Záhadný trpaslík z Íránu  
V pouštní oblasti Kerman byla nalezena mumie o rozměrech dvou desítek centimetrů.

 

Velikost těla je 20 - 25 centimetrů.

Nedaleko města Shahdad v Iránské provinci Kerman (poměrně izolovaná pouštní oblast) byla nalezena mumie člověka o velikosti pouhých 20-25 centimetrů. Tento nález vzbudil velký rozruch. Podle předběžného antropologiského ohledání byl stanoven věk těla na 16-17 let. Pohlaví a další podrobnosti zatím nebyly určeny. Tělo je mumifikováno a není jasné, zda úmyslně, či nějakým náhodným přírodním procesem. Žádná jiná mumie doposud v Íránu nebyla nalezena.

 

Velikost (nebo spíše malost) těla je udivující. Indiáni z peruánských And kdysi ovládali techniku mumifikace, která dokázala výrazně zmenšit tělo zemřelého, zdaleka však při zmenšování neboštíků nedosahovali takovýchto extrémních hodnot.

 

V této oblasti Íránu se tradují pověsti o jakémsi městě trpaslíků. Pouze důkladnější archeologický průzkum a podrobnější analýza nalezeného těla mohou potvrdit nebo vyvrátit tyto příběhy. Zatím však trpaslík z Kermanu zůstává neobjasněnou záhadou.

 

Mini-mumie byla nalezena při nelegálně prováděných vykopávkách v pozůstatcích historické pevnosti v provincii Gudiz in Kerman poblíž města Shahdad. Archeologové Iránského úřadu pro kulturní bohatství a turistiku soudí, podle toho, že v historii země Íránu se dosud mumie nenašly, že se jednalo o zakázanou mumifikaci.

Zvětšit obrázek
Za pozůstatky onoho bájného města trpaslíků jsou někdy označovány tyto vykopávky civilizace v Shahdad. Jsou datovány až do doby před 5000 lety.

Antropologové si zase myslí, že k mumifikaci mohlo dojít přirozenou cestou. Přitom mnoho nescházelo a mumie se mohla ztratit. Iránským policistům se naštěstí podařilo zatknout dva pašeráky, kteří nález chtěli za zhruba tři miliony dolarů prodat, údajně do Německa.


Že by na celé pohádce o trpaslících mohlo něco být naznačují i některá zjištění ze současnosti.  Makhoonik je oblast jižně od Khorassanu, je to lokalita blízko hranice s Afghanistanem. Jedná se o oblast, která není dotčena vymoženostmi moderního věku. Ekonomika třinácti sousedících vesnic v Makhooniku je řízena kolektivně. Muži zde málo kdy dorostou výšky 150 cm. Tito trpaslíci zde žijí velmi přátelským životem a nikdo neslyšel, že by se mezi sebou hádali. Většina populace z 1800 členů je gramotných. Spojovat však malý vzrůst s pozůstatkem „hominida“ 25cm vysokého je značně krkolomná manipulace. Bude zajímavé sledovat, jak se k nálezu vyjádří významné vědecké instituce.


Zdroj:
www.chn.ir/en/news/?id=5893§ion=2
Záhadný trpaslík z Íránu - skutečnost vyšla najevo Vážení čtenáři, zhruba před měsícem jste se na oslu mohli došíst o tomto fantastickém nálezu trpaslíka měřícího 25 centimetrů. Stáří mumie v době úmrtí bylo odhadováno na 16-17 let. Někteří četnáři upozorňovali na to, že z přiložených obrázků je patrné, že ohadovaný věk evidentně není správný a jedná se minimálně o novorozence. Včera vyšla tisková zpráva na www.iranmania.com potvrzující, že ona mumie je skutečně nedonošený plod, který mumifikoval přirozenou cestou - vzsušením, celkem běžný jev v místě naliziště, pouštní oblasti Íránu. Stáři mumie bylo odhadnuto na 400 let.

Tímto bych se chtěl čtenářům osla omluvit. V hondě za senzací jsem se nechal strhnout zdánlivě seriózním zdrojem jakým je Íránskí kulturní agentura. Nezodpovězeno zůstalo, kdo provedl takto šptaný a neodborný odhad věku mumie a uvolnil jej do médií.
Václav Hrdonka
Datum: 26.10.2005 10:28
Tisk článku

Hobit - Tolkien J. R. R.
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 298 Kč
Hobit
Tolkien J. R. R.

Diskuze:

........

Louda,2007-04-19 21:12:30

Bozi mlyny melou pomalu. Ale da se jim pomoct...

Odpovědět

!!!!

KokoKrat.?,2005-11-17 11:31:16

To teda nevi...........

Odpovědět

hmk

misticjoe,2005-11-11 12:42:37

Tak mi to přijde trochu jako fake. Souhlasím s tím, že to vypadá spíš na nějaké novorozeně (při mumifikaci podobné, jakou používali indiání by nebyl problém dostat se z 50cm na 25...)..a k tomu pohlaví, fotka je fakt blbá, ale zdá se mi to, nebo tam vidim něco jako pindíka?

Odpovědět

A proč 16-17 let?

doxa,2005-11-05 17:33:28

Obrázek se sice bohužel nedá zvětšit, ale i tak je patrno, že jde o mumii kojence, tedy žádná senzace.

Odpovědět

věk :16-17 let

Stanin,2005-10-26 11:32:45

No tak sorry,ale tvar mandibuly mi teda ani náhodou nesedí na nějakýho puberťáka,ale spíše na velmi malé dítě -nejpravděpodobněji kojence.Poměr velikosti lebky vůči zbytku těla také odpovídá velmi mladému jedinci

Odpovědět


hm

Collallokka,2005-10-31 22:02:13

že by spíš 16-17 měsíců? a k tomu to mumifikační scvrknutí?

Odpovědět


a nebo to není vůbec humanoid

Llokkacolla,2005-10-31 22:20:09

ale třeba to je typická anas persica

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace