mám kolem sebe jenom samé chytré lidi (čvut, matfyz atd) Požadavkem zespoda máte zřejmě na mysli ten gaussovský, snadno manipulovatelný průměr. Jinými slovy většinu.

Odpovědět


Hmmm Píšete, že

Táňa Kleiblová,2013-09-21 22:04:14

predstava vycuranych politiku, kteri zivi alarmismus, aby vybrali na danich, Vám prijde uplne mimo. Víte, já se v tom moc nevyznám a slýchávám různé názory jak na Pachauriho,šéfa celého IPCC, tak na nositele Nobelovky All Gore. Jakou roli tito dva politici v klimatologii hrají - dobrou, nebo špatnou? Která podle Vás převažuje?

Odpovědět


Roman Sobotka,2013-09-22 21:27:47

Jak jsem jiz psal vyse, o klimatologii toho moc nevim, IPCC zpravy jsem nestudoval,
takze nevim, jakou maji uroven. Zpravy z bezneho tisku o IPCC asi nelze brat moc vazne.

Potencialni vliv cloveka na klima je treba studovat, bylo by velka hloupost to bagatelizovat.
Nepochybuji, ze se jedna o velmi slozitou problematiku a interpretace
dat je obtizna. Je treba kriticky pristup, prisna vedecka metodika, re-analyzy starsich dat
a samozrejme upravy modelu, i razantni, pokud treba. Problem politiku jako je Al Gore, nebo treba
Vaclav Klaus na druhe strane spektra, je, ze oni uz znaji celou pravdu.
Prijde mi to jako kombinace viry,
jesitnosti a vedeckeho amaterismu. Kdo nesouhlasi s tou kterou stranou, je hlupak,
zaprodanec, plni zakazku.. atd. Vsak to znate. Toto atmosfera klimatologii rozhodne skodi.

Odpovědět

Diky

Mira Lovetinsky,2013-09-20 15:27:29

Zasmál jsem se stejně jako u toho článku "Zabij bobra, oteplíš planetu". Obojí super :)
Ono strašení je staletími osvědčená taktika. Kde jsem to jen slyšel? Dej desátky a půjdeš do nebe...

Odpovědět


souhlas

Vojta Muller,2013-09-20 15:39:55

Absolutně se vším, co je tady napsáno. Solárníci to z nás vymůžou soudně. Výzkumníci místo oteplování zavedou globální změny klimatu a jedou taky dál a já živnostník zavírám krám. Od příštího měsíce budu mít víc času vás číst.... jsem na pracáku.
Tak vám všem tu držím palce!

Odpovědět

Politika sem nepatří

Radomir Fejfar,2013-09-20 11:53:55

Místo dlouhých litánijí stačilo všechno napsat jednou větou: "Na jižním pólu trochu ledu roste". Netřeba z toho dělat kauzu a zdržovat čtenáře balastem.

Odpovědět


Ale to jste na omylu

Emka Lutjens,2013-09-20 15:21:39

Je to tu super a s nadhledem popsáno o co kumu v tom jde. Jen tak mimochodem - dočetl jste se někde na českém webu od našich klimatologů a zástupců v IPCC, že by se někde zmínili o tom, že o peníze jde především... :) A nebo že Antarktida láme v ledu rekord za rekordem?
Nikdo přece ani tady v článku nepopírá, že se neotepluje, jen si dělají srandu z přehnaného strašení loidiček....

Odpovědět

IPCC

Milan Loukotka,2013-09-20 09:36:06

Podle vědců sdružených v IPCC se Antarktida otepluje.

Odpovědět


No jo, ale

Eva Solniková,2013-09-20 09:37:49

proč potom toho ledu přibývá?

Odpovědět

tak nevim

Roman Gramblička,2013-09-20 09:28:18

nedávno dávali na zoomke alarmisticky ladený, melodramatický dokument o antarktídě, jak se tam otepluje, tučňáci přicházejí o ňamku, skály se zelenají a zlatým hřebem dokumentu bylo koupání se jednoho z klimatologů. Ták a teď komu věřit? jedni hlásají to, druzí něco jiného.

Odpovědět


Barak Obava,2013-09-20 09:51:25

Je to především velice výnosný byznys. Napaříte ovcím eko daně a eko poplatky a ovce hýkají štěstím. A stovky miliard dolarů každý rok shrábnete bezpracně. Já bych se klidně taky vykoupal a i nějakou tu skalku nechal zazelenat.

Odpovědět

Kdo vydělal na alarmismu?

Ales Fulton,2013-09-20 08:59:21

Ono ani tak nejde o to, zda množství ledu v Antarktidě neustále roste a jestli se to tutlá, jako spíš o to, jestli si klimaalarmisté a zelení uvědomili, že to byli oni, kdo připravoval a halasně vytruboval uzákonění třeba příspěvků na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Jak to vydávali za své vítězství. Přehrajte si vystoupení svých lídrů, Možná vám ty tři miliardy nepřipadá moc a nějak to ve svých domácnostech ušetříte, ale my, kteří máme v dílnách brusky a vrtačky a musíme svářet, se na Vaše vítězství díváme jinak.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace