Nezakazujte sexuální roboty!  
Varování: Tento článek se zmiňuje o robotech, etice a bizarních sexuálních praktikách.

 

Dovedeme se vyrovnat se sexboty? Kredit: Universal Studios.
Dovedeme se vyrovnat se sexboty? Kredit: Universal Studios.

Jako by nestačilo, co poslední dobou zažívají nešťastné autonomní smrtící systémy. Ještě ani neexistují a jejich odpůrci rozpoutali pomlouvačnou kampaň, která je má zastavit. Teď něco podobného hrozí rovněž zatím neexistujícím sexuálním robotům, což je pro nás na OSLU alarmující. A nehodláme se spoléhat na to, že se neexistujících sexbotů zastane někdo jiný. 

Kate Devlinová má k robotům očividně vřelý vztah. Kredit: K. Devlin.
Kate Devlinová má k robotům očividně vřelý vztah. Kredit: K. Devlin.

I v českých médiích rezonují zprávy o tom, že robotická etička Kathleen Richardsonová z britské De Montfortovy university v Leicesteru a švédský informatik Erik Billing z Univerzity ve Skövde rozjeli nelítostnou kampaň proti sexuálním robotům (Campaign Against Sex Robots), něco jako Sexboty na naší planetě nechceme. Jak už to v podobných případech bývá, vyhraněná kampaň si rychle našla své vášnivé zastánce a také své odpůrce, některé dokonce takříkajíc z vlastních řad.

To je i případ feministky a informatičky Kate Devlinové z Londýnské univerzity, která se zabývá rolí genderu v digitálních technologiích a vztahy mezi lidmi na jedné straně a počítači či umělými inteligencemi. Devlinová naprosto souhlasí, že je v robotice nezbytné diskutovat o etice genderu a sexu, řešit sexuální personifikaci strojů, digitální sexuální identitu a další podobně vzrušující věci. Zároveň ale velmi varuje před tím, abychom budoucí sexboty a podobné technologie zatěžovali prudérností, které jsme si během historie užili snad už dost.

Kampaň proti sexuálním robotům je pro Devlinovou ozvěnou neblahých starých časů, kdy se společenské problémy řešily pěstí, mečem a ohněm. Deklarovaným cílem kampaně je zabránit degradaci žen a dětí na sexuální objekty, poklesu robotů na úroveň prostitutek, redukci lidské empatie vztahem se strojem, narůstání nerovností a násilí mezi pohlavími a posilování obchodu s lidmi. Devlinová to vše vnímá jako konkrétní problémy, které je jistě nutné řešit, ale zákaz technologie sexbotů nehodlá akceptovat.

Sexboti už jsou za dveřmi. Kredit: Gnsin.
Sexboti už jsou za dveřmi. Kredit: Gnsin.


Podle Devlinové budou dnešní společnosti, či společnosti blízké budoucnosti sexboty určitě vítat. Zmiňuje se o tom například David Levy, který provádí průkopnický výzkum v oblasti teledildoniky, tedy kybersexuálních pomůcek, ovladatelných prostřednictvím internetu.

Kampaň proti sexbotům. Kredit: CASR.
Kampaň proti sexbotům. Kredit: CASR.

Devlinová také vidí potenciál sexbotů jako daleko širší, než jak je definuje zmíněná kampaň. Nejde prý zdaleka jen o stroje ve tvaru žen nebo dětí, které by nahrazovaly lidské partnery či prostituty/tky. Díky sexbotům se lidé ve svých vášních nebudou muset omezovat na lidské tvary.

A vlastně nejde jenom o sex. Sexboty bude například možné využít mnoha různými způsoby v terapii, včetně léčby sexuálních násilníků. Kampaň proti sexbotům je podle Devlinové krátkozraká. Namísto volání po totálním zákazu těchto technologií bychom měli maximálně využít možností, které nám umělá sexualita nabízí. Strach z rodících se umělých inteligencí v odvětví sexuálních pomůcek by měl vést tak maximálně k rozumné regulaci a ne k jejich věčnému zavržení.Video: Don't Ban Sex RobotsVideo: Will Sex Robots Be Banned?Literatura
The Conversation 17. 9. 2015.

Datum: 09.10.2015
Tisk článku

Související články:

Takřka lidští androidi nás děsí     Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2011)
Magnát Itskov chce nahrát lidstvo do robotických avatarů     Autor: Stanislav Mihulka (17.06.2013)
Může emoční pouto k robotovi ohrozit jeho výkon na bojišti?     Autor: Stanislav Mihulka (18.09.2013)
Proč se Google najednou tak zajímá o roboty?     Autor: Stanislav Mihulka (18.12.2013)Diskuze:

Hrozná představa

Rdi Dlo,2015-10-11 20:23:56

Na lehátku mozkoškraba mám na hlavě a oudu připnuty snímače. Po několika filmech jsem načten se všemi úchylkami a preferencemi, je mi vyrobena robotka na míru-malá, s úzkou..., čilá, submisivní, v mnoha variacích denně opakující, jaký jsem génius a nadsamec. Ječící směsí bolesti a vzrušení při ... (dosaďte sami dle svých skrytých fantazií).
Zároveň poslušná 3 zákonů robotiky, tedy vařící makrobioticky, vylévající MOJE pivo a kořku do záchoda, upozorňující na správnou volbu kartáčku na zuby, rozněžnělá radostí, když si beru čisté fusekle dříve než za 3 dny. Brrr! Ta kráva !!!

Naštěstí na to odpověděla již dávno za totáče sci-fi Jaroslava Štěpaníka Tugendhat - robotka sama sebe vypne, přé nemůže dát partnerovi přes vše souznění dítě a zároveň mu nechá možnost ji oživit, kdyby po ní toužil.

A teď vážně:
Podle článku se jedná tak nejvýše o mechanickou hračku. Kde je změna feromonů a vaginální teploty podle cyklu vč. nalévání prsou, kde jsou příjemné holčičí nejednoznačnosti střídané s holčičí odpovědností?
Mám si tu mechaniku snad sám oblékat/svlékat a funět samčí bláboly do roboucha při poskákání?

Někde v našem vývoji je chyba. Nejdříve došlo k oddělení sexu od množení. Nejspíše to bylo OK, venkovanky umíraly vyčerpány porody. Poté došlo k preferenci homovztahů-to je již na pováženou, jen rodina je strážcem historie a tradic. Nyní přišli sexboti - na koho vylít něhu a komu dát energii pro budování domu a budoucnosti?

Nic proti sexbotům pro osamělé, co nechcou rodinu. Ale je orgasmus maximem toho, co lze od sexu/vztahu očekávat?

Odpovědět

Nešťastná doba?

Jiří Novák,2015-10-10 16:56:59

Myslím, že kdyby měli vynálezci 19. století k dispozice naše technologie, tak už tu máme celou plejádu robotů (nejen na sex). To jen dnešní slaboši a ustrašenci vymýšlejí zákazy a regulace na něco, co ještě ani nedokážeme realizovat. Ano, přikazovat a zakazovat je tak opojné! Ekonomiku už skoro zadusili, kulturu zkorektnili do bezvědomí, umění vykastrovali a vědě svázali ruce. Tak co zbývá? Ujařmit lidskou fantasii a vynalézavost... A pak ať si nás islamisti roznesou na kopytech, protože to co zbyde už stejně nebude stát za záchranu.

Odpovědět

Muži

David Literák,2015-10-10 15:42:10

... jsou mezi zastánci zákazu také nějací můži? (myslím normální - dalo by se říci průměrné muže) :)

Odpovědět


Re: Muži

Milan K,2015-10-11 13:07:58

A stojí sledovanost/hodnocení Ex Machina na žánru/příběhu, nebo nahé Alicii Vikander?

Odpovědět


Re: Re: Muži

Radka Sladká,2015-10-12 08:27:01

A já blbec se na ten film dívala s manželem a myslela jsem si, že se díváme na sci fi

Odpovědět


Re: Re: Re: Muži

Rdi Dlo,2015-10-12 08:54:12

Poklona pro vtipného pana manžela. Příště mu nenaleťte, až Vám pustí Deep Throat a bude Vás přesvědčovat, že je to hygienická instruktáž pro čištění krčních mandlí.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Muži

Radka Sladká,2015-10-12 16:15:56

Ústní hygiena je důležitá.

Odpovědět

Radim Dvorský,2015-10-09 20:46:51

Samotný sexbot hrozbou pro společnost asi nebude. Ale takový sexbot, který vám ještě k tomu nakoupí, vypere, vyžehlí, uklidí, donese pivo až k televizi a ještě uvaří lépe, než vlastní matka, to už by mohl být skutečný problém :-)

Odpovědět


Re:

Rdi Dlo,2015-10-11 20:44:09

Kdyby šlo udělovat body, máte jich "nad potleskomerom". Takovou sexbotku samozřejmě nenaleznete za dostupnou cenu, ale stejně by byla levnější než libovolný vztah.
Odpovídá na to starý fór: Jaká je nejlepší žena? Ta co se po sexu změní v basu piva a partu dobrých kamarádů.

Odpovědět


Re: Re:

Milan K,2015-10-12 07:30:23

Teď trochu reality.
Představte si tu frustraci, když se vám velmi drahá sexbotka porouchá měsíc po skončení záruky.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Rdi Dlo,2015-10-12 08:32:19

Řešení je nasnadě, ale jen pro retifisty:
Vyměním drahou rozbitou sexbotku za sexbotku. Ovšem při jejím získání musím být šikovnější než Puškin, který se s d´Anthésem přetahoval o botku. Slováci jsou na tom lépe, před každou tečku mohou napsat "sex" a mají levných sexbotek habaděj.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace